بغض و اندوه علی رفیعی در فقدان تئاتر!

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، تهران (پانا) - علی رفیعی در مراسم رونمایی از مستند پشت دیوارهای این خانه که درباره نمایش خانه برناردا آلبا ساخته شده است، از دردی گفت که اگر تئاتر کار می کرد با او همراه نبود.

بغض و اندوه علی رفیعی در فقدان تئاتر!

مراسم رونمایی از مستند پشت دیوارهای این خانه به کارگردانی لیلا جعفری و تهیه نمایندگی ستاره اسکندری شامگاه روز 22 دی همزمان با تولد 84 سالگی استاد علی رفیعی با حضور بسکمک از چهره های فرهنگی و هنری در خانه هنرمندان ایران برگزار گردید.

در بخش ابتدایی این برنامه حاضران از نمایشگاه پوستر آثار علی رفیعی که در گالری تابستان خانه هنرمندان برپا بود، تماشا کردند و سپس در سالن شهناز این مجموعه جمع شدند.

ستاره اسکندری در ابتدای برنامه پیش از رونمایی از مستند پشت دیوارهای این خانه در سخنانی گفت: هرچقدر صبر کردم تا دکتر رفیعی برسد، نشد؛ گویا اتوبان صدر و مدرس شلوغ تر از این حرف هاست. به همین علت تصمیم گرفتیم ابتدا اکران فیلم را شروع کنیم و بعد از آن در خدمتتان باشیم.

در ادامه این برنامه مستند پشت دیوارهای این خانه برای حاضرین به نمایش گذاشته شد.

پشت دیوارهای این خانه، یادگاری است از آنچه به ما آموختید

سپس اسکندری بار دیگر روی صحنه آمد و گفت: از طرف خودم، دوستان نمایش خانه برناردا آلبا و همه کسانی که برای ساختن این مستند کوشش کردند، یادداشت کوتاهی را برای دکتر علی رفیعی نوشتیم. او در ادامه متن احساسی را خطاب به علی رفیعی خواند و تولد او را تبریک گفت.

متن این یادداشت به این شرح است: در این روزگار تلخ گزنده، در این روزهای شمع های روشن به یاد رفته ها، تولد شما نشان از برندگی نور است بر تاریکی که همواره گفته اید زندگی بر مرگ پیروز است. زیبایی بر زشتی، خیال و رویا بر واقعیت. تولدتان دنیا را زیباتر می نماید، اندیشه را بارورتر و عشق را جاری تر، تولدتان رنگ بر دنیا خاکستری می پاشد. فصل از پی فصل. پشت دیوارهای این خانه، یادگاری است از آنچه به ما آموختید، تجربه شیرین گروه خانه برناردا آلبا که راهبرش شما بودید و هنوز که هنوز است خانه تئاتر را روشن نگاه می دارد، خانه ای که برای ما چراغش همواره در دستان شماست. تولدتان مبارک این سرزمین است و ما شاگردان همواره شما هستیم. در این میان سپاسگزار همراهانی هستیم که کمک مان کردند تا این مراسم را برگزار کنیم.

علی رفیعی: اگر تئاتر کار می کردم، هیچ دردی نداشت!

در ادامه مراسم علی رفیعی روی صحنه رفت و در صحبت هایی گفت: آمادگی همه چیز را داشتم جز حرف زدن.

سپس مکث کرد و ادامه داد: هم به آن فکر نموده ننموده ام و هم دردی در کمرم به من مستولی شده است.

رفیعی چندثانیه ای سکوت کرد و سپس با بغض فراوان گفت: اگر تئاتر کار می کردم، هیچ دردی نداشت.

او که به شدت متاثر شده بود، چند ثانیه دیگر مکث کرد و قطرات اشک از چشمانش جاری شد؛ سپس اعلام کرد: سخنرانی باشد برای بعد از اجرای آینده. خواهش می کنم بیش از این اصرار نکنید؛ چون نمی توانم حرف بزنم.

رجبی معمار: خانه هنرمندان در کنار علی رفیعی است

مجید رجبی معمار مدیر عامل خانه هنرمندان ایران و مدیر تماشاخانه ایرانشهر در ادامه این برنامه به دعوت ستاره اسکندری روی صحنه آمد و در سخنانی گفت: امشب بسیار خشنود و مفتخریم که میزبان برنامه ای برای گرامیداشت و تولد جناب دکتر علی رفیعی هستیم. خانه هنرمندان همواره در کنار ایشان است و اگر قابل بدانند به همه صورت در خدمتشان خواهیم بود. اگر بخواهند اجرایی به صحنه ببرند در اینجا به رویشان باز است. رجبی معمار در ادامه تابلویی را به مناسبت تولد علی رفیعی به او اهدا کرد.

پشت دیوارهای این خانه چه خبر است؟

مستند پشت دیوارهای این خانه روایتی کامل از چگونگی شکل گیری نمایش خانه برناردا آلبا؛ آخرین اثر به صحنه رفته از علی رفیعی را به تصویر کشیده و به گفته سازندگان منبع مهمی برای دانشجویان و دنبال نمایندگان هنر نمایش به شمار می آید.

در این اثر، علی رفیعی در کنار دیگر عوامل فراوری نمایش، سعی می نمایند با شرح درباره فرایند فراوری نمایش خانه برناردا آلبا، صفر تا صد چگونگی روی صحنه بردن یک نمایشنامه را در مقابل دوربین بیان نمایند. بعلاوه در میان شرحات، بخش هایی از این اثر که سه سال پیش در تالار وحدت به صحنه رفت برای مخاطبان به نمایش گذاشته می گردد.

علی رفیعی در بخش هایی از فیلم با تاکید بر این نکته که نمایشنامه خانه برناردا آلبا درباره دیکتاتوری فرانکو در اسپانیاست، می گوید، بیش از 70 سال از نگارش این متن می گذرد، اما همچنان جامعیت دارد. گارسیا لورکا از نبود عشق در آن دوره می گوید. خشونت موجود در متن نیز متاثر از فقدان عشق است.

وی در بخش دیگر صحبت هایش با اشاره به اهمیت طراحی صحنه در نمایش های مختلفی که به صحنه برده است، می گوید: هیچوقت برای نمایش ها دکور نساخته است، بلکه کوشش نموده تا برای نمایشنامه های مختلف در صحنه، فضا خلق کند. او زیبایی شناسی در تئاتر را اصلی مهم دانسته و تاکید می نماید که همه چیز در صحنه باید زیبا تصویر گردد.

لیلا جعفری(کارگردان)، ستاره اسکندری(تهیه نماینده)، فرزام شکاری(مجری طرح)، فرزین شکاری (مدیرفیلمبرداری و تدوین) عوامل فراوری مستند پشت دیوارهای این خانه به شمار می آیند.

کورش نریمانی، سیامک صفری، منوچهر شجاع، مریم سعادت، الهام کردا، حمید پور آذری، مائده طهماسبی، افسانه ماهیان، مسعود پاکدل، هدی ناصح، رضا موسوی، المیرا دهقانی، ساقی عطایی، سام کبودوند، ابراهیم حسینی، داوود بنی اردلان و علیرضا تابش از جمله چهره های فرهنگی و هنری حاضر در این مراسم بودند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 29 بهمن 1400 بروزرسانی: 29 بهمن 1400 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 1611

به "بغض و اندوه علی رفیعی در فقدان تئاتر!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بغض و اندوه علی رفیعی در فقدان تئاتر!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید