خواص باور نکردنی برگ زیتون

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، برگ زیتون از خواص و فواید بی نظیری برخوردار می باشد، بعلاوه استفاده از برگ زیتون برای سلامت بدن و درمان بعضی از بیماری بسیار مفید است.

خواص باور نکردنی برگ زیتون
در کل ممکن است مردم فواید بسیاری از روغن زیتون را بدانند با این حال، بخش دیگری از گیاه زیتون وجود دارد که فواید بسیاری برای سلامت انسان نیز دارد اما توجهی به آن نمیشود یا شاید اطلاعاتی در این مورد ندارند ، این قسمت برگ های زیتون است که طبق مطالعات متعدد، برگ زیتون شامل فواید سلامتی بسیاری است و در واقع از سال ها پیش محبوب بوده است.در میان جامعه سنتی مراکش، برگ های زیتون به طور گسترده ای برای حفظ پایداری قند خون در بدن به کار می رفتند. در کنار مطالعات متعدد، اکنون مردم آغاز به شناخت و تشخیص فواید سلامتی برگ های زیتون می کنند.

یک عناصر قابل توجه از برگ های زیتون به نام اولئوروپین وجود دارد ، مطالعات مربوط به مواد اولئوروپین ، مدتها است که در حال اجرا و آنالیز می باشد که نتایج مطالعات نشان می دهد که مواد اولئوروپین برای مبارزه با عفونت داخلی بسیار مفید هستند.ماده اولئوروپین دارای خواص ضد ویروسی، ضد باکتریایی و ضد قارچ است؛بعلاوه استفاده از برگ های زیتون می تواند ترموژنین را افزایش دهد که نقش خود را در سوزاندن چربی ها در بدن به طور موثر ایفا می کند.

روش های مختلفی برای استفاده از برگ های زیتون برای اهداف درمانی وجود دارد و شما می توانید از آن به عنوان چای بهره ببرید و فواید سلامتی برگ های زیتون نیز همچون دیگران است. راه دیگر مصرف برگ های زیتون، استخراج عصاره برگ ها است ، این مقاله فواید سلامتی عصاره برگ زیتون، ارزش غذایی آن و بسیاری دیگر را مورد بحث قرار خواهد داد.

اطلاعات ارزش غذایی عصاره برگ های زیتون :برگ های زیتون حاوی مواد ضد سرطان هستند که آپینگ و لووتولین و بعلاوه مواد ضد مالاریا هستند. هم چنین خواص آنتی اکسیدانی، ضد التهابی، ضد قارچی و غیره دارد و علاوه بر این عصاره برگ های زیتون نیز غنی از اولئوروپین است که برای درمان انواع مختلف عفونت های داخلی بسیار مفید می باشد.

هر 15 میلی لیتر عصاره برگ زیتون حاوی این موارد است:

کالری :5 کیلو گرم

کالری از چربی :53 درصد

کالری حاصل از کربوهیدرات:24 درصد

کالری از پروتیین:24 درصد

چربی های کل :صفر گرم

کلسترول :صفر گرم

سدیم:2 میلی گرم

کیفیت شگفت انگیز زیتون به خوبی شناخته شده است، اما آیا می دانید که برگ های زیتون نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد؟مطالعات متعددی وجود دارند که نشان می دهند برگ های زیتون برای اهداف دارویی قرن ها مورد استفاده قرار می گرفته است چرا که آن ها دارای ویژگی های سلامتی قابل توجهی هستند که می توانند بر ضد بیماری ها و علائم مختلف کار کنند.

برگ زیتون منبع غنی از آنتی اکسیدانی:محتوای اولئوروپین ظاهراً می تواند به عنوان یک آنتی اکسیدان طبیعی عمل کند.یک منبع غنی از آنتی اکسیدان در برگ های زیتون مشهور است که می تواند به کاهش خطر ابتلا به بیماری های مزمن مانند سرطان یاری کند.

ویژگی های ضد سرطانی برگ های زیتون:فواید سلامتی بسیاری از عصاره برگ های زیتون وجود دارد. آپیگنین و لووتولین دو موادی هستند که در برگ های زیتون یافت می شوند که به عنوان خواص ضد سرطان فعال در نظر گرفته می شوند.بعضی مطالعات نشان می دهند که عصاره برگ های زیتون بسیار موثر است تا از بیماری هایی مانند سرطان روده، سرطان پروستات، سرطان معده و کبد جلوگیری شود. ویژگی های ضد سرطان نیز می توان در فواید سلامتی و هم اکنون از آن صرف نظر کرد و برجای گذاشت.

ویژگی های ضد التهابی برگ زیتون:نه تنها غنی از خواص آنتی اکسیدان و ضد سرطانی است، بلکه برگ های زیتون نیز غنی از خواص ضد التهاب هستند.ثابت شده است که محققان آزمایش بر روی استفاده از برگ های زیتون بر روی حیوانات را انجام دادند. استفاده از عصاره زیتون به ظاهر باعث واکنش در پیش گیری از آسیب تماشا اعصاب می شود.

پیش گیری و جلوگیری از سرطان با برگ زیتون:مطالعات بر روی برگ های زیتون نشان می دهد که برگ های زیتون توانایی حفاظت از سرطان پستان را دارند و نشان می دهند که می تواند رشد سرطان پستان را در مرحله اولیه کاهش دهد علاوه بر این، می تواند در مرحله نهایی به طور قابل توجهی با تومور برخورد کند.

برگ زیتون برای جلوگیری از بیماری های قلبی:چای برگ زیتون غنی از ویتامین E به عنوان آنتی اکسیدان و اسیدهای چرب است.اجزای مفیدش برای مبارزه و اجتناب از بیماری های قلبی مفید هستند.بنابراین مصرف منظم چای برگ زیتون ممکن است شما را از حمله قلبی و قلب عروقی دور نگه دارد. می توانید آن را گرم و یا یخ بنوشید. هم چنین می توانید کمی آب لیمو به عنوان طعم دهنده اضافه کنید و فواید سلامتی آب لیمو را نیز بگیرید.1

درمان سرماخوردگی با برگ زیتونبرگ زیتون به علت خواصی که دارد می تواند با ویروس ها مبارزه کند، از این رو برای بیماری های ویروسی بسیار مناسب است.

برگ زیتون برای مقابله با چاقی مفید استیک پژوهش تازه نشان داده است که یک فنجان قهوه به همراه عصاره برگ زیتون می تواند برای مقابله با چاقی مفید باشد. در این پژوهش محققان به موش های آزمایشگاهی رژیم غذایی حاوی کربوهیدرات و چربی زیاد به مدت هشت هفته دادند تا موش ها به سندرم متابولیک دچار شوند، سپس به مدت هشت هفته دیگر به موش ها قهوه غنی شده با عصاره برگ زیتون خورانده شد.

پژوهشگران متوجه شدند پس از مصرف این نوشیدنی، علائمی از بهبودی در قلب و عروق، کبد و بهبود علائم متابولیکی مشاهده شد، اما در موش هایی که قهوه معمولی مصرف کرده بودند، علائم بهبود دیده نشد.

عصاره برگ زیتون و کنترل فشار خوناز آن جایی که برگ زیتون، عوامل زمینه ای فشار خون مثل چاقی، کلسترول خون و قند خون را کنترل می کند، می تواند باعث کاهش فشار خون نیز شود. مردم منطقه مدیترانه کمتر از سایر منطقه ها جهان به بیماری های قلبی- عروقی مبتلا می باشند که یکی از دلایل آن به مصرف فرآورده های مختلف زیتون باز می شود.

برگ زیتون در درمان تبخالبرگ زیتون بعلت دارا بودن خواصی برای مبارزه با ویروس ها می تواند برای درمان بیماری های ویروسی بسیار مناسب باشد.

برگ زیتون؛ ضد میکروب و قارچبرگ زیتون خاصیت ضد میکروب و قارچ دارد. آزمایش ها بر روی حیوانات از خواص برگ زیتون، آنتی اکسیدان، ضد میکروب و قارچ ویروس تبخال حکایت می کند.

برگ زیتون قند خون را نیز کاهش می دهدبرای این کار، بر روی 8 گرم خرد شده برگ، یک استکان آب ریخته و مدت 5 تا 10 دقیقه می جوشانیم، پس از صاف کردن و سرد شدن به عنوان یک نوشیدنی میل می شد، این اندازه را می توان 3 یا 4 بار در روز تکرار کرد.

جالب است بدانید؛ برگ گیاه زیتون می تواند مانند گلوکز، اندازه ترشح انسولین از پانکراس را در محیط برون تنی افزایش دهد و با افزایش ترشح انسولین، باعث کاهش قندخون و رسیدن آن به سطح نرمال در بیماران دیابتی شود.2

استخوان سازیتحقیقات نشان می دهند که oleuropein موجود در برگ زیتون به استخوان سازی یاری کرده و از کاهش تراکم استخوان ها جلوگری می کند و مانع از پوکی استخوان می شود.

تقویت سیستم ایمنیبرگ های زیتون از قدیم الایام به منظور تقویت سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با میکروب ها، مورد استفاده قرار می گرفته اند. اندازه آنتی اکسیدان موجود در محلول عصاره تهیه شده از برگ تازه زیتون، دو برابر عصاره چای سبز و چهار برابر ویتامین C است.

کاهش کلسترولبرگ زیتون به وسیله جلوگیری از اکسید شدن کلسترول ، از تشکیل کلسترول بد (LDL) در بدن جلوگیری می کند. این کلسترول اکسید شده به عنوان کلسترول بد در بدن شناخته می شود.

طرز تهیه چای برگ زیتون در خانهعصاره برگ زیتون را می توان از سوپرمارکت ها تهیه کرد اما توجه داشته باشید که برگ ها باید با کیفیت بوده و از آفت کش در پرورششان استفاده نشده باشد. در اواسط صبح اقدام به چیدن برگ ها نمایید تا شبنم روی برگ ها کاملاً خشک شده باشند. سپس برگ ها رو در دمای 65 درجه سلسیوس (150 درجه فارنهایت) در فر خشک کنید. بعد از اینکه برگ ها خشک شدند، آنها را با دست، خرد کرده و چوب ها و ساقه ها را از خرده های برگ، جدا کنید. یک قاشق چایخوری از برگ خشک شده رو ر یک فنجان آب داغ به مدت 10 تا 15 دقیقه، بخیسانید. می توانید روزانه سه فنجان از این چای را میل کنید. این چای مزه تلخ دارد و می توانید از عسل برای شیرین کردنش بهره ببرید. برای جلوگیری از تحریکات معده، چای را همراه با غذا میل کنید.

عوارض جانبی عصاره برگ زیتوناگر بخواهیم در خصوص عوارض جانبی آن صحبت کنیم، بایستی بگوییم که هیچ عارضه جانبی خطرناکی که به علت استفاده از عصاره برگ زیتون ایجاد شده باشد، تا به حال گزارش نشده است. پس از مصرف دوز بیشتر از این عصاره، فرد ممکن است با واکنش های مسمومیت زدایی مانند سردرد، درد بدن، درد عضلانی، افزایش خستگی، علائم شبیه سرماخوردگی یا اسهال روبرو شود. اگر چنین حالتهایی دیده شد، دوز مصرفی را کاهش دهید. به منظور جلوگیری از عوارض جانبی برگ زیتون، بهتر است پس از مصرف عصاره، اندازه کافی آب بنوشید.

تا به امروز، آزمایشات بالینی برای معین عوارض جانبی احتمالی آن در بچه ها و زنان باردار انجام نشده است. جهت حفظ ایمنی، بچه ها، زنان باردار و مادران شیرده بدون نظارت پزشک از مصرف این محصول خودداری کنند. بعلاوه افرادی که فشار خون پایین و قند خون پایین دارند، توصیه نمی شود از این محصول استفاده کنند. شواهد علمی از اثر متقابل یا تداخل عصاره برگ زیتون با داروهای دیگر در این زمینه ناقص می باشند.3

پی نوشت:

1.www.namnak.com

2.www.yjc.ir

3.www.saednews.com

منبع: راسخون
انتشار: 25 آبان 1400 بروزرسانی: 25 آبان 1400 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 1503

به "خواص باور نکردنی برگ زیتون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواص باور نکردنی برگ زیتون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید