وعده عمران خان به مالزی: مجازات هند علیه شما را جبران می کنیم

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، نخست وزیر پاکستان امروز(سه شنبه) وعده داد، کشورش تمام کوشش خود را خواهد نمود تا اقدام هند در محدود کردن خرید روغن پالم از مالزی که به هدف مجازات این کشور از بابت انتقاد از رفتار دهلی نو با مسلمانان صورت گرفت را با خرید بیشتر این روغن جبران کند.

وعده عمران خان به مالزی: مجازات هند علیه شما را جبران می کنیم

با تور ارزان مالزی از توسعه یافته ترین کشور شرق آسیا دیدن کنید.

به گزارش خبرنگاران، به نقل از خبرگزاری رویترز، هند چندی پیش و در پی سرکوب گری هایش علیه مسلمانان در کشمیر و اجرای یک سیاست جنجالی اعطای شهروندی به اتباع غیرمسلمان چند کشور همسایه خود، از سوی مالزی متهم به روا داشتن تبعیض نسبت به مسلمانان شد. در پی مطرح شدن این موضع از سوی کوالالامپور، مقامهای دهلی نو به هدف مجازات این کشور محدودیتهایی را بر واردات روغن پالم از مالزی وضع نموده و به شکل غیررسمی از تاجران خود خواستند دیگر از مالزی جنس نخرند.

ماهاتیر محمد نخست وزیر مالزی اظهار کرد، با عمران خان، همتای پاکستانی اش که سفری رسمی به این کشور داشته درباره مناقشه مربوط به روغن پالم صحبت نموده و پاکستان وعده داده خرید روغن پالم از کشور وی را افزایش خواهد داد.

عمران خان در یک کنفرانس خبری مشترک با اشاره به مساله کشمیر گفت: چنین کاری درست است به ویژه به این خاطر که ما دیدیم هند مالزی را به خاطر حمایت از آرمان کشمیر تهدید به قطع واردات روغن پالم از آنجا کرد.

عمران خان خاطر نشان کرد: پاکستان نهایت کوشش خود را خواهد نمود تا این اقدام هند را جبران کند.

بر اساس آمارهای نهاد موسوم به شورای روغن پالم دولت مالزی، پاکستان سال گذشته میلادی مجموعا 1.1 میلیون تُن روغن پالم از این کشور خریده و در مقابل هند نیز 4.4 میلیون تُن از این روغن را از مالزی خریده است.

هند پیشتر به موضع مالزی در مخالفت با سیاستهای سرکوبگرانه اش در کشمیر و لغو خودمختاری این منطقه و همچنین طرح جنجالی اعطای شهروندی به اتباع غیرمسلمان سه کشور بنگلادش، پاکستان و افغانستان اعتراض کرد.

ماهاتر محمد 94 ساله در این کنفرانس خبری اشاره ای به مساله کشمیر نکرد اما عمران درباره آن صحبت کرد.

عمران خان خطاب به ماهاتیر محمد تاکید نمود: من واقعا می خواهم از شما نخست وزیر مالزی از این بابت که در این قضیه کنار ما ایستادید و علیه تداوم این بی عدالتی موضع گرفتید به نمایندگی از کشور پاکستان تشکر کنم.

عمران خان بیان کرد، از این که نتوانسته در یک نشست رهبران کشورهای مسلمان در ماه دسامبر گذشته در مالزی شرکت کند متاسف است. نشست مذکور به دلیل آنکه خارج از حوزه سازمان همکاری اسلامی برگزار گردید مورد انتقاد و مخالفت عربستان که همپیمان نزدیک پاکستان است نهاده شد.

عمران خان در ادامه بدون نام بردن مستقیم از عربستان توضیح داد: متاسفانه دوستان ما که به پاکستان بسیار نزدیک هستند احساس کردند که این کنفرانس باعث ایجاد اختلاف در میان مسلمانان می گردد.

وی اضافه نمود: این به روشنی یک تلقی نادرست است چون هدف این کنفرانس چنین چیزی نبود.

عمران خان همچنین گفت، مالزی و پاکستان در حال کار به روی یک پروژه رسانه ای مشترک به منظور انعکاس تصویری مثبت از اسلام، مبارزه با اسلام هراسی و ایجاد محتوا برای جوانان مسلمان هستند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 329

به "وعده عمران خان به مالزی: مجازات هند علیه شما را جبران می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وعده عمران خان به مالزی: مجازات هند علیه شما را جبران می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید