در انتخاب کفش مناسب اسکیت برد به چه نکاتی باید توجه کنید؟

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، این روزها است اسکیت برد یکی از محبوب ترین و پرطرفدار ترین ورزش های جهان به شمار می آید؛ به طوریکه بسیاری از نوجوانان و جوانان جامعه ما به انجام آن علاقه ی بسیار زیادی دارند. عوامل زیادی بر تجربه شما از این ورزش تاثیرگذار هستند و یک فرد اسکیت سوار حرفه ای به خوبی می داند که کفش مناسب اسکیت برد تا چه میزان می تواند روی نحوه عملکرد او و انجام حرکات نمایشی تاثیر بگذارد.

در انتخاب کفش مناسب اسکیت برد به چه نکاتی باید توجه کنید؟

اما کفش مناسب اسکیت برد باید چه ویژگی هایی داشته باشد تا بتواند احتیاجهای یک اسکیت سوار را برآورده کند؟ اگر شما هم برای انتخاب کفش گیج شده اید و نمی دانید کدام گزینه ها برایتان مناسب هستند تا آخر این مطلب از خبرنگاران مگ با ما همراه باشید.

بخش های مختلف کفش مناسب اسکیت برد

کفش های اسکیت برد درست مانند هر کفش دیگری از چندین قسمت مختلف و در عین حال مهم تشکیل شده اند که باید پیش از هر کاری با آن ها آشنا شوید.

  • زیره کفش: زیره، قسمت پایینی کفش است که با روی اسکیت برد تماس پیدا می نماید. زیره ها معمولا از جنس پلاستیک بادوام ساخته شده اند و وقتی روی اسکیت برد قرار می گیرند اصطکاک زیادی را ایجاد می نمایند. علاوه بر این، زیره های کفش مناسب برای اسکیت برد صاف و ساده هستند و ساختار مستحکم آن ها به اسکیت بردسوار اجازه می دهد که بیشتر روی وسیله کنترل داشته باشند و هنگام انجام حرکات سخت از پاهایشان محافظت نمایند.
  • رویه: رویه به قسمتی از کفش گفته می شود که کناره ها و قسمت پنجه پا را می پوشاند. این بخش از کفش معمولا از جنس جیر، چرم یا پارچه های ضخیم دوخته می شود تا انعطاف پذیری، تنفس پذیری و دوام قابل قبولی را برای فرد اسکیت برد سوار فراهم کند. رویه کفش می تواند شامل بخش های اضافی دیگری چون بالشتک محافظتی باشد.
  • کفی: کفی کفش که در واقع در داخل آن قرار گرفته است، باعث ایجاد احساس راحتی و حمایت از پا می شود. کفش های مناسب اسکیت برد معمولا دارای یک کفی قابل جداسازی هستند تا به اسکیت سوار این اجازه را بدهند که سطح آن را بر اساس ترجیحات شخصی و احتیاجهای خود تنظیم نمایند. بعضی از کفش های مخصوص این ورزش دارای یک کفی ضربه گیر هستند که ضربه اسکیت برد به کف پاها و مفاصل را کاهش می دهد.

انواع کفش مناسب اسکیت برد براساس زیره

به طور کلی براساس نوع زیره کفش دو مدل کتانی مخصوص اسکیت برد در دنیای این ورزش وجود دارد که هر کدام احتیاجها و ترجیحات متفاوتی را برآورده می نمایند و مزیت های ویژه خودشان را دارند.

کفش اسکیت برد کاپ سول

کفش های اسکیت برد کاپ سول (Cupsole) دوام بسیار بالایی دارند و مانند یک ضربه گیر عالی عمل می نمایند؛ به همین خاطر هم در میان اسکیت برد سواران از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار هستند. این نوع کفش ها نسبت به کفش های دیگر زیره لاستیکی ضخیم تری دارند و نوعی ایربگ اسفنجی را برای فرد ایجاد می نمایند. رویه کفش های اسکیت برد کاپ سول به خوبی دوخته شده و به طور مستقیم به زیره چسبانده می شود تا پیوند و دوامی قوی در میان این دو بخش به وجود بیاید. تمرکز سازندگان این مدل کفش ها بر دوام و مقاومت آن ها باعث شده است برای اسکیت بازانی که در پی تجهیزات حرفه ای و مقاوم می گردند به یک گزینه قابل اطمینان تبدیل شوند.

یکی از مزایای کفش های اسکیت برد کاپ سول این است که آن ها از پا در برابر ضربات ناشی از فرود با اسکیت محافظت می نمایند و خستگی ناشی از تمرین زیاد را کاهش می دهند. با این حال ضروری است بدانید که این دسته از کفش ها از انعطاف پذیری زیادی برخوردار نیستند و از طرفی به شما این اجازه را نمی دهند که سطح اسکیت برد را به خوبی احساس کنید. به طور کلی کفش های اسکیت برد کاپ سول برای انجام حرکاتی که باید در آن ها از روی پله ها یا موانع بزرگ پایین بپرید ایدئال هستند.

کفش اسکیت برد ولکانیزه

کفش های اسکیت برد ولکانیزه (Vulcanized) که با نام ولک (Vulc) هم شناخته می شوند، نوع محبوبی از کفش های مخصوص این ورزش هستند که به دلیل سبک بودن و انعطاف پذیری بالا هواداران بسیار زیادی دارند. اسکیت برد سوارانی که دقت و کنترل روی اسکیت را به ضربه گیر بودن کفش ترجیح می دهند، بیشتر به سراغ این دسته از کفش ها می روند.

نحوه ساخت کفش های وولکانیزه تفاوت بسیار زیادی با کفش های کاپ سول دارد؛ ابتدا رویه این کفش ها را با یک نوار لاستیکی به زیره آن ها متصل می نمایند. سپس در مرحله بعد کفش را در یک کوره مخصوص قرار می دهند تا رویه و زیره با استفاده از گرما به یک بخش واحد تبدیل شوند. این فرآیند پخت باعث نرم شدن لاستیک استفاده شده در زیره کفش می شود و آن را نازک، سبک و منعطف می نماید.

کفش های اسکیت برد ولکانیزه برای انواع سبک های اسکیت برد سواری که روی زمین صاف انجام می شوند مناسب هستند. با این وجود پیشنهاد می کنیم که اگر مرتبا در حال تمرین برای پریدن از روی یک مکان بلند هستید خرید یک کفش مناسب اسکیت برد کاپ سول را در اولویت قرار دهید.

کفش کتانی ساق کوتاه بهتر است یا کفش کتانی ساق بلند؟

سوال دیگری که می تواند فکر شما را در هنگام خرید کفش مناسب اسکیت برد درگیر کند این است که از بین کفش های راحتی ساق دار، ساق بلند و ساق کوتاه باید کدام یک را انتخاب کنید؟ گاهی اوقات ما افراد حرفه ای زیادی را می بینیم که از کفش های راحتی بدون بند برای اسکیت کردن استفاده می نمایند، آیا این کفش ها برای انجام این ورزش مناسب هستند؟ برای پیدا کردن پاسخ سوالاتتان به خواندن ادامه دهید.

کفش کتانی ساق بلند برای اسکیت برد

کفش های ساق بلند که تا قسمت مچ پای شما را پوشش می دهند، در هنگام فرود و انجام حرکات چالشی حمایت و محافظت بیشتری را برای شما ایجاد می نمایند. استفاده از این کفش ها در هنگام بازی با اسکیت برد احساس امنیت بیشتری را به شما می دهد و از آسیب تماشا پاهایتان جلوگیری خواهد نمود. با این حال، بهتر است بدانید که کفش های ساق بلند به دلیل داشتن ارتفاع در بخش رویه نسبت به مدل های دیگر انعطاف پذیری بسیار کمتری دارند. علاوه بر این، حجم و وزن تقریبا زیاد این نوع کفش ها می تواند برای اسکیت بازانی که به سرعت و چابکی اهمیت بیشتری می دهند به یک نقطه ضعف تبدیل شود.

در نهایت، اینکه کفش های ساق بلند برای اسکیت برد مناسب هستند یا خیر به سبک اسکیت سواری شخصی شما بازمی شود. اگر پاهایتان در گذشته آسیب دیده اند و می خواهید از آن ها بیشتر محافظت کنید، انتخاب کفش های ساق بلند تصمیم منطقی تری به نظر می رسد. در مقابل، اگر برای انعطاف پذیری و چابکی ارزش بیشتری قائل هستید یک کفش ساق کوتاه بیشتر از این مدل مناسب شما است.

کفش کتانی ساق کوتاه برای اسکیت برد

از سوی دیگر کفش های کتانی ساق کوتاه هم می توانند برای اسکیت برد سواری گزینه های بسیار مناسبی باشند. این کفش ها انعطاف پذیری بیشتری دارند و کوتاه بودن ساق آن ها باعث می شود که در حرکت شما اختلالی به وجود نیاید. علاوه بر این، از آنجایی که کفش های ساق کوتاه هیچ بخش اضافه ای ندارند، با پوشیدن آن ها احساس سبکی و راحتی بیشتری خواهید کرد. بنابراین اگر از آن دسته از اسکیت سوارانی هستید که دامنه حرکتی و چابکی را در اولویت قرار می دهند این نوع کفش ها دقیقا برای شما مناسب خواهند بود.

نکته قابل توجه این است که کفش های ساق کوتاه از مچ پای شما در برابر آسیب های احتمالی محافظت نمی نمایند. این یعنی اگر در گذشته از ناحیه پا دچار آسیب شده اید، شاید بهتر باشد به سراغ خرید مدل های دیگر بروید.

کفش های راحتی مناسب اسکیت برد

بر خلاف تصور بسیاری از مردم کفش های راحتی یکی از محبوب ترین مدل های کفش در میان اسکیت برد سواران هستند. بدون بند بودن این کفش ها باعث شده است که پوشیدن و درآوردن آن ها بسیار سریع و آسان انجام شود. رویه این کفش ها معمولا از جنس پارچه های دارای قابلیت های کشسانی و تنفس پذیری دوخته می شود تا به خوبی پا را احاطه نمایند و احساس راحتی زیادی را برای فرد به ارمغان بیاورند.

با وجود اینکه بسیاری از افراد از کفش های راحتی برای انجام تمرینات اسکیت برد خود استفاده می نمایند، نمی توان گفت که آن ها برای همه مناسب هستند. پیش از هر چیزی باید بدانید که این مدل کفش ها هیچ بندی ندارند؛ این یعنی شما نمی توانید روی پشتیبانی و ثبات آن ها حساب کنید و ممکن از در هنگام تمرین از پا خارج شوند. علاوه بر این، پوشیدن کفش های راحتی ممکن است باعث لیز خوردن شما در حین انجام حرکات چالشی شود. با این حال، همه چیز به میزان تجربه، سبک اسکیت سواری و ترجیحات شخصی شما بازمی شود.

کفش راحتی ساق دار

کفش های راحتی ساق دار که درست بالای مچ اما پایین تر از ماهیچه ساق پا قرار می گیرند از تمام ویژگی های مثبت کفش های ساق بلند و ساق کوتاه برخوردار هستند. این نوع کفش ها علاوه بر دادن آزادی حرکتی بیشتر به شما از پاهایتان در برابر ضربات و آسیب های احتمالی محافظت می نماید. شما می توانید جنس رویه و نوع زیره (کاپ سول یا ولکانیزه) را براساس ترجیحات شخصی و سبک اسکیت برد سواری خود انتخاب کنید. با این حال، بهتر است بدانید که کفش های راحتی ساق دار هرگز گزینه های مناسبی برای کسانیکه در گذشته پاهایشان آسیب دیده اند به حساب نمی آیند و این دسته از افراد باید حتما کفش های ساق بلند بپوشند.

انواع جنس رویه کفش مناسب اسکیت برد

در هنگام خرید کتانی مناسب اسکیت برد شما باید به جنس رویه آن هم توجه کنید تا کفشی را خریداری کنید که برایتان بیشترین کارآیی را داشته باشد. کفش های مخصوص این ورزش معمولا از جنس جیر، چرم، کرباس و پارچه ای هستند اما برای اینکه بدانید کدام گزینه برای شما بهتر است باید از مزایا و معایب هر کدام آگاه شوید.

کفش کتانی از جنس کرباس

کفش های کتانی مناسب اسکیت بردی که از جنس کرباس دوخته شده اند از تنفس پذیری و راحتی بسیار بالایی برخوردار هستند. کتانی های دارای این رویه وزنشان بسیار کم است، اما نسبت به پارچه ها و جنس های دیگر دوام کمتری دارند. پارچه کرباس با قرار گرفتن در معرض موادی چون چسب فرسوده می شود و از بین می رود. با این حال، اسکیت بازانی که می خواهند از احساس راحتی زیادی برخوردار باشند می توانند به سراغ امتحان آن ها بروند.

کفش کتانی چرم

چرم یک ماده فوق العاده بادوام و مقاوم در برابر ساییدگی است و همین موضوع آن را به یک انتخاب عالی برای علاقه مندان به ورزش اسکیت برد سواری تبدیل می نماید. این جنس کفش ها در برابر پارگی و ضربه ی زیاد مقاومت بسیار زیادی دارند و برای مدت زمان زیادی شما را نسبت به خرید کفش های دیگر بی احتیاج می نمایند. با این حال، کفش های چرمی قابلیت تنفس پذیری کمی دارند و همین باعث می شود که پاها درون آن ها به سرعت عرق نمایند و بو بگیرند.

کفش مناسب اسکیت برد از جنس جیر

همه ویژگی هایی که در دو نوع پارچه جیر و چرم یافتید را می توانید به طور کامل در رویه های دوخته شده از جنس جیر پیدا کنید. این نوع کفش ها بسیار بادوام و تنفس پذیر هستند و به طور همزمان در برابر ساییدگی مقاومت بسیار بالایی دارند. اما به طور کلی، اگر تمریناتتان برای مدت زیادی طول بکشند ممکن است پاهایتان به دلیل تعریق زیاد در درون کفش های جیر لیز بخورند.

دیگر نکات مهم خرید کفش مناسب اسکیت برد

برای خرید یک کفش اسکیت برد مناسب شاید بهتر باشد به نکات زیر توجه داشته باشید تا بتوانید بهتر و هوشمندانه تر تصمیم گیری کنید.

  • کفشی که می خرید باید به قدری استاندارد باشد که باعث درد گرفتن هیچ یک از قسمت های پاهای شما نشود و اجازه دهد تا خون به طور طبیعی در پاها گردش داشته باشد.
  • کفش مورد نظرتان نباید خیلی گشاد یا خیلی تنگ باشد. شما باید بتوانید به راحتی انگشت اشاره خود را از پشت داخل کفش بکنید.
  • یک کفش مناسب اسکیت برد نباید پاشنه بلند و بی ثباتی داشته باشد.
  • میزان و سایز کفش ها براساس نوع برندشان تغییر می نماید. بنابراین اگر می خواهید به صورت آنلاین خرید کنید میزان پای خود را به سانتی متر بگیرید و سپس دنبال سایز مناسب خود بگردید.
  • در آخر پیشنهاد می کنیم که قبل از آغاز اسکیت سواری چند روز با کفش های جدیدتان راه بروید تا به خوبی جا باز نمایند.
  • راهنمای سایز کفش بزرگسالان و بچه ها؛ نحوه میزان گیری و جدول سایزبندی

کلام پایانی

حال که به خوبی با تمام ویژگی های یک کفش مناسب اسکیت برد آشنا شده اید، احتمالا دیگر خرید کفش برای این ورزش برایتان آسان می شود. با این وجود، پیشنهاد می کنیم که در کنار همه موضوعات و نکات گفته شده همیشه راحتی خود را جلوتر از هر چیز دیگری در اولویت قرار دهید؛ چرا که در غیر این صورت قادر نخواهید بود که از تمرینات اسکیت سواری خود بیشترین لذت را ببرید.

منابع: Tactics ,Empire

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 28 خرداد 1403 بروزرسانی: 28 خرداد 1403 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 1960

به "در انتخاب کفش مناسب اسکیت برد به چه نکاتی باید توجه کنید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در انتخاب کفش مناسب اسکیت برد به چه نکاتی باید توجه کنید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید