خبرنگاران بازسازی و نصب جمجمه فسیل ماموت دو میلیون ساله در موزه اردبیل

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، تهران - خبرنگاران - مدیر کل دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: فسیل جمجمه ماموت متعلق به دو میلیون سال پیش که سال 94 در بیله سوار اردبیل کشف شده بود، بازسازی و مولاژ آن در موزه تاریخ طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل مستقر شد.

خبرنگاران بازسازی و نصب جمجمه فسیل ماموت دو میلیون ساله در موزه اردبیل

جهت دریافت خدمات بازسازی منزل با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگاران از سازمان حفاظت محیط زیست، محمد مدادی اضافه نمود: بر اساس مطالعه اجرا شده توسط دانشگاه زنجان و به سفارش و حمایت دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان، جمجمه مذکور متعلق به جنس منقرض شده آنانکوس از فیل های گومفوتری است که از هشت تا دو میلیون سال پیش در اوراسیا زندگی می کرد.

وی توضیح داد: با همکاری اداره کل استان و دانشگاه زنجان، قطعات جمجمه و عاج این فیل بازسازی و دو عدد مولاژ نیز تهیه شد که یکی در اداره محیط زیست بیله سوار و دیگری در موزه تاریخ طبیعی استان مستقر و در معرض دید علاقمندان قرار گرفته است.

مدادی با اشاره به این که ذخایر دیرینه شناسی حایز ارزش علمی و مالی است گفت: درصدد هستیم با استناد به قوانین بالادستی که مسوولیت حفاظت از ذخایر دیرینه شناسی را بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست قرار داده، با تنظیم مقررات لازم قدم های موثری در این جهت برداریم.

ماموت جد عظیم فیل ها

ماموت سرده ای از پستانداران گیاه خوار عظیم و منقرض شده از خانواده فیل است. ماموت در شروع دوره پلیوسن در حدود پنج میلیون سال پیش به وجود آمد و تا حدود چهار هزار سال پیش نیز توانست به بقای خود ادامه دهد.

ماموت در آمریکای شمالی، اروپا و شمال آسیا همانند سیبری می زیسته و بدنش از موهای بلند پوشیده بوده و عاج طویل و پیچداری داشته است.

ماموت ها مانند وابستگان امروزی خود، بسیار عظیم بودند. عظیمترین گونه شناخته شده قدی حدود چهار متر و وزنی در حدود هشت تن داشته است، در حالی که یک نر می توانسته وزنی حتی بیش از 12 تن داشته باشد. با این حال اغلب گونه های ماموت تقریباً هم اندازه یک فیل آسیایی بودند. بر اساس مطالعات وابستگان نزدیک و فیل های امروزی، احتمالاً ماموت ها دوره بارداری 22 ماهه داشته اند که در نتیجه آن یک ماموت زاده می گردد. ساختار اجتماعی آنها احتمالاً همان ساختار امروزی فیل های آفریقایی و آسیایی است، به صورتی که ماده ها در گروه هایی که با رئیس قبیله راهنمایی می گردد زندگی می نمایند در حالیکه نرها به صورت انفرادی یا پس از رسیدن به بلوغ در گروه های پراکنده زندگی می کردند.

ماموت ها در بیشتر ساعات شبانه روز (حدود 20 ساعت) در حال خوردن بوده اند. یک ماموت بالغ که وزنی در حدود 6 تن داشته مسلماً برای تأمین انرژی روزانه باید حدود 90 کیلوگرم غذا بخورد. تمام ماموتها کاملاً گیاهخوار بوده اند و بر حسب مکان جغرافیایی از گیاهان متفاوت شامل بوته ها، درختچه ها یا شاخ و برگ درختان تغذیه می نموده اند.

ماموت پشمالو آخرین سرده منقرض شده به حساب می آید. بیشتر جمعیت ماموت های پشمالو در شمال آمریکا، اروپا و آسیا، و تمام ماموت های کلمبیایی در شمال آمریکا، در طول دوره بازگشت آخرین یخبندان منقرض شدند که بخشی از یک انقراض هولوسن جانوران غول پیکر در شمال اوراسیا و آمریکا است.

منبع: ایرنا
انتشار: 28 اسفند 1399 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 1138

به "خبرنگاران بازسازی و نصب جمجمه فسیل ماموت دو میلیون ساله در موزه اردبیل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران بازسازی و نصب جمجمه فسیل ماموت دو میلیون ساله در موزه اردبیل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید