نقش شهروندان در توسعه گردشگری خلاق

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، نتایج یک تحقیق نشان می دهد که نقش شهروندی در راستای توسعه گردشگری خلاق شهر اصفهان موثر است.

نقش شهروندان در توسعه گردشگری خلاق

نسرین حاتمی ماربینی، دانشجوی کارشناسی مدیریت دنیاگردی در انتها نامه خود به آنالیز آنالیز نقش شهروندان در توسعه گردشگری خلاق (مورد پژوهی: شهر اصفهان) پرداخت.

گردشگری خلاق در سال های اخیر در دنیا رشد قابل توجهی داشته است، علت این امر را می توان افزایش تمایل افراد به گونه های گردشگری شهری و به دنبال آن گردشگری خلاق دانست. در این میان نقش شهروندان به عنوان اصلی ترین و بزرگترین جامعه در درون شهرها بسیار حائز اهمیت است. فعالیت ها و نقش هایی که شهروندان می توانند در راستای توسعه گردشگری شهری و به ویژه گردشگری خلاق به عنوان جامعه محلی داشته باشند انکار ناپذیر است.

شهر اصفهان در استان اصفهان دارای پتانسیل های بسیار غنی در زمینه گردشگری خلاق است. کسب عنوان شهر خلاق صنایع دستی از سوی یونسکو گواهی بر این مدعاست.

این پژوهش با هدف شناسایی نقش ها و فعالیت هایی که شهروندان شهر اصفهان می توانند در راستای توسعه گردشگری خلاق این شهر ایفا نمایند و نیز عواملی که موجب افزایش نقش شهروندان در توسعه گردشگری خلاق شهر اصفهان می گردد، آنالیز و میزان تمایل شهروندان به انجام هر یک از این فعالیت ها و نقش های شهروندی در راستای توسعه گردشگری خلاق شهر اصفهان معرفی می گردد.

پژوهش حاضر به لحاظ نتیجه جزء پژوهش های کاربردی و از نظر روش کمی-کیفی و توصیفی- پیمایشی صورت گرفته است. روش گردآوری اطلاعات در این پژوهش اسنادی و میدانی و با استفاده از ابزارهای فرم مصاحبه کارشناسان و پرسشنامه بسته است. روش نمونه گیری برای فرم مصاحبه کارشناسان، روش گلوله برفی بود که داده ها در 27 نفر به اشباع رسید و در ادامه با روش تجزیه و تحلیل کیفی (کدگذاری باز و کدگذاری محوری) مورد آنالیز نهاده شد. پرسشنامه بسته شهروندان نیزبه تعداد 384 پرسشنامه به صورت تصادفی در دسترس در اختیار شهروندان شهر اصفهان نهاده شد و با روش تجزیه و تحلیل کمی با بهره گیری از آزمون های آماری و با ابزار نرم افزار اس پی اس اس تجزیه و تحلیل شد.

نتایج پژوهش نشان می دهد که اکثر فعالیت ها و نقش های مطرح شده در پرسشنامه شهروندان با میزان تمایل بالا روبرو هستند. همچنین در نتیجه تحلیل استنباطی فرضیه پژوهش مبنی بر یکسان نبودن اولویت تمام فعالیت ها و نقش های شهروندی در راستای توسعه گردشگری خلاق شهر اصفهان از دیدگاه شهروندان، مورد تایید نهاده شد.

کوشش برای اعمال رفتار مناسب با گردشگران و مهمان نوازی، کوشش برای حفاظت از میراث تاریخی و فرهنگی، کوشش برای احیای آداب و رسوم سنتی و فرهنگی، کوشش برای حفاظت از محیط زیست و عدم آسیب رسانی به آن، کوشش برای یادگیری زبان انگلیسی و کوشش برای عضویت و فعالیت در سازمان های مردم نهاد اولویت اول فعالیت ها و نقش های شهروندی در راستای توسعه گردشگری خلاق از دیدگاه شهروندان در شهر اصفهان است.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 27 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 66

به "نقش شهروندان در توسعه گردشگری خلاق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش شهروندان در توسعه گردشگری خلاق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید