مدت زمان شبانه روز زمین، قبلا 19 ساعت بوده است!

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، گجت نیوز نوشت: براساس یافته محققان، مدت زمان شبانه روز زمین برای یک دوره یک میلیارد ساله، 19 ساعت بوده است. اما این پدیده عجیب چگونه رقم خورده است؟

مدت زمان شبانه روز زمین، قبلا 19 ساعت بوده است!

زمین در روزگاران گذشته دوره ای را پشت سر گذاشته که به نظر می رسد همه چیز آن، کندتر از حالت کنونی بوده است. تحقیقات نشان می دهند که طی آن دوره، حرکت صفحات تکتونیکی، فرآیندهای شیمیایی و تکامل اشکال ساده حیات، همگی در حالت توقف قرار داشته اند. این دوره که به عنوان میلیارد سال خسته کننده شناخته می گردد، با کاهش سرعت چرخش زمین به دور خود تا 19 ساعت در طول روز منجر شد.

در طول این دوره میلیارد ساله، چرخش زمین به دلیل تعادل ظریف نیروها ثابت ماند. به طوری که ماه به زمین نزدیک تر بوده و در فاصله ای ثابت قرار داشته و مانند حالت فعلی دور نمی شد. با گذشت زمان، ماه انرژی چرخشی زمین را ربوده و باعث شده تا چرخش زمین کند گردد و روزها اندکی طولانی تر گردد.

مطالعات قبلی نشان می دهند که روزهای زمین طی میلیاردها سال طولانی تر شده اند، اما بعضی از محققان مدعی شده اند که پیش از این افزایش، دوره ای از ثبات وجود داشته است. با این حال، یافتن شواهد زمین شناسی از تغییرات به وجود آمده در چرخش زمین چالش برانگیز است.

دلیل مدت زمان 19 ساعته شبانه روز زمین چه بود؟

طی مطالعه اخیر، محققان داده های زمین شناسی را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده اند که تغییرات موزون آب و هوای ناشی از نیروهای نجومی زمین را نشان می دهد. آنها به شواهدی دست یافتند که نشان می دهد زمان یک شبانه روز زمین در یک بازه زمانی بین 2 تا 1 میلیارد سال پیش، به ویژه در عصر پروتروزوئیک 19 ساعت بوده است. این دوره با نوسانات قابل توجهی در جو زمین از جمله افزایش و کاهش سطح اکسیژن همراه شده است.

براساس استدلال محققان، افزایش ازن در این دوره توانسته بر جزر و مد جوی زمین تأثیر بگذارد که اگرچه ضعیف تر از جزر و مد اقیانوسی هستند، اما همچنان تأثیر آنها را نمی توان نادیده گرفت. ترکیب ازن و نور خورشید نیز احتمالا نیروهای متضاد را متعادل نموده و منجر به یک دوره پایدار 19 ساعته در طول شبانه روز شده است.

با این حال برای تایید این یافته ها و معین دوره رزونانس دقیق به تحقیقات بیش تری احتیاج است. محققان هم چنین اذعان نموده اند که این دوره پایدار ممکن است افزایش سطح اکسیژن و حیات پیچیده روی زمین را تا زمانی که یک تغییر آب و هوای ناگهانی باعث شکسته شدن رزونانس شده، به تاخیر انداخته باشد.

گفتنی است که درک دانشمندان از مفهوم میلیارد سال خسته کننده هنوز در حال تکامل است و شواهد آینده ممکن است برآوردهای فعلی ما را تغییر دهند. بعضی از محققان بر این باورند که این دوره پویاتر از آنچه قبلا تصور می شد، بوده و نقش مهمی در توسعه حیات پیچیده زمین داشته است.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 30 خرداد 1402 بروزرسانی: 30 خرداد 1402 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 1908

به "مدت زمان شبانه روز زمین، قبلا 19 ساعت بوده است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدت زمان شبانه روز زمین، قبلا 19 ساعت بوده است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید