رگبار باران، رعد و برق و وزش باد شدید در بعضی استان های کشور

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، سازمان هواشناسی با صدور هشداری، از وقوع رگبار باران، رعدوبرق و وزش باد شدید در بعضی استان های کشور و احتمال خیزش گرد و غبار و کاهش دید در بعضی مناطق اطلاع داد.

رگبار باران، رعد و برق و وزش باد شدید در بعضی استان های کشور

به گزارش خبرنگاران، در هشدار نارنجی رنگ هواشناسی آمده است که از فردا (12 فروردین) وزش باد شدید در استان های کردستان، همدان، غرب اصفهان، جنوب ایلام، شرق خراسان جنوبی، شرق سیستان و بلوچستان، شمال تهران، شمال البرز، شمال قزوین، مرکزی، زنجان، جنوب آذربایجان غربی و جنوب آذربایجان شرقی پیش بینی می گردد.

همچنین تداوم این شرایط جوی روز آدینه (13 فروردین) نیز در استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، قزوین، البرز، کردستان، کرمانشاه، لرستان، همدان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، نیمه غربی اصفهان، نیمه شمالی فارس و شمال تهران دور از انتظار نخواهد بود.

در ادامه این هشدار آمده است که استان های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد، اصفهان، نیمه شمالی کرمان، نیمه شمالی فارس، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، مرکزی، نیمه شرقی لرستان، کردستان، سمنان، جنوب خراسان شمالی، تهران، البرز، قزوین، قم، همدان و نیمه جنوبی اردبیل روز شنبه (14 فروردین) در معرض وزش باد شدید قرار خواهند گرفت.

سازمان هواشناسی هشدار داده است که در چنین شرایطی خیزش گردوخاک، کاهش دید و کیفیت هوا، بروز خسارت به تاسیسات سبک شهری و روستایی، آسیب به سازه های موقت، گلخانه ها، تابلوها و بنرهای تبلیغاتی، سقوط اجسام از ارتفاع به ویژه در کارگاه های ساختمانی و احتمال شکستن درختان فرسوده دور از انتظار نیست. از این رو نسبت به محکم کردن سازه های موقت، تابلوهای تبلیغاتی، احتیاط در عبور از مجاورت ساختمان های نیمه کاره، تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارات ناشی از وزش باد شدید، احتیاط در فعالیت های کوهنوردی و ترددهای کوهستانی، عدم پرواز با هواپیماهای سبک، گلایدر و بالگرد و سایر اقدامات پیشگیرانه توصیه می گردد.

سازمان هواشناسی همچنین با صدور هشداری زرد رنگ نسبت به فعالیت سامانه بارشی و افزایش شیوفشاری از امروز (11 فروردین) خبر داده است.

رگبار باران، رعدوبرق و وزش باد شدید موقت در استان های ایلام، مرکزی، لرستان، ارتفاعات شمال خوزستان، کردستان، کرمانشاه، جنوب آذربایجان غربی، جنوب آذربایجان شرقی، زنجان، دامنه و ارتفاعات استانهای تهران، البرز، قزوین و همدان طی امروز (11 فروردین) پیش بینی می گردد.

این شرایط جوی فردا (12 فروردین) در استان های لرستان، مرکزی، دامنه و ارتفاعات استان های خوزستان، ایلام، کرمانشاه، همدان، زنجان، قزوین، البرز، تهران و سمنان و روز آدینه (13 فروردین) در قم، لرستان، نیمه جنوبی همدان، جنوب کردستان، شرق کرمانشاه، شمال و شرق خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، شمال آذربایجان شرقی، دامنه و ارتفاعات استانهای ایلام، اصفهان، مرکزی، قزوین، البرز، تهران و سمنان تداوم خواهد داشت.

رگبار باران، رعدوبرق و وزش باد شدید موقت روز شنبه (14 فروردین) برای استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، گیلان، خراسان شمالی، گلستان، مازندران، شمال خراسان رضوی، زنجان، خراسان جنوبی، ارتفاعات استانهای البرز، قزوین، سمنان و تهران پیش بینی می گردد.

سازمان هواشناسی نیز نسبت به بارش های رگباری موقت، احتمال بالاآمدن آب رودخانه ها و مسیل ها و لغزندگی جاده ها هشدار داده و توصیه به عدم توقف و اتراق در حاشیه رودخانه ها بویژه رودخانه های فصلی، احتیاط در صعود به ارتفاعات و احتیاط در چرای دام نموده است.

همچنین در ادامه این هشدار آمده است که افزایش شیو فشاری و وزش باد شدید از امروز در استان های آذربایجان شرقی، لرستان، همدان، اصفهان، سیستان و بلوچستان، خوزستان، کرمانشاه، جنوب خراسان رضوی، خراسان جنوبی و ارتفاعات استانهای تهران و البرز و فردا (12 فروردین) در کردستان، لرستان، کرمانشاه، خراسان جنوبی، ایلام، مرکزی، خوزستان، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، اردبیل، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و ارتفاعات استانهای البرز و تهران رخ خواهد داد.

این شرایط جوی روز آدینه (13 فروردین) برای استان های زنجان، مرکزی، شرق خوزستان، فارس، اصفهان، ارتفاعات و دامنه استانهای گیلان، مازندران، سمنان و تهران و روز شنبه (14 فروردین) برای کرمانشاه، زنجان، ایلام، لرستان، فارس، کرمان، بوشهر، خراسان شمالی پیش بینی می گردد.

در هشدار سازمان هواشناسی آمده است که احتمال خیزش گردوخاک، احتمال آسیب به سازه های موقت، گلخانه ها، تابلوها و بنرهای تبلیغاتی، سقوط اجسام از ارتفاع به ویژه در کارگاه های ساختمانی و احتمال شکستن شاخه درختان فرسوده وجود دارد. از این رو محکم کردن سازه های موقت، تابلوهای تبلیغاتی، احتیاط در عبور از مجاورت ساختمان های نیمه کاره، عدم پرواز با هواپیماهای سبک، گلایدر و بالگرد و سایر اقدامات پیشگیرانه توصیه می گردد.

به گزارش خبرنگاران، در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش بینی می گردد که پدیده ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب گردد. هشدار نارنجی برای آماده باش دستگاه های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می گردد. همچنین هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می گردد تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 8 اردیبهشت 1400 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 1216

به "رگبار باران، رعد و برق و وزش باد شدید در بعضی استان های کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رگبار باران، رعد و برق و وزش باد شدید در بعضی استان های کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید