کره شمالی: موشک بالستیک با سوخت جامد آزمایش کردیم

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، ایسنا نوشت: کره شمالی با اعلام رسمی آزمایش یک موشک بالستیک نو با سوخت جامد، هشدار داد که این سلاح در دشمنانش تشویش و وحشت ایجاد خواهد کرد.

کره شمالی: موشک بالستیک با سوخت جامد آزمایش کردیم

کره شمالی امروز (جمعه) اعلام کرد، یک موشک بالستیک قاره پیمای مجهز به سوخت جامد از مدل هواسونگ-18 را با هدف تقویت اساسی توانمندی خود برای ضد حمله هسته ای آزمایش کرده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری دولتی کره شمالی (کی.سی.ان.ای)، کیم جونگ اون، رهبر این کشور هدایت آزمایش این موشک را بر عهده داشته و هشدار داد، این سلاحدشمنان را گرفتار یک بحران امنیتی آشکارتر کرده و دائما تشویش و وحشت را با ضدحملات تهاجمی و مرگبار تا زمانی که آنها دست از افکار ابلهانه و اقدامات بی ملاحظه برندارند به آنها وارد خواهد کرد.

کره شمالی اخیرا از رزمایش های مشترک کره جنوبی و آمریکا انتقاد کرده و آن را عامل تشدید تنش خواند. این کشور همچنین در ماه های اخیر روند آزمایش های تسلیحاتی خود را بیش از پیش تشدید کرده است. وزارت دفاع کره جنوبی در رد اعلامیه کره شمالی گفت که این کشور همچنان در مرحله توسعه این سلاح قرار داشته و نیاز به زمان و تلاش بیشتری برای تسلط بر این تکنولوژی دارد؛ بیانیه ای که حاکی از احتمال دست زدن پیونگ یانگ به آزمایش های بیشتری است.

خبرگزاری رسمی کره شمالی با انتشار تصاویری نشان داد، کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در کنار همسر، خواهر و دخترش ناظر بر پرتاب این موشک است و همچنین در این تصاور موشک مذکور سوار بر یک پرتابگر متحرک و تحت پوشش تورهای استتار به چشم می خورد.

خبرگزاری دولتی کره شمالی (کی.سی.ان.ای) در گزارش خود نوشت: مولفه های بازدارندگی راهبردی جمهوری دموکراتیک خلق کره (کره شمالی) با توسعه این موشک بالستیک قاره پیما از نوع تازه هواسونگ فو-18 دستخوش اصلاحی گسترده می شود و به این ترتیب تاثیر مواضع این کشور در حوزه ضد حمله هسته ای به مقدار اساسی تقویت شده و تغییر در قابلیت عملیاتی استراتژی نظامی تهاجمی کره شمالی به ارمغان می آورد.

عبارت فو که خبرگزاری رسمی کره شمالی در گزارشش در مدل این موشک ذکر کرد در زبان کره ای به معنی توپخانه است. تحلیلگران می گویند، این اولین بار است که کره شمالی از سوخت پیشران جامد در یک موشک بالستیک قاره پیما یا با برد میانه استفاده می کند.

کره شمالی از مدتها قبل تولید موشکهای بالستیک قاره پیما با سوخت جامد را به عنوان یکی از اهداف کلیدی خود به دلیل آنکه سرعت به کارگیری موشکها در زمان جنگ را افزایش می دهد معین کرده است.

بیشتر موشکهای بالستیک بزرگ کره شمالی از سوخت مایع استفاده می کنند و نیازمند این هستند که در محل پرتابشان سوختگیری شوند که این یک فرآیند خطرناک و زمان بر است.

آنکیت پاندا، کارشناس ارشد بنیاد موقوفه صلح بین الملل کارنگی، اندیشکده ای مستقر در آمریکا، گفت: برای هر کشوری برخوردار از تسلیحات هسته ای مبتنی بر موشک در مقیاس بزرگ، این موشک های دارای سوخت جامد یک توانمندی فوق العاده مطلوب هستند، زیرا نیازی به سوختگیری قبل از به کارگیری ندارند. این قابلیت ها در زمان بحران بسیار کارآمدتر هستند.

به گفته پاندا، کره شمالی عمده سامانه های برخوردار از سوخت مایع خود را حفظ خواهد کرد تا به این ترتیب محاسبات ایالات متحده و متحدانش را در طول یک جنگ پیچیده کند.

وان فان دیپن، کارشناس تسلیحاتی سابق دولت آمریکا که اکنون با پروژه 38 نورث کار می کند، گفت که عملیاتی کردن موشک های دارای سوخت جامد آسان تر و ایمن تر بوده و این موشک ها به پشتیبانی لجستیکی کمتری نیاز دارند. این ویژگی ها شناسایی آنها را سخت تر کرده و همچنین دوام آنها را نسبت به موشک های دارای سوخت مایع بیشتر می کند.

کره شمالی اولین بار در زمان برگزاری یک رژه نظامی در ماه فوریه آنچه را که به عنوان یک موشک بالستیک قاره پیمای تازه دارای سوخت جامد معرفی کرد به نمایش گذاشت.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 25 فروردین 1402 بروزرسانی: 25 فروردین 1402 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 1880

به "کره شمالی: موشک بالستیک با سوخت جامد آزمایش کردیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کره شمالی: موشک بالستیک با سوخت جامد آزمایش کردیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید