تور یونان: معابد یونان باستان که عمدا بر روی خطوط گسل ساخته شدند

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، به طرز عجیبی بسیاری از معابد یونانی بر روی خطوط گسل ساخته شده اند. برخی معتقد هستند که ساخته شدن و تخریب این معابد در طی زلزله و ساخت مجدد آن در همان منطقه ها تصادفی نیست.

تور یونان: معابد یونان باستان که عمدا بر روی خطوط گسل ساخته شدند

سفر با تور یونان را از دست ندهید و از نزدیک با سرزمین اسطوره های باستانی آشنا شوید و شهرهای سانتورینی، آتن و میکونوس را ببینید.

ساخت بسیاری از معابد یونان در منطقه ها زلزله خیز باعث تعجب و شگفتی بسیاری از دانشمندان شده است. آن ها در پی کشف چرایی آن رفته اند و متوجه شدند که جملاتی را که پیشگوهای آن معابد درباره دنیای ماورایی و الهی در بخارهای رمز آلودی می گفتند، به علت استنشاق گازهای توهم آور در چشمه های آب گرم زیر این خطوط گسل بوده و این باعث شده این منطقه ها مقدس پنداشته شده و این تفکر در مردم ایجاد گردد که خطوط زلزله و چشمه های آب گرم زیر آن، راهی برای ارتباط برقرار کردن با دنیای معنوی و ماورایی است.

زمین لرزه پدیده ای رایج در یونان باستان بود، بسیار وحشت انگیز و مخرب. بنابراین زندگی کردن در برخی منطقه ها معین، خطرات زیادی را در پی داشت. به همین علت است که ساخته شدن برخی معابد یونانی روی خطوط گسل بسیار تعجب برانگیز است. احتمالا بتوانید آن داستان را حدس بزنید. معابد ساخته می شدند، زلزله می آمد، معابد خراب می شدند و مجددا در همان منطقه ها ساخته می شدند. آیا این از شانس بد یونانی ها بوده است که ارزشمندترین ساختمان هایشان را دقیقا بر روی خطوط گسل طبیعی و مخرب زمین ساخته اند؟ یا این دقیقا همان چیزی است که از ابتدا برنامه ریزی شده بود؟

به وجد آوردن بقیه

یونان با این خطوط گسل شناخته شده است. از طرفی پذیرش این که آن ها معابد خود را دقیقا در منطقه ها زلزله خیز ساخته اند، سخت است و از طرف دیگر پروفسور علم زمین شناسی یان استوآرت (Iain Stewart)به این نکته عجیب اشاره می نماید که:

آن ها بدون توجه به اندازه تخریب معابدشان به وسیله زلزله، آن ها را مجددا بر همان خطوط گسل تخریب کننده می ساختند.

او ابتدا به لایو ساینس (Live Science) گفت که:

شاید تصور کنید که این از شانس بد آن ها است. ولی این اتفاق، مجددا شما را به فکر فرو می برد، این افراد آنقدر احمق نبودند که معابدشان را دوباره در همان منطقه ها بسازند. تصور می کنیم که احتمالا آن ها این کار را از روی عمد می کردند.

یک مثال مشهور از این معابد شناخته شده، معبدی است که بر روی خط گسل در شهر دلفی (Delphi) ساخته شده است، جایی که پیشگوی محبوب یونانی ها در آن ساکن بود. این پیشگو در یک پیشگویی مشهورش در دلفی به امپراطور عصبانی رومی نرو (Nero) گفت که از شماره 73 پرهیز کند. اما برخلاف پیشگویی آن پیشگو و برداشت نرو از آن پیشگویی که تا 73 سالگی زندگی خواهد نمود، در یک شورش به وسیله گالبای 73 ساله کشته شد. رودخانه های آب گرمی که در زیر این معبد قرار دارند، قسمت اعظم افسانه ها و روایات مربوط به این معبد در دلفی را تشکیل می دهند و علت اصلی قرار داشتن این معابد بر خطوط گسل است. به این ترتیب در سال 375 قبل از میلاد زلزله ای باعث تخریب آن معبد شد.

پروفسور استوآرت معتقد است که چند معبد دیگر هم به همین ترتیب خراب شدند. به نظر می رسد که در شهرها و منطقه ها مذهبی چون Mycenae، افسوس (Ephesus، (Cnidus و هیراپولیس (Hierapolis) یک سری فعالیت های زمین لرزه ای وجود داشته است. شاید علت آن در یک درک اساسی تر از زمین لرزه ها نهفته باشد. به این صورت که مردم یک ناراحتی کم که گاهی به یک فاجعه بزرگ تبدیل می شد را ترجیح می دادند. در واقع یونانیان باستان، زمین لرزان و پر سر و صدا را به عنوان یک نیروی مولد می دیدند. آن ها منطقه ها زلزله خیز را به عنوان کانال ارتباطی با یک نیروی الهی و شاید راهی برای برقراری ارتباط با دنیای دیگر می پنداشتند.

پیشگویی های درست یا تصورات اشتباه

یک چیز دیگر درباره این پیشگوی دلفی وجود دارد که شاید نشان دهد که چرا چنین پیشگویی های مبهمی را داشته است. با توجه به گفته های پلوتارک (Plutarch) (تاریخ نگار و زندگی نامه نویس یونانی)، پایتیا (Pythia) (گروهی از زنان که به روش سنتی نقش پیشگو را بازی می کردند) پیش بینی های خود را در بخارهای رمز آلودی که از چشمه هایی از زمین برخواسته می شدند، می دیدند. در سال 2001 محققان شواهدی را برای آن بخارها یافتند، آن ها به خاصیت توهم زایی آن بخارها پی بردند. در بین آن گازها، اتیلن وجود داشته است که یک حس تجزیه ای را القا می نماید، یک حس سرخوشی را می دهد و یک حالت از خود بی خودی را در پی دارد و این پیشگویی ها صرفا به علت استنشاق آن بخارهای توهم زا بوده است.

اگر معابد دیگر نیز این مشکل بخارهای توهم زا را داشته باشند، نظر شما درباره این پیشگویی ها چه خواهد بود؟ شاید حتی آن ها چنین ادعایی نداشتند که نسل های متوالی پیش گوهای عجیب و غریبی داشتند. اما در معابد کنار دلفی، آن پیشگوها قادر به استفاده از چشمه های آب داغ در شکاف های زیرزمینی از یک خطوط گسل نزدیک آن محیط بوده اند و این جملات و پیشگویی ها برای هر بازدیدکننده وفاداری می تواند به عنوان جملات ماورایی و معنوی و راهی به سوی دنیای معنوی پنداشته گردد.

منبع: کجارو / curiosity.com
انتشار: 28 دی 1400 بروزرسانی: 28 دی 1400 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 1575

به "تور یونان: معابد یونان باستان که عمدا بر روی خطوط گسل ساخته شدند" امتیاز دهید

1 کاربر به "تور یونان: معابد یونان باستان که عمدا بر روی خطوط گسل ساخته شدند" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور یونان: معابد یونان باستان که عمدا بر روی خطوط گسل ساخته شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید