شایع ترین سرطان زنان را بشناسیم، علائم بیماری را جدی بگیرید

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، سالانه هزاران مورد ابتلا به سرطان در ایران و میلیون ها مورد در دنیا رخ می دهد که در صورت تشخیص به موقع و زودهنگام، درمان آن ها آسان تر و امکان کنترل و بهبود کامل آن ها بسیار زیاد است.

شایع ترین سرطان زنان را بشناسیم، علائم بیماری را جدی بگیرید

به گزارش، آنالیز ها و مطالعات نشان می دهد که آمار شایع ترین سرطان زنان، رو به افزایش است.

سالانه هزاران مورد ابتلا به سرطان در ایران و میلیون ها مورد در جهان رخ می دهد که در صورت تشخیص به موقع و زودهنگام، درمان آن ها آسان تر و امکان کنترل و بهبود کامل آن ها بسیار زیاد است.

بر اساس آمار های رسمی، میزان بروز سرطان در مردان و زنان ایرانی به ترتیب 134 و 128 نفر به ازای هر صد هزار نفر جمعیت است، در حالی که متوسط جهانی بروز سرطان در مردان و زنان به ترتیب 205 و 165 نفر است؛ بنابراین بروز سرطان در ایران کمتر از متوسط جهانی است. سرطان های با بیشترین بروز در مردان ایرانی عبارتند از پوست، معده، پروستات، مثانه و روده بزرگ و سرطان های با بیشترین بروز در زنان ایرانی، به ترتیب شامل سرطان پستان، پوست، روده بزرگ و معده است.

بسیاری از این سرطان ها، با در پیش دریافت سبک زندگی سالم، قابل پیشگیری هستند و بسیاری نیز، اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شوند، درمان آن ها آسان تر بوده و امکان بهبودی بیماران بسیار بیشتر است. در حال حاضر به طورکلی تعداد افرادی که به علت سرطان فوت می نمایند نسبت به سه دهه پیش کاهش یافته است. نیمی از افرادی که امروز تحت درمان سرطان هست، پنج سال زنده خواهند بود و بیش از 40 درصد آنها، بعد از 10 سال هنوز زندگی می نمایند. متوسط میزان بقای 10 ساله برای سرطان، دو برابر 30 سال گذشته شده است. مهم ترین دلیل بهبود در بقای بیماران علاوه بر درمان های مؤثر، افزایش آگاهی مردم و بهبود روش های تشخیص زودهنگام سرطان هاست.

معنای تشخیص زودهنگام این است که ما علائم هشداردهنده سرطان را بدانیم تا اگر این علائم را در خود پیدا کردیم به سرعت به پایگاه سلامت یا مراکز درمانی مراجعه کنیم. این مراکز، در صورت مهم بودن علائم، فرد را برای اقدامات تشخیصی کامل تر به مراکز مجهزتر معرفی خواهند کرد. اما غربالگری به این معناست که در افرادی که هیچ علامت هشداردهنده ای برای سرطان ندارد، به دلیل شرایط جنسی (مثل سرطان پستان) یا سنی خاص (مثل سن بالای 50 سال در سرطان پستان) در معرض سرطان هستند، اقدامات تشخیصی را انجام دهیم. غربالگری بخشی از برنامه تشخیص زودرس سرطان است و به معنی شناسایی بیماری احتمالی ناشناخته با استفاده از معاینه و آزمایش های ساده در افرادی است که هنوز علامتی از بیماری ندارند.

البته باید توجه داشت که در حال حاضر روش های غربالگری فقط برای بعضی سرطان ها انجام می گردد، زیرا برای این که اقدامات غربالگری یک بیماری، در جمعیتی که هیچ علائمی ندارند انجام گردد باید آن اقدام، شرایط خاصی داشته باشد. مثلاً غربالگری ارزان و ساده باشد، مقبولیت عمومی و حساسیت بالایی داشته باشد و درصورتی که بیماری با آن روش پیدا شد، باید درمان مناسبی برای او وجود داشته باشد که با آن، طول عمرش افزایش یافته یا دست کم، کیفیت زندگی اش بهتر گردد؛ بنابراین فعلاً اقدامات غربالگری برای سرطان هایی مثل سرطان پستان، روده بزرگ و دهانه رحم پیشنهادشده و انجام می گردد.

اغلب در مراحل اولیه سرطان، علائمی وجود دارد که توجه به آن ها به ویژه در افرادی که سابقه فردی یا خانوادگی سرطان دارند، به تشخیص زودهنگام سرطان یاری می نماید. آشنایی با این علائم و مراجعه به موقع به پزشک، اقدامی مهم و کلیدی است. مسلماً وجود این علائم به معنی تشخیص قطعی بدخیمی نیست و در بیشتر موارد، این علائم به دنبال یک بیماری خوش خیم ایجادشده و به زودی رفع می شوند، اما تشخیص این نکته با پزشک است. پس با مشاهده آنها، برای تشخیص قطعی به پزشک مراجعه کنید و کار را به او بسپارید. توجه داشته باشید که بسیاری از سرطان های شایع اگر در مراحل اولیه شناخته شوند، درمان آن ها بسیار پیروز آمیز تر خواهد بود؛ بنابراین هیچ گاه از ترس احتمال تشخیص سرطان، از مراجعه به پزشک خودداری نکنید.

ابتلای به سرطان در اقوام درجه یک، تغییر در خال های پوستی، زخم های بدون بهبودی در طی دو هفته، توده در هر جای بدن، سرفه یا گرفتگی صدای طولانی، اختلال بلع یا سوءهاضمه طولانی، استفراغ یا سرفه خونی، اسهال طولانی یا بروز یبوست جدید، خونریزی غیرطبیعی ادرار، مدفوع، واژن یا نوک پستان، بی اشت هایی یا کاهش وزن بی دلیل

در بیشتر کشور های جهان سرطان پستان، شایع ترین سرطان در زنان است. از طرفی میزان بروز این بیماری در سراسر جهان در حال افزایش است. در کشور ما نیز این بیماری در رأس سرطان های زنان قرار گرفته است و بروز آن در حال افزایش است. این سرطان با معاینه بالینی توسط ماما یا پزشک و سپس ماموگرافی، سونوگرافی و امآرآی قابل تشخیص است. روش های درمانی شامل جراحی، رادیوتراپی، شیمی درمانی و هورمون درمانی است.

افزایش سن، جنس، سابقه خانوادگی، جهش های ژنی، سن قاعدگی کمتر از 11 سال، سن یائسگی بالای 54 سال، قد، زمینه نژادی و قومی، وضعیت اجتماعی مالی بالا و سابقه بعضی بیماری های خوش خیم پستان، به همراه شاخص توده بدنی بالای 30 (چاقی)، مصرف الکل، سن بالا در زمان اولین زایمان، سابقه مواجهه با اشعه، مصرف قرص های ضدبارداری خوراکی، هورمون درمانی جایگزین پس از سن یائسگی و مصرف بالای چربی های اشباع شده، به عنوان عوامل خطر سرطان پستان شناخته می شوند.

توده پستان یا زیر بغل، تغییر در شکل (عدم قرینگی) یا قوام (سفتی) پستان، تغییرات پوستی پستان شامل پوست پرتقالی، قرمزی یا زخم پوست، پوسته پوسته شدن و اگزمای پوست، تغییرات نوک پستان شامل فرو رفتگی یا خراشیدگی، ترشح نوک پستان و...، می تواند از علائم ابتلا به این نوع سرطان پستان باشد.

اصول خود مراقبتی در پیشگیری از سرطان پستان

بهترین راه کاهش خطر سرطان پستان، ضمن رعایت شیوه زندگی سالم، انجام مراقبت های معمول نظیر معاینات دوره ای و انجام ماموگرافی به صورت دقیق و با فواصل زمانی مناسب برای افراد پرخطر است.

برای پیشگیری و کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان، ضروری است که نسبت انجام فعالیت بدنی و ورزش مستمر، ثابت نگه داشتن وزن طبیعی، شیردهی، عدم مصرف هورمون پس از یائسگی، خودداری از مصرف غذا های پرچرب و سرخ نموده، نمک زده و آمادۀ حاوی مواد نگهدارندِ و کنسروها، افزایش مصرف میوه، سبزی و غلات و گوشت ماهی، تشخیص زودهنگام شامل خودآزمایی پستان (معاینه پستان توسط خود فرد)، معاینه توسط ماما یا پزشک و انجام ماموگرافی، انجام فعالیت بدنی و ورزش مستمر، ثابت نگه داشتن وزن طبیعی، شیردهی، عدم مصرف هورمون پس از یائسگی، خودداری از مصرف غذا های پرچرب و سرخ نموده، نمک زده و آمادۀ حاوی مواد نگهدارنده و کنسروها، افزایش مصرف میوه، سبزی و غلات و گوشت ماهی، تشخیص زودهنگام شامل خودآزمایی پستان (معاینه پستان توسط خود فرد)، معاینه توسط ماما یا پزشک و انجام ماموگرافی، دقیق بود.

منبع : مهر

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 29 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 218

به "شایع ترین سرطان زنان را بشناسیم، علائم بیماری را جدی بگیرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شایع ترین سرطان زنان را بشناسیم، علائم بیماری را جدی بگیرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید