کشف آثاری از هنر سه بعدی در غارهای دوره پارینه سنگی

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، ایلنا/ براساس آخرین گزارشهای منتشر شده، کشف آثاری از هنر سه بعدی در غارهای دوره پارینه سنگی صورت پذیرفت.

کشف آثاری از هنر سه بعدی در غارهای دوره پارینه سنگی

محققان با استفاده از روشی غیر متعارف که قرنها قدمت دارد، پیکرهای حیوانات را روی دیواره های غاری در اسپانیا شناسایی کردند. این تکنیک عکاسی استریوسکوپی (برجسته بینی یا استریوسکوپی (stereoscopy) و شیوه ای است برای ایجاد تصور سه بعدی در بیننده بوسیله دید دوچشمی. در بیشتر روشهای برجسته بینی دو تصویر معمولی دو بعدی با اندکی تفاوت مقابل چشم راست و چپ قرار می گیرند. این دو تصویر دو بعدی در مغز تلفیق شده و تماشا تصویری سه بعدی را به بیننده القاء می نمایند، نام دارد و به اوایل دهه 1800 باز می شود.

نقاشی های غار یک رسانه هنری شناخته شده و قدیمی در اروپا است که قدمت آن حداقل به 40000 سال می رسد. اگرچه باستان شناسان بیش از یک قرن است که این هنر باستانی را مورد مطالعه قرار داده اند، اما تمرکز آنها معمولاً بر ویژگی های دو بعدی طرح ها بوده است و هنگام ثبت این هنر بر طرح ها، ردیابی ها و عکس ها تکیه می نمایند.

اخیرا روش های ضبط و مشاهده سه بعدی در بین باستان شناسان رایج شده است. این روش ها جزئیات بیشتری از هنر صخره ای را نسبت به روش های دو بعدی ثبت می نمایند، اما همچنان معمولاً به عنوان تصاویر دو بعدی روی صفحه رایانه مشاهده و مطالعه می شوند.

مطالعه جدیدی که منتشر شده، نشان از تحقیقات روی نقاشی های غار La Pasiega در شمال مرکزی اسپانیا دارد. بیش از 700 تصویر از حیوانات، نمادها، نقطه ها و خطوط دیوارهای La Pasiega را پوشانده که برای اولین بار در سال 1911 کشف شدند.

بعضی از این تصاویر مانند اسبها به راحتی در تصاویر با وضوح بالا قابل مشاهده است. اما در تصاویری که به صورت دیجیتالی اصلاح شده اند میتوان تصاویر دیگری را زیر تصاویر واضح شاهد بود. از آن جمله میتوان به تصاویر گوزن، یال، گردن و اسب دیگری اشاره داشت که در این غار تصویر شده اند.

در هنر غارهای پارینه سنگی، هنرمندان از اشکال طبیعی غارها برای خلق نقاشی های خود استفاده می کردند. شاید از این جهت بود که می خواستند حسی سه بعدی به نقاشی های خود بدهند و آن را طبیعی تر نمایند. عکس دیجیتال به ما یاری می نماید تا این سه بعدی سازی را در هنر غار پارینه سنگی بیشتر درک کنیم.

منبع: همگردی
انتشار: 26 شهریور 1402 بروزرسانی: 26 شهریور 1402 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 1940

به "کشف آثاری از هنر سه بعدی در غارهای دوره پارینه سنگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف آثاری از هنر سه بعدی در غارهای دوره پارینه سنگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید