ساخت نمایشگر اولد با موی انسان

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، محققان دانشگاه صنعتی کوئینزلند پیروز شدند با استفاده از موهای انسان نمایشگر اولد(OLED) بسازند.

ساخت نمایشگر اولد با موی انسان

فناوری می تواند از منابع پایدارتری استفاده کند و اکنون محققان دانشگاه صنعتی کوئینزلند(QUT) به یک منبع غیرمعمول برای ساخت نمایشگر روی آورده اند. این گروه نشان داده است که از موهای انسان که در آرایشگاه ها به سطل زباله ریخته می شود، می توان برای ساخت نمایشگرهای OLED استفاده کرد.

موهای زیادی کف سالن های آرایش در سرتاسر جهان می ریزد و به سطل زباله می رود. بنابراین محققان دانشگاه صنعتی کوئینزلند تصمیم گرفتند این موها را از یک آرایشگر محلی جمع کنند و آنها را در دستگاه های الکترونیکی وارد کنند.

مو منبع خوبی از کربن و نیتروژن است که برای ساختن ذرات ساطع کننده نور مفید است. محققان موها را فرآوری کرده و سپس در دمای 240 درجه سانتیگراد سوزاندند تا ماده ای را که دارای کربن و نیتروژن است، به جا بماند. محققان سپس این ماده را به نانونقطه های کربن(carbon nanodots) تبدیل کردند که کمتر از 10 نانومتر اندازه دارند.

سپس نانونقطه ها در یک پلیمر پراکنده می شوند، جایی که آنها را در آنچه که جزایر نانو می نامند، تجمع می کنند. این ها چیزی هستند که می توانند به عنوان لایه فعال در دستگاه OLED استفاده شوند.

هنگامی که یک ولتاژ کوچک اعمال می شود، نانونقطه ها به رنگ آبی می درخشند. محققان می گویند این نانونقطه ها خیلی درخشان نیستند، اما هنوز هم می تواند از آنها در نمایشگرهای مقیاس کوچک مانند دستگاه های پوشیدنی استفاده کرد.

دیود نورگسیل ارگانیک(OLED) یا اولِد، نوعی دیود نورافشان(ال ای دی-LED) است که در آن لایه الکترولومینسانس، یک لایه بسیار نازک از ترکیبی آلی است که در واکنش به جریان الکتریکی، نور منتشر می کند. این لایه نیمه هادی آلی بین دو الکترود قرار گرفته است که حداقل یکی از آنها شفاف است. نمایشگر OLED بدون نور پس زمینه کار می کند زیرا خود، نور تولید می کند.

پراشانت سونار سرپرست این مطالعه می گوید: دستگاه های آلی ساطع کننده نور مبتنی بر نقاط کربنی برگرفته از موهای انسان می توانند برای برخی از کاربردهای داخلی مانند بسته بندی هوشمند استفاده شوند. آنها همچنین می توانند در جایی مورد استفاده قرار گیرند که منبع کوچکی از نور مورد نیاز است و به دلیل غیر سمی بودن، این مواد را می توان در دستگاه های پزشکی نیز مورد استفاده قرار داد.

محققان می گویند در آینده می توان از موهای حیوانات و حتی پشم گوسفندان نیز در دستگاه های مشابه استفاده کرد.

این مطالعه در مجله Advanced Material منتشر شده است.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 10 آبان 1399 بروزرسانی: 10 آبان 1399 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 861

به "ساخت نمایشگر اولد با موی انسان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت نمایشگر اولد با موی انسان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید