نفخ شکم چه زمانی نگران کننده است؟

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، نفخ، احساسی است که فرد دارد، اما تورم شکم، دریافت عینی افزایش سایز شکم است که می توان آن را با یک معاینه فیزیکی تائید کرد.

نفخ شکم چه زمانی نگران کننده است؟

نفخ شکم مسئله ای شایع است که پیامد های آن معمولاً جدی نیست؛ اما بر کیفیت زندگی تأثیر قابل توجهی می گذارد. در واقع بیشتر از نیمی از افرادی که دچار نفخ شکم هستند، مجبورند یک سری از روال های زندگی عادی خود را تغییر دهند.

اما نفخ چه زمانی جای نگرانی دارد؟ تفسیر های بسیار زیادی در خصوص میزان جدی بودن نفخ شکم وجود دارد. نفخ شکم برای عده ای موقتی و نه چندان مهم است و برای عده ای دیگر، معضلی روزانه.

نفخ شکم و تورم شکم عبارت هایی هستند که اغلب به جای هم استفاده می شوند، اما در واقع یکی نیستند. در علم پزشکی بین نفخ شکم و تورم شکم تفاوتی وجود دارد. نفخ، احساسی است که فرد دارد، اما تورم شکم، دریافت عینی افزایش سایز شکم است که می توان آن را با یک معاینه فیزیکی تائید کرد.

در ضمنً باید بدانید که چاقی یا تجمع چربی در شکم عامل نفخ نیست و هم افراد لاغر و هم افراد چاق دچار نفخ شکم می شوند. محققان تخمین می زنند که یک سوم از افراد علامت نفخ را داشته اند یا دارند. خانم ها خیلی بیشتر از آقایان دچار نفخ شکم می شوند.

شاید معمول ترین دلیل نفخ شکم، غذای زیادی باشد که دلیلی بی خطر بوده و عوارض جدی ندارد. اما علت های دیگری هم برای نفخ وجود دارد که شدت های متفاوتی دارند:

- تجمع باد: در روده ها باد تجمع می نماید و به سختی دفع می شود.

- سندرم روده تحریک پذیر: افرادی که دچار این مشکل هستند، فرایند های داخل روده شان به کُندی صورت می گیرد.

- مایع در حفره شکم: این یک علت جدی است که باید هر چه سریع تر درمان شود.

- بارداری: طی بارداری، فرایند انتقال روده ممکن است کُند شود و فراوری گاز افزایش بیابد.

- سندرم پیش از قاعدگی: شامل یک سری از علائمی می شود که بعضی از خانم ها آن ها را پیش از قاعدگی تجربه می نمایند. نفخ شکم یکی از این علائم است که هرچند عارضه جدی نیست، اما نسبتاً ناراحت نماینده است.

- عدم تحمل لاکتوز: وقتی روده نتواند لاکتوز را به خوبی گوارش کند، تخمیر در سیستم گوارش افزایش می یابد.

نفخ شکم تقریباً همواره یک فرایند بی خطر است که چند ساعت طول می کشد و بدون احتیاج به اقدام خاصی رفع می شود. اما موقعیت هایی وجود دارد که این علامت مربوط به مسئله ای جدی است.

یکی از چیز هایی که باید نگرانتان کند این است که نفخ و تورم شکم ادامه پیدا کند. در موارد بی خطر، احساس ناراحتی ناشی از نفخ نباید بیشتر از 24 ساعت طول بکشد. اما در موارد خطرناک و جدی، نفخ ادامه دار می شود. در ضمنً در عارضه های مزمن (مثلاً دیس پپسی یا سوءهاضمه) معیار بر اساس دوازده هفته است.

این دوازده هفته برای عوارضی مانند بیماری سلیاک یا سندرم های سوء جذب نیز به کار می رود. البته این عوارض همراه با اسهال و تغییرات اساسی در گوارش هستند.

گاستروانتریت یا بیماری التهاب معده و روده نیز همراه با علائمی است که نفخ یکی از آن هاست. در این موارد ممکن است اسهال، استفراغ و حتی تب هم وجود داشته باشد.

باید نسبت به احساس درد شدید نیز دقیق باشید، زیرا در این صورت پزشک باید مشکلاتی مانند سیروز، نئوپلاسما (توده یا تومور در بافت)، لخته خون و ... را نیز آنالیز کند. در این شرایط، سابقه و وجود ریسک فاکتور ها می تواند به پزشک در تشخیص درست یاری کند.

از آنجا که علت اصلی نفخ شکم به تغذیه برمی شود، راه حل هایی وجود دارند که یاریتان می نمایند این عارضه را کاهش دهید:

- افزایش فیبر در رژیم غذایی: میوه ها و سبزی ها می تواند انتقال در روده ها را بهتر نمایند، زیرا فیبر دارند. در مواردی که یبوست دلیل نفخ شکم است، توصیه می شود فیبر بیشتری مصرف کنید.

- فعالیت بدنی: ورزش می تواند عملکرد سیستم گوارش را بهتر کند در نتیجه نفخ دفع می شود.

- نوشیدن آب: بدن هر روز به مقدار مشخصی آب احتیاج دارد تا مخاط روده ها خشک نشوند. یادتان نرود که نباید آب گازدار بنوشید.

- آدامس نجوید: جویدن زیاد آدامس می تواند موجب تجمع گاز در سیستم گوارش شود.

- آهسته غذا بخورید: وعده های غذایی حجیم که با سرعت خورده می شوند، بر حرکات روده اثر می گذارند. پزشکان توصیه می نمایند غذا را آهسته بخوریم و هر لقمه را خوب بجویم.

اگر سؤال هایی درباره نفخ شکم و علائمتان دارید مهم است که از یک پزشک متخصص یاری بخواهید. در این مورد توصیه می کنیم نفخ را چیزی عادی و طبیعی تلقی نکنید. اگر شک دارید و نفختان طولانی شده یا همراه با علائم دیگری است، حتماً به پزشک مراجعه کنید. هم زمان می توانید تغییراتی در رژیم غذایی خود ایجاد کنید تا احساس ناراحتی تان کمتر شود.

منبع: فرادید
انتشار: 9 خرداد 1400 بروزرسانی: 9 خرداد 1400 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 1271

به "نفخ شکم چه زمانی نگران کننده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نفخ شکم چه زمانی نگران کننده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید