فراوری پارس جنوبی تا قبل از انتها سال به 35 هزار بشکه در روز می رسد

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، وزیر نفت با بیان اینکه تا آخر سال خبرهای خوش نفتی به گوش مردم می رسد، اضافه کرد: تا قبل از انتها سال، فراوری از میدان مشترک پارس جنوبی به 35 هزار بشکه خواهد رسید.

فراوری پارس جنوبی تا قبل از انتها سال به 35 هزار بشکه در روز می رسد

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، بیژن زنگنه با حضور در گفت وگوی ویژه خبری با بیان اینکه تا خاتمه سال خبرهای خوش نفتی به گوش مردم می رسد در خصوص میدان نفتی پارس شاقتصادی و پارس جنوبی گفت: در پارس جنوبی که یک میدان نفتی مشترک با قطر است از این کشور جلوتر هستیم. پارس شاقتصادی یک میدان مشترک نیست و به همین دلیل در اولویت وزارت نفت قرار ندارد.

وی ادامه داد: فراوری از لایه نفتی پارس جنوبی که یک میدان مشترک است قبل از خاتمه سال به 35 هزار بشکه می رسد. روی این میدان یک کشتی عظیم که مانند یک پالایشگاه است، نصب شده و وارد ایران شده است. البته قرارداد خرید این کشتی در زمان وزارت قبلی من امضا شد اما به دلایلی لغو شده بود.

وزیر نفت در خصوص توسعه میدان فرزاد ای و فرزاد بی، شرح داد: این میدان ها با کشور عربستان مشترک هستند. مهم ترین میدان ها از نظر ارزش و اندازه، میدان های پارس جنوبی و غرب کارون هستند. میدان های فرزاد ای و فرزاد بی، میدان های گازی هستند و گاز آن ها خشک است.

زنگنه با تاکید بر اینکه برنامه توسعه میدان های فرزاد A و فرزاد B در حال عملی شدن است، شرح داد: در خصوص این میدان ها ظرف یک سال به قرارداد می رسیم. این میدان ها مسائل اقتصادی دارند و باید یک بسته اقتصادی برای آن ها درست کرد و قرارداد آن ها به شیوه بیع متقابل انجام گردد.

مذاکرات با توتال ادامه دارد

وی در ادامه با اشاره به موافقت نامه که حدود دو ماه قبل با توتال امضا شد، اظهار کرد: این موافقت نامه باید تبدیل به قرارداد گردد. مذاکرات با توتال دنبال می گردد و ظرف دو ماه آینده امضا خواهد شد. البته توتال اخیرا ملاحظاتی را مطرح نموده است مبنی بر اینکه اگر ترامپ ایران را تحریم کند، توتال از سیاست های اتحادیه اروپا پیروی می نماید. برای من قابل توجیه نیست که آن ها چرا این مسئله را رسانه ای کردند. در حال حاضر بخش فنی و بازرگانی موافقت نامه جلو می رود.

وزیر نفت ادامه داد: البته ما این مسئله را با وزارت خارجه در میان گذاشتیم و آقای ظریف به خانم مویگرینی منتقل کردند. به جز توتال چند قرارداد دیگر وجود دارد که دنبال می گردد. باید در این زمینه دقت کنیم و ان شاءالله کید دشمنان ما به خودشان برگردد.

زنگنه با اشاره به همکاری توتال با قطر اظهار کرد: میدان پارس جنوبی یک میدان بزرگ است. در حال حاضر ما در مرحله ای هستیم که بیشتر از پول به فناوری احتیاج داریم. آن چه که از همکاری با توتال و انی در توسعه پارس جنوبی یاد گرفتیم، باعث شد بتوانیم فازهای دیگر را توسعه دهیم. ما باید از افت فراوری میدان ها جلوگیری کنیم و برای این منظور به همکاری احتیاج داریم.

زنگنه تاکید نمود: همکاری با توتال یک تصمیم جمعی و کار درستی بوده است. البته این شرکت از نظر قانونی حق ندارد اطلاعات ما را در اختیار قطر قرار دهد و اگر چنین اقدامی نماید، خسارت سنگینی باید بدهد. البته به این شرکت اطلاعات کل میدان داده نمی گردد.

عده ای ازاینکه ایران تحریم گردد راضی می شوند

وی در ادامه با اشاره به قراردادهای APC اظهار کرد: یک سال طول کشید تا متن این قراردادها به اجماع رسید و بر مبنای مصوبات دولت متن قرارداد تهیه شد. ان شاءالله این قراردادها به نتیجه می رسد. البته اگر افرادی که می خواهند برجام عملی نگردد، اجازه دهند این قراردادها نهایی گردد و دوباره یک تحریم درست ننمایند. یک عده از اینکه ایران تحریم گردد خوششان می آید. در تحریم نمی توان کشور را توسعه داد اما یک عده دلشان نمی خواهد کشور در آرامش و توسعه باشد.

افزایش ظرفیت پالایشگاه های کشور

وزیر نفت با اشاره به توسعه پالایشگاه های کشور گفت: یکی از مباحث مهم مربوط به پالایشگاه ها، جلوگیری از خام فروشی است و با توجه به برنامه ای که برای توسعه گازرسانی در وزارت نفت وجود دارد از اوایل سال آینده در کشور مصرف نفت کوره، نفت سفید، گاز مایع و گازوئیل حرارتی حدودا صفر می گردد.

زنگنه با اشاره به پالایشگاه ستاره خلیج فارس اظهار کرد: با بهره برداری از یک واحد از پالایشگاه ستاره خلیج فارس در بنزین به خودکفایی می رسیم و تا سال آینده صادر نماینده نفت گاز، نفت سفید، LPG و غیره می شویم.

وی ادامه داد: در حال حاضر ظرفیت نفت خام 1.7 میلیون بشکه است که برنامه داریم آن را به سه میلیون بشکه برسانیم. در این راستا هرچه میعانات گازی فراوری می گردد در داخل کشور فراورش خواهد شد. توسعه پالایشگاه ها، ارزش اضافه کرده و ضریب بازگشت سرمایه خوبی دارد.

تنوع مشتریان نفتی ایران

وزیر نفت در ادامه با اشاره به بازگشت نفت ایران به بازارهای جهانی اظهار کرد: دولت یک تصمیم ملی گرفت و آن این بود که با حداکثر سرعت به بازارهای جهانی برگردد. البته عده ای با این تصمیم مخالف بودند و انتقاد کردند که بازگشت سریع به بازار تاثیر منفی در قیمت خواهد داشت اما ما اعلام کردیم سهم ما در بازار مهم تر از قیمت است و قیمت ها را باید کسی که خراب نموده درست کند. ما توانستیم کمتر از سه ماه فراوری خود را یک میلیون بشکه افزایش دهیم. همچنین از 1.2 میلیون بشکه صادرات میعانات گازی به 2.8 میلیون بشکه صادرات رسیدیم. در واقع میزان صادرات میعانات و نفت خام ما 1.6میلیون بشکه افزایش یافت.

زنگنه با تاکید بر اینکه بازارهای صادرات ایران متنوع شده است، اضافه کرد: قبلا فقط کشورهای چین، هند، کره، ژاپن، ترکیه و تایوان مشتریان ایران بودند اما در حال حاضر اروپا، اندونزی و سایر کشورهای آسیایی به مشتریان ما اضافه شده اند. در حال حاضر مشتری ها را خودمان انتخاب می کنیم و محدودیتی در دریافت پول نداریم. البته سیاست ما این است که بیشترین فروش را به کشورهای آسیایی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه افزایش فراوری باعث افزایش میزان صادرات می گردد، گفت: مصرف داخلی نباید بالا برود. زیرا مصارف حرارتی با گاز جایگزین می شوند. مصرف مایع نیروگاه ها در سال 1392، 27 میلیارد لیتر یا به عبارتی حدود 47 درصد بود که سال جاری به 10 درصد کاهش پیدا نموده است زیرا اکثر نیروگاه ها از گاز استفاده می نمایند. همچنین راندمان حرارتی خودرو برای ما مهم است و باید تاکسی، اتوبوس و وسائل حمل و نقلی فراوری کنیم که از CNG استفاده می نمایند.

وزیر نفت ادامه داد: ما می توانیم تا سال آینده 20 میلیون لیتر گازوئیل صادرات کنیم. در حال حاضر روزانه 20 میلیون متر مکعب در سوخت خودرو از گاز استفاده می گردد که این میزان از گاز جایگزین بنزین شده است.

درخواست وزیر نفت از مردم

زنگنه در ادامه با انتقاد از مصرف گاز در بخش خانگی گفت: مردم حرف ما را گوش نمی دهند. روزهای آینده دمای کشور کاهش پیدا می نماید و از مردم می خواهیم مصرف گاز خود را دو درجه کمتر نمایند.

فراوری پتروشیمی به 9 میلیون تن می رسد

وی با تاکید بر اینکه سال جاری برای پتروشیمی یک سال طلایی است، اضافه کرد: بسیاری از پروژه های پتروشیمی آماده افتتاح هستند و مجموعه فراوری پتروشیمی به 9 میلیون تن می رسد که ارزش آن 6 میلیارد دلار است. همچنین واحد های متعددی در عسلویه تا سال 1397 به نتیجه می رسد. البته اتمام پروژه های پتروشیمی 45 تا 50 میلیارد دلار سرمایه احتیاج دارد که 30 درصد آن از بخش داخلی و 70 درصد از از بخش خارجی یا صندوق توسعه ملی تامین می گردد. مسائل در حال رفع شدن هستند و یخ دو متری، یک شبه آب نمی گردد ولی این یخ در حال آب شدن است و بهار می آید.

افزایش کیفیت بنزین

زنگنه در ادامه با تاکید بر اینکه توزیع بنزین یورو 4 در کشور افزایش یافته است، گفت: در سال 1392، 2.1 میلیون لیتر بنزین یورو در کشور توزیع می شد که در حال حاضر به 25 میلیون لیتر رسیده است. همه پالایشگاه ها باید بهسازی شوند و با این حجم از مازوت نمی توانند به حیاتشان ادامه دهند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 289

به "فراوری پارس جنوبی تا قبل از انتها سال به 35 هزار بشکه در روز می رسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری پارس جنوبی تا قبل از انتها سال به 35 هزار بشکه در روز می رسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید