کپسول سرنشین دار اسپیس ایکس سرانجام راهی زمین شد

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، دقایقی پیش فضانوردان مأموریت کرو-2 (Crew-2) اسپیس ایکس سرانجام پس از تغییرات زیاد برنامه از ایستگاه فضایی بین المللی جدا شدند و پس از عکس برداری از دورتادور آزمایشگاه مداری زمین، ساعاتی دیگر به زمین می رسند.

کپسول سرنشین دار اسپیس ایکس سرانجام راهی زمین شد

پس از گذراندن 200 روز در فضا، فضانوردان ناسا، شین کمبرو (Shane Kimbrough) و مگان مک آرتور (Megan McArthur) به همراهآکیهیکو هوشیده (Akihiko Hoshide) از آژانس کاوش های هوافضای ژاپن و توماس پسکی (Thomas Pesquet) فضانورد آژانس فضایی اروپا، دقایقی پیش با سکونتگاه مداری خود خداحافظی کرده و سوار بر کپسول تلاش یا اندور (Endeavour) دراگون اسپیس آیکس راهی زمین شدند تا در صورت مساعد بودن آب وهوا طبق برنامه ریزی در ساعت 22:33 منطقه زمانی شرقی (07:03 فردا صبح به وقت تهران) در آب های زمین فرود بیایند.

دریچه های بین کپسول سرنشین دار دراگون و ایستگاه فضایی بین المللی در ساعت 12:40 منطقه زمانی شرقی (21:10 به وقت تهران) بسته شد و عملیات جدایش در ساعت 14:05 منطقه زمانی شرقی (22:35 به وقت تهران) صورت گرفت. با وجود تغییر گسترده برنامه های اعزام خدمه کرو-3 به ایستگاه و بازگشت فضانوردان مأموریت کرو-2، در نهایت این بار چند ساعت مانده به عملیات، شرایط مطلوب تشخیص داده شد.

فضانوردان کرو-2 حتی پس از جدایش از ایستگاه فضایی هم مأموریت دیگری برعهده دارند و قرار است با گردش پیرامون ایستگاه فضایی بین المللی از طریق کپسول دراگون، از این آزمایشگاه مداری حرفه ای عکس برداری کنند. این فعالیت به گونه ای طراحی شده است که به خدمه و افراد حاضر در زمین امکان می دهد تا نمای بیرونی ایستگاه فضایی را بررسی کنند تا منطقه ها احتمالی را که نیاز به توجه دارند، ارزیابی کنند.

توماس پسکی پیش از جدایش از ایستگاه درباره این عملیات گفته بود: این رویه ای است که در سال های گذشته با شاتل فضایی انجام می دادیم و علت آن این است که هنگام اقامت در مدار، فرصت زیادی برای دیدن ایستگاه از بیرون نداریم.

او همچنین اشاره کرد که دوربین هایی در بیرون ایستگاه نصب شده است اما تعداد و گستره دید آن ها محدود است بنابراین یک گذر با فضاپیما در اطراف ایستگاه به خدمه امکان می دهد تا از هدف های گوناگونی مانند بندرگاه های اتصال و دیگر سازه هایی بیرونی که راه دیگری برای دیدن آن ها نیست، تصویربرداری کنند.

با جدایش کپسول سرنشین دار مأموریت کرو-2 اکنون اسپیس ایکس می تواند پرتاب بعدی خود به ایستگاه فضایی بین المللی یعنی کرو-3 را در عصر روز چهارشنبه (پنج شنبه صبح به وقت تهران) انجام دهد. هم اکنون ناسا و اسپیس ایکس ساعت 21:03 منطقه زمانی شرقی (05:33 به وقت تهران) را برای این پرتاب از مجموعه 39A مرکز فضایی کندی هدف قرار داده اند.

در مأموریت کرو-3 فضانوردان ناسا راجا چاری (Raja Chari)، تام مارش برن (Tom Marshburn) و کایلا بارون (Kayla Barron) به همراه فضانورد آژانس فضایی اروپا ماتیاس مورر (Matthias Maurer) راهی ایستگاه فضایی بین المللی خواهند شد تا 24 ساعت پس از پرتاب به آن برسند و اقامتی شش ماهه را آغاز کنند.

عکس کاور: کپسول اندور دراگون اسپیس ایکس در مأموریت کرو-2 لحظاتی پیش از جدایش از ایستگاه فضایی بین المللی

Credit: NASA

منبع: NASA, Space

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 5 دی 1400 بروزرسانی: 5 دی 1400 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 1543

به "کپسول سرنشین دار اسپیس ایکس سرانجام راهی زمین شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کپسول سرنشین دار اسپیس ایکس سرانجام راهی زمین شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید