گوشی گیمینگ در برابر گلکسی S23 اولترا؛ کدام یک برای بازی مناسب تر است؟

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، وقتی می گوییم گوشی گیمینگ در واقع از یک عبارت مادر استفاده نموده ایم که در برگیرنده تمام محصولاتی است که می توانید با استفاده از آن ها در کنار انجام کارهای روزمره، به انجام بازی بپردازید و لذت ببرید. گوشی های پرچم دار معمولی هم عملکرد بسیار خوبی در انجام بازی های سنگین دارند اما آیا این محصولات واقعاً می توانند در حد و میزان های گوشی های گیمینگ باشند؟ آیا گوشی های گیمینگ واقعاً در انجام بازی تجربه بهتری را برایمان رقم می زنند؟ در این مطلب به آنالیز این موضوع می پردازیم که آیا یک گوشی گیمینگ می تواند در انجام بازی از گلکسی S23 اولترا بهتر ظاهر گردد یا خیر.

گوشی گیمینگ در برابر گلکسی S23 اولترا؛ کدام یک برای بازی مناسب تر است؟

گلکسی S23 اولترا در مقابل راگ فون 7

در این مطلب گلکسی S23 اولترا در مقابل یکی از برترین گوشی های گیمینگ بازار یعنی ایسوس راگ فون 7 آلتیمیت قرار گرفته تا معین گردد آیا کهکشانی سامسونگ می تواند در انجام بازی به خوبی یک گوشی گیمینگ ظاهر گردد یا خیر. اما قبل از اینکه به این مقایسه بپردازیم بهتر است نگاهی به معینات فنی این دو گوشی نیز داشته باشیم تا ببینیم آن ها با چه سخت افزاری قرار است به جدال با یکدیگر بپردازند.

هر دو گوشی از پردازنده قدرتمند اسنپدراگون 8 نسل 2 به عنوان قلب تپنده بهره می برند و برای هر دوی آن ها نیز از رمی با فناوری LPDDR5X استفاده شده با این تفاوت که در گلکسی S23 اولترا این مقدار 12 گیگابایت و در راگ فون 7 آلتیمیت هم 16 گیگابایت است. البته این مقدار تفاوت در رم هنگام اجرای یک بازی تأثیر خاصی در فریم ریت ندارد اما پردازنده اسنپدراگون 8 نسل 2 به کار رفته در گلکسی S23 اولترا از سایر پردازنده های مشابه سرعت بیشتری دارد و از لحاظ تئوری باید یاری کند این گوشی به نرخ فریم بیشتری در بازی ها دست پیدا کند. هر چند آنچه که این دو گوشی را در نهایت از هم متمایز می نماید، مقدار پایداری آن ها بعد از مدت طولانی است، نه عملکرد خوب اولیه.

راگ فون 7 آلتیمیت بعلاوه از باتری پرظرفیت تر و بادوام تر، نمایشگری با رفرش ریت بیشتر از گلکسی S23 اولترا و بعلاوه شارژر بسیار سریع تر بهره می برد که این موارد در کنار بهره مندی از عملکرد پایدار می توانند در داشتن تجربه ای مجذوب نماینده تر در انجام بازی ها واقعاً موثر باشند. (باتری 6000 در مقابل 5000 میلی آمپر ساعت، رفرش ریت 165 در مقابل 120 و شارژر 65 واتی درون جعبه در مقابل 45 واتی خارج از جعبه).

هر دو گوشی در این تست روی حالت High-Performance قرار دارند تا بدین ترتیب اطمینان حاصل گردد هر دوی آن ها از بیشترین مقدار توانایی خود در اجرای بازی ها استفاده خواهند کرد. این قابلیت در ایسوس راگ فون 7 آلتیمیت، X-Mode و در گلکسی S23 اولترا، Performance نام دارد. بعلاوه در هیچ یک از این دو گوشی علی رغم اتصال به شارژر، خبری از شارژ شدن نیست چرا که از حالت bypass charging استفاده شده؛ به این معنا که گوشی تمام انرژی دریافتی از سوی کابل USB را صرف انجام بازی می نماید، نه شارژ باتری. بدین ترتیب خبری از داغی بیش از حد هم نخواهد بود. در نهایت هم باید به این نکته اشاره کنیم که برای هیچ یک از این دو گوشی در طول این تست ها از خنک نماینده استفاده نشده است.

گلکسی S23 اولترا در مقابل راگ فون 7؛ تست گیمینگ

قبل از تحلیل تصاویر بالا که با توجه به عملکرد دو گوشی در سه بازی پابجی موبایل، کال آو دیوتی موبایل و F-Zero GX انجام شده، باید به این نکته اشاره داشته باشیم که هم گلکسی S23 اولترا و هم ایسوس راگ فون 7 آلتیمیت واقعاً در انجام حتی سنگین ترین بازی ها هم خم به ابرو نمی آورند و برترین تجربه را در اختیار کاربران قرار می دهند؛ فرقی هم نمی نماید تنظیمات گرافیک روی چه حالتی تنظیم شده باشد.

اما با تمام این تفاسیر، تفاوت بین دو گوشی واقعاً محسوس و قابل توجه است به این صورت که شما با راگ فون 7 آلتیمیت یک سر و گردن تجربه مجذوب نماینده تری خواهید داشت، حتی در کوتاه مدت. برای مثال به بازی کال آو دیوتی نگاه کنید؛ حتی در همان لحظات ابتدایی هم نوسانی که گلکسی S23 اولترا تجربه نموده به شکل قابل توجهی بیشتر از راگ فون است؛ نماینده ایسوس گویا یک روند خطی و بسیار کم نوسان را حفظ نموده و تا سرانجام هم ادامه داده است اما این حرف را نمی توان راجع به گلکسی هم زد.

در تست هایی که پیش تر هم از گلکسی S23 اولترا صورت گرفت، متوجه شدیم که این گوشی در عملکرد پایدار اندکی ضعف دارد. این در حالی است که سامسونگ از یک محفظه بخار بزرگ تر برای خنک سازی این گوشی استفاده نموده اما به نظر می رسد اسنپدراگون 8 نسل 2 برای گلکسی آنقدر سریع و قدرتمند هست که با افزایش میزان محفظه بخار هم نمی توان آن را کنترل کرد. بنابراین ظاهرا نگرانی هایی که از همان ابتدا پیرامون پایداری کم گلکسی S23 اولترا وجود داشت، پایه و اساس واقعی دارند.

در بازی پابجی موبایل مثلا می بینید که این گوشی توانسته در همان ابتدای کار 60 فریم ثابت را بدون مشکل ارائه دهند اما بعد از گذشت مدت زمان تقریبا 5 دقیقه، نوسانات آغاز شدند. این نشان می دهد پخش و کنترل دما در S23 اولترا به خوبی صورت نگرفته و بعلاوه تأثیر افزایش دما روی کاهش توانایی سخت افزاری این گوشی تأثیر مستقیمی داشته است.

در اینجا به اصطلاح می گویند jank رخ داده است. jank در واقع برای زمانی است که فریم یک بازی به میزان کافی به وسیله گوشی یا سخت افزار سریع رندر نمی گردد تا به نرخ فریم مورد احتیاج برسد. برای مثال اگر یک بازی روی 60 فریم به صورت میانه اجرا گردد اما دائما به 40 فریم افت پیدا کند، لگ و لرزش فراوانی را در طول آن حس خواهید کرد که به آن jank می گویند. بنابراین این پدیده اصلا چیز خوبی نیست چرا که اینطور به نظر می رسد که بازی نرم و روان اجرا نمی گردد و تجربه مجذوب نمایندهی را برای کاربر رقم نمی زند. بنابراین یک کاربر شاید ترجیح دهد بازی روی فریم 40 یا 50 به صورت ثابت بماند تا اینکه کمی روی 60 باشد و سپس به 40 و 50 برسد و بین این سه نرخ نوسان داشته باشد.

البته نکته ای که باید به آن اشاره داشته باشیم، ارائه نرخ فریم میانه 55 تا 60 فریم در تمام زمان تست بود اما همانطور که اشاره شده، این نرخ فریم میانه بوده، نه کمترین مقدار. گاهی اوقات در تست ها این مقدار به کمتر از 50 یا حتی 40 فریم بر ثانیه هم می رسید که لرزش و لگ همراه با آن به شکل قابل توجهی در بازی ها قابل مشاهده بود. اگرچه این لگ و لرزش ها شاید کاملا باعث ناامیدی نباشند و نتوان گفت گلکسی S23 اولترا یک گوشی عالی برای گیمینگ نیست اما پر واضح است که ایسوس راگ فون 7 آلتیمیت عملکردی به مراتب نرم و روان تر به خصوص در انجام بازی های سنگین به مدت طولانی از خود به نمایش می گذارد. اینجاست که می توان گفت هر چیزی را بهر کاری ساختند.

فرکانس بیشتر پردازنده در گلکسی S23 اولترا هیچ یاریی به بهبود عملکرد این گوشی در درازمدت نکرد و این ایسوس بود که توانست به لطف سیستم خنک نماینده درونی گوشی خود بهتر ظاهر گردد. در واقع این موضوع نشان داد یک گوشی برای اینکه عملکرد خوبی در اجرای یک بازی داشته باشد لزوما نباید قدرتمندتر باشد، بلکه باید بتواند تمام آن قدرت را در تمام مدت زمان بازی یا حداقل بیش از نیمی از آن حفظ کند.

تست بعدی که می توان آن را سنگین ترین تست انجام شده روی این دو گوشی دانست، اجرای بازی سریع F-Zero GX روی شبیه ساز Dolphin بود. این یعنی گوشی باید همزمان دو بار تحت فشار قرار بگیرد؛ یک بار برای اجرای شبیه ساز و بار دیگر برای اجرای خود بازی. اگرچه بسیاری از گوشی ها حتی برترینشان در این قسمت عملکرد خیلی درخشانی از لحاظ مقدار فریم ریت ندارند و نمی توانند روی 60 فریم ثابت بمانند اما گلکسی S23 اولترا چیزی فراتر از این ضعف را به نمایش گذاشت و تقریبا می توان گفت خیلی امیدوارنماینده ظاهر نشد. این شرایط به خصوص در نیمه دوم تست بدتر شد. در ابتدا مقدار فریم میانه بین 55 تا 60 بود اما برای اینکه به 50 تا 55 برسد فقط 15 دقیقه احتیاج بود تا بار دیگر نشان دهد پخش دما و عدم بهره مندی از سیستم خنک نماینده مناسب و در نتیجه گلوگاه سخت افزاری یک مشکل جدی در گلکسی S23 اولترا است.

مهم ترین اتفاقی که افتاده این است که ایسوس راگ فون 7 آلتیمیت توانسته حتی در سنگین ترین عناوین مربوط به موبایل هم روی یک فریم ریت ثابت قفل گردد و در طولانی مدت هم به عملکرد پایدار و خوب خود ادامه دهد. یکی از اصلی ترین دلایلی که باعث شده راگ فون 7 آلتیمیت چنین عملکرد خوبی را از خود به نمایش بگذارد، سیستم خنک نماینده استثنائی آن است که سبب ضخیم تر شدن گوشی هم شده است. اما از آن طرف پردازنده و گرافیک را به برترین شکل ممکن زیر فشار سنگین خنک نگه می دارد و همانطور هم که می دانید، یک سخت افزار برای اینکه بتواند برترین عملکرد خود را در انجام کارهای مختلف ارائه دهد فقط باید خنک بماند.

ایسوس بعلاوه از یک فناوری مجذوب نماینده هم بهره می برد که در واقع کارها را در سطح سیستم عامل اولویت بندی می نماید. این یعنی یک سری از کارها را از دوش پردازنده برداشته و به گرافیک محول می نماید تا بدین ترتیب فشار از روی پردازنده برداشته گردد و دیگر خبری از مشکلاتی نظیر افت فریم در بازی نباشد.

اگرچه گوشی های هوشمند پردازنده های مختلفی دارند که می توانند کارهای مختلفی را با اولویت های گوناگون انجام دهند، اصلی ترین علتی که در این بین باعث افت فریم در بازی ها می گردد کاهش توان سخت افزاری در نتیجه دمای زیاد است. وقتی دمای داخل گوشی افزایش پیدا می نماید، پردازنده برای اینکه دما را به حالت عادی برساند اندکی از توان خود را کم می نماید که این موضوع سبب کاهش توان سخت افزاری کلی گوشی و در نتیجه اجرای ضعیف تر آن بازی خواهد شد. از این اتفاق می توان به عنوان اصلی ترین علت افت فریم در بازی ها یاد کرد.

چرا به یک گوشی گیمینگ احتیاج داریم؟

البته به ابتدای این سوال می توان این را هم اضافه نمود که اگر یک گیمر هستید چرا که برای کاربران عادی که عاشق این هستند که از یک پرچم دار برای رسیدگی به کارهای مختلف و انجام گاه و بیگاه بازی استفاده نمایند، خرید یک گوشی گیمینگ خیلی جالب نخواهد بود. اگر گیمر باشید اصلا نباید به سراغ گلکسی S23 اولترا بیایید چرا که شما بیشتر وقت خود را برای انجام بازی می گذرانید و باید سیستمی داشته باشید که بتواند به شما در انجام بازی یاری کند. راگ فون 7 آلتیمیت، نوبیا رد مجیک 8 و گوشی هایی از این دست دقیقا این قابلیت ها را در اختیار شما قرار می دهند.

این گوشی های گیمینگ نه تنها سخت افزار قدرتمندی دارند بلکه از یک سیستم خنک نماینده بسیار بزرگ و حرفه ای نیز بهره می برند که یاری می نماید گوشی در انجام بازی های سنگین برای مدت زمان طولانی هم خنک بماند. البته این یک طرف قضیه است. این گوشی ها بعلاوه از کلیدهای اضافی قابل شخصی سازی نیز بهره می برند که از جمله این موارد می توان به ماشه (برای اسلحه) اشاره نمود که به یاری آن می توانید در انجام بازی های شوتر حس و حالی مشابه کار با دسته های بازی کنسول را تجربه کنید. بعلاوه این گوشی ها از لحاظ نرم افزاری هم به گونه ای بهینه شده اند که بتوانند احتیاج یک گیمر را به سادگی رفع نمایند؛ امکان شخصی سازی کلیدها، قابلیت های استریم و ضبط بازی، امکان جابجایی سریع بین حالت های پردازشی مختلف، نمایش فریم ریت و بسیاری موارد دیگر از جمله این قابلیت ها هستند.

بعلاوه گوشی های گیمینگ یک جامعه جدا را برای کاربران به وجود می آورند که می توانند در آن با دیگران به گفت و گو بپردازند. به نظر می رسد احتیاجی به آنالیز این موضوع هم نباشد که طیف لوازم جانبی مجذوب نمایندهی که می توانید برای یک گوشی گیمینگ بخرید و کیفیت و کارآمدی آن ها بسیار بیشتر از چیزی است که برای یک گوشی عادی می خرید. از جمله این موارد می توان به فن های خنک نماینده، قاب های کنترلی برای اجرای راحت تر بازی ها و بسیاری موارد دیگر که برای عاشقان بازی بسیار مناسب هستند.

البته با این حرف ها منظورمان این نیست که یک گوشی پرچم دار معمولی مثل گلکسی S23 اولترا نمی تواند از این اکسسوری های مجذوب نماینده بهره ببرد. شما می توانید یک فن خنک نماینده برای این گوشی بخرید و در انجام بازی ها پایداری بیشتری را شاهد باشید اما گلکسی S23 اولترا از پایه یک گوشی گیمینگ نیست. این گوشی هم امکانات و قابلیت های گیمینگ زیادی را در اختیار شما قرار می دهد اما اولویت آن در واقع ارائه برترین کارایی برای کار با اپلیکیشن های سنگین، فایل های حجیم و… است، نه انجام بازی به مدت طولانی. به همین دلیل هم روی قابلیت های دیگر آن تمرکز زیادی شده است؛ قلم، دوربین های مختلف با کیفیت استثنائی، امکانات نرم افزاری بی شمار و… از جمله این موارد هستند که گوشی های گیمینگ از این حیث در مقابل گلکسی S23 اولترا هیچ حرفی برای گفتن ندارند.

سخن پایانی

اگر در پی این هستید که تجربه لذت بخشی از انجام بازی روی یک گوشی داشته باشید، گوشی های گیمینگ برخلاف پرچم دارهای عادی خیلی گران قیمت نیستند ولی می توانند به شکل بهتری احتیاج شما را رفع نمایند. اما اگر در کنار بازی کردن های گاه و بیگاه، موارد دیگر نظیر کیفیت صفحه، عکاسی و فیلم برداری، قابلیت های خاص مثل قلم و… هم برای شما مهم هستند، اینجاست که یک گوشی پرچم دار غیر گیمینگ بیشتر به کارتان خواهد آمد چون تمرکز آن در تمام بخش ها پخش شده است.

به عبارت دیگر، گوشی های گیمینگ آمده اند که فقط یک کار را به برترین شکل ممکن انجام دهند و واقعاً هم در این زمینه عالی هستند. اما گوشی های پرچم دار عادی همه کاره اند. حالا در این بین شمایید و انتخاب محصولی که به برترین شکل ممکن بتواند احتیاج شما را رفع کند؛ محصولی با پایداری بی نظیر در بازی ها و کارهای سنگین ولی با قابلیت های ضعیف یا محصولی با عملکرد میانه رو به بالا در تمامی زمینه ها؟

به نظر شما آیا ترجیح گوشی گیمینگ به گوشی پرچم دار منطقی است؟

بله

خیر

نظر دیگری دارم (کامنت کنید)

منبع: Android Authority

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 3 خرداد 1402 بروزرسانی: 3 خرداد 1402 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 1896

به "گوشی گیمینگ در برابر گلکسی S23 اولترا؛ کدام یک برای بازی مناسب تر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گوشی گیمینگ در برابر گلکسی S23 اولترا؛ کدام یک برای بازی مناسب تر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید