مراحل بازسازی از صفر تا صد، هر آنچه که برای یک بازسازی عالی احتیاج دارید

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، مراحل بازسازی خانه های قدیمی و کلنگی بسته به شرایط مختلف می تواند متفاوت باشد. برای بازسازی شاید احتیاج به مجوز داشته باشید و شاید هم احتیاجی به این کار نباشد. برای اینکه بازسازی نهایتاً نتیجه ای رضایت بخش در پی داشته باشد باید طبق اصول و مراحل مختلفی اجرا گردد و از جنبه های مختلفی توجیه پذیر باشد. در این مقاله از ویکی ساختمون به راهنمای مراحل بازسازی منزل از جنبه های مختلف از جمله مصالح و هزینه و چگونگی پیدا کردن یک پیمانکار خوب می پردازیم.

مراحل بازسازی از صفر تا صد، هر آنچه که برای یک بازسازی عالی احتیاج دارید

جهت دریافت خدمات بازسازی منزل با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

بازسازی چیست؟

به لحاظ لغوی بازسازی به معنای بازسازی است که در آن گروهی متخصص با اجرای یک سری عملیات ها سعی در افزایش طول عمر بنا و بهبود شرایط زندگی در آن دارند. بازسازی شامل عملیات های عمیق مانند تعمیر و تعویض لوله کشی ها و جابه جایی دیوارها می گردد. در مورد خانه های قدیمی و ویلایی عمدتاً به بازسازی روی می آورند تا بهترین شرایط زندگی در آن ها را فراهم نمایند.

نوسازی چیست؟

نوسازی از جنبه های مختلفی با بازسازی تفاوت دارد اما خب بسیاری به اشتباه این دو را یکی در نظر می گیرند. نوسازی به لحاظ لغوی به معنای نو کردن است. به عبارتی اقداماتی صورت می گیرد تا بخشی از ساختمان چهره ای نو بگیرد.

در انجام امر نوسازی بیشتر به ترمیم بخش های داخلی ساختمان پرداخته می گردد. غالباً نوسازی شامل مواردی سطحی مانند نصب کاغذ دیواری، سقف کاذب و مواردی از این قبیل می گردد.

علت بازسازی چیست؟ چرا باید بازسازی کنیم؟

هر فردی از بازسازی خانه خود می تواند دلیل خاصی داشته باشد. در کل بالا بودن هزینه های مرتبط با ساخت و ساز یک ساختمان جدید، بسیاری را به سمت بازسازی و نوسازی منزل خود سوق می دهد.

البته نباید فراموش کرد بازسازی نیز شدت های مختلفی می تواند داشته باشد. با افزایش عمق و شدت بازسازی هزینه نیز افزایش خواهد یافت و حتی ممکن است از هزینه ساخت یک واحد جدید نیز بیشتر گردد.

ایجاد تغییر در دکوراسیون و معماری داخلی نیز یکی دیگر از رایج ترین دلایل بازسازی خانه ها است. تغییر دکوراسیون نیز می تواند شدت های مختلفی داشته باشد. شاید فقط به تعویض دیوارپوش و کف پوش خلاصه گردد و شاید هم عظیم کردن آشپزخانه و سرویس های بهداشتی را در برگیرد.

مراحل بازسازی ساختمان

فرقی نمی نماید خانه یا منزل شما یک واحد آپارتمانی یا خانه ویلایی باشد و چقدر از سن آن می گذرد، در هر صورت باید فرایند را طبق یک سری مراحل معین به جلو برد که در زیر فهرست وارد به آن ها اشاره شده است.

 • انتخاب نوع بازسازی
 • انتخاب یک پیمانکار خوب
 • معین کردن میزان بودجه
 • طراحی
 • دریافت مجوزهای لازم
 • برنامه ریزی
 • تخریب
 • آغاز عملیات های بازسازی
 • آنالیز کیفیت و استانداردهای تعریف شده
 • تأیید نهایی

مرحله اول؛ انتخاب نوع بازسازی

بازسازی نیز انواع مختلفی دارد و از این رو می تواند مراحل دیگر را نیز تحت تأثیر قرار دهد. بازسازی می تواند عملیات هایی را شامل گردد که احتیاجی به مجوز نداشته باشند. بد نیست در همین رابطه به مقاله مراحل بازسازی خانه ؛ قبل از پرداخت هزینه تصمیم درست را بگیرید! نگاهی بیندازید.

در اول راه، باید معین کنید که چه نوع بازسازی را مدنظر دارید. آیا صرفاً تغییر دکوراسیون به وسیله تعویض کاشی و سرامیک برای شما کفایت می نماید یا خیر به تعمیرات عمیق تر مانند تعویض لوله کشی ها یا حتی تغییر کاربری بخش هایی از خانه احتیاج دارید یا خیر.

تمامی عملیات هایی که لازم دارید تا اجرا شوند را از همان ابتدا فهرست کنید. برای نمونه برای عظیم کردن آشپزخانه مجموعه ای از عملیات های زیر ضروری است.

 • تخریب دیوار مشترک با یکی از اتاق ها به منظور تأمین فضای مورد احتیاج
 • برداشتن اپن آشپزخانه
 • برداشتن و تعویض کابینت ها
 • تغییر مکان گاز، ظرف شویی و لباسشویی
 • تخریب محل جای گیری لوله کشی جدید
 • اجرای لوله کشی
 • دیوارکشی مشترک اتاق و آشپزخانه
 • گچ کاری مجدد محل هایی از دیوار که تخریب شده اند.
 • اجرای سرامیک
 • نصب اپن

فهرست کردن لیست کارهایی که باید انجام شوند، نقش مهمی در ادامه دیگر مراحل بازسازی خانه و آپارتمان قدیمی شما دارد. از طرفی هم دیگر مراحل از جمله برآورد هزینه و برنامه ریزی را برای شما ساده می نماید.

مرحله دوم؛ انتخاب پیمانکار خوب

پیمانکار خوب کیست؟ یک پیمانکار خوب باید جدایی از آشنا بودن و توصیه اطرافیان انتخاب گردد. در انتخاب پیمانکار باید شدت کاری خود را در نظر بگیرید. اگر بازسازی پر هزینه و شدت زیادی دارد پس باید وسواس بیشتری در انتخاب پیمانکار به خرج دهید.

قبل از هر چیزی کمی در مورد قوانین و مقررات پیمانکاری ساختمان مطالعه داشته باشید. در این خصوص می توانید به مقالات پیمانکار ساختمانی کیست ؟ توضیح وظایف و چگونگی همکاری با آن ها و قرارداد پیمانکاری چیست؟ تعهدات، شرایط و انواع قراردادها نگاهی بیندازید.

شاید گشت و گذار در اینترنت این روزها بهترین و بی دردسرترین راه برای کسب اطلاعات و نهایتاً انتخاب یک پیمانکار خوب ساختمانی متخصص در حوزه بازسازی باشد.

با یک جستجوی ساده در اینترنت، به انواع شرکت های ساختمانی عظیم و کوچک با تخصص و سطح کاری مختلف دسترسی پیدا خواهید کرد و گام بعدی مراجعه به سایت هر یک از این شرکت ها و آنالیز رزومه ها و سطح کاری هر یک از آن ها است.

روش دیگر به منظور پیدا کردن یک پیمانکار خوب مراجعه به سامانه های آنلاین خدمات ساختمانی است. خوبی این سامانه ها این است که می توانید از مشاوره رایگان در مورد اینکه کدام یک از پیمانکاران به کار شما می آید بهره مند شوید. در این خصوص می توانید به مقاله سرویس ثبت درخواست کارگشا، از طراحی و ساخت تا بازسازی و دکوراسیون مراجعه کنید.

مرحله سوم؛ بودجه بندی و برآورد هزینه

بعد از انتخاب یک پیمانکار بازسازی نوبت به بودجه بندی و برآورد هزینه از مراحل بازسازی می رسد. به این منظور به دو روش می توان عمل کرد. اول اینکه صرفاً مقدار معینی از بودجه را برای بازسازی در نظر گرفت و برآورد را در چهارچوب آن محدود کرد. در برآورد خود سعی کنید اول از همه چیز به پرسش های زیر پاسخ دهید.

 1. بودجه شما برای بازسازی چقدر است؟
 2. کدام بخش از خانه احتیاج به بازسازی دارد؟
 3. متراژ بخش انتخاب شده برای بازسازی چقدر است؟
 4. به چه سبک و طرحی علاقه دارید؟
 5. از چه مصالحی می خواهید بهره ببرید؟
 6. قصد دارید از چه امکاناتی بهره ببرید؟

از طرفی هم می توانید با همفکری پیمانکار، برآورد هزینه دقیقی از آنچه که می خواهید را صورت دهید. ناگفته نماند که برآورد هزینه بازسازی به دلیل جزئیات فراوان همواره دقیق نخواهد بود و هزینه کل بازسازی ممکن است کمتر یا بیشتر از برآورد باشد.

در برآورد هزینه باید ریزترین هزینه از جمله دستمزد ها و قیمت مصالح بر اساس کیفی مدنظر به دقت در نظر گرفته گردد. برای اطلاع بیشتر در مورد قیمت مصالح می توانید به صفحه قیمت مصالح کارگشا و برای اطلاع دقیق از دستمزدها و هزینه خدمات به صفحه مبلغ حقوق و دستمزد مراجعه کنید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد مراحل و چگونگی برآورد هزینه بازسازی خانه بد نیست نیم نگاهی به مقاله هزینه بازسازی خانه چقدر تمام می گردد؟ آیا واقعا قابل محاسبه است؟! داشته باشید.

مرحله پنجم؛ طراحی و ایده

بعد از معین کردن اینکه واقعاً چه انتظاری از مراحل بازسازی داریم، باید هر آنچه که در ذهن داریم را روی کاغذ پیاده کنیم. سلایق خود و دیگر اعضای خانواده را با تجربه کارفرما تلفیق کنید. سعی کنید در طراحی که صورت می دهید، همه قسمت های مختلف خانه که باید بازسازی شوند را در نظر بگیرید.

طراحی خانه بازسازی شده دید ابتدایی و کلی از نتیجه به شما می دهد. از این رو خواهید توانست در مورد باب میل بودن تغییرات کوچک و عظیم بهتر اظهار نظر کنید. ناگفته نماند اگر بازسازی شما به تغییر کاربری منجر گردد، باید طرح خود را به تأیید مراجع ذی صلاح نیز برسانید.

مرحله ششم؛ مجوز

پیگیری مجوزهای لازم از دیگر مراحل بازسازی خانه است. همان طور که در بالا نیز عنوان شد، لازم بودن یا نبودن مجوز به نوع و شدت مراحل بازسازی بستگی دارد. در کل عملیات های اجرایی زیر احتیاجی به دریافت مجوز نخواهند داشت.

 • تعمیر و پرداختن به پشت بام از جمله ایزوگام، قیرگونی و نصب شیروانی
 • تعمیر و نصب کف پوش های تمامی طبقات
 • سفیدکاری و رنگ کاری تمامی دیوارها در طبقات
 • نصب کاشی در دیوارها
 • تعمیر و تغییر نما ساختمان
 • تعمیر و تغییر دیوارها و حیاط که تغییری در بخش های اصلی ساختمان مانند پارکینگ ایجاد نمی نمایند.
 • نصب و تعمیر تجهیزات سرویس های بهداشتی که خود مشروط به رعایت نظام فنی، معماری و کاربری ساختمان است.
 • تعمیر و تعویض در و پنجره ها که مشروط به رعایت نظام فنی، معماری و کاربری ساختمان است.
 • لوله کشی آب، فاضلاب، گاز و شوفاژ مشروط به اینکه احتیاج به احداث یک موتورخانه جدید نداشته باشد.
 • حفر و تخلیه چاه های فاضلاب هم احتیاجی به مجوز ندارد.

صرف نظر از عملیات های بالا، در بعضی از بازسازی ها شدت کار و تغییرات زیاد است. عملیات هایی که به مجوز احتیاج دارند در زیر به صورت فهرست وار آمده است.

 • تخریب دیوارها و تیغه های داخلی که بار ساختمان بر آن ها سوار است و در صورت تخریب باعث کاهش پایداری ساختمان می گردد.
 • جابجایی راه پله ها
 • جابه جایی دیوارهای پارکینگ زمانی که منجر به از بین رفتن بخشی از فضای پارکینگ گردد.
 • جابجا کردن بخش هایی از ساختمان که بر طبق ضوابط شهرسازی ممنوع است.
 • تغییر کاربری بخش های مختلف خانه

دریافت مجوز برای عملیات ها بالا خود مراحل و فرایند خاص خود را دارد. برای اطلاعات بیشتر در چگونگی صدور مجوز بازسازی بد نیست به مقاله مجوز بازسازی خانه : آیا برای بازسازی خانه به مجوز احتیاج داریم؟ نگاهی داشته باشید.

مرحله هفتم؛ برنامه ریزی

بعد از دریافت مجوزهای لازم، باید عملیات های مختلفی بازسازی را آغاز کرد. این عملیات های مختلف باید بر اساس یک برنامه ریزی خاص که شرایط زمانی را در نظر گرفته است، تدوین گردد.

برنامه ریزی بر حسب اولویت ها این امکان را به شما می دهد که نظارت بیشتری به عنوان کارفرما بر اجرای بخش های مختلف مراحل بازسازی داشته باشید. در تدوین برنامه ریزی حتماً باید با پیمانکار کاملاً هماهنگ و با یاری او برنامه زمانی را تنظیم کنید.

مرحله هشتم؛ تخریب

تخریب یکی از مراحل مهم در بازسازی خانه و آپارتمان شما است. هر بخش کوچک و عظیمی را که قصد بازسازی آن را دارید باید در وهله اول تخریب کنید. فرقی نمی نماید کاغذ دیواری باشد یا دیوار.

تخریب دیوارها باید با آگاهی کامل از وجود تأسیسات مکانیکی و الکتریکی صورت گیرد. قبل از آغاز تخریب نیز باید نسبت به ایمن سازی و قطع آب، برق و گاز اقدام کرد.

مرحله نهم؛ آغاز بازسازی

بعد از اتمام عملیات تخریب و پاکسازی فضا از تفاله های ساختمانی، باید بر اساس برنامه ریزی و طرحی که از پیش آماده شده است نسبت به اجرای عملیات مختلف بازسازی ساختمان اقدام کرد.

به طور کلی عملیات های بازسازی شامل موارد زیر خواهد بود که بسته به نوع بازسازی و مکان مورد نظر بسیاری از عملیات های زیر لازم اجرا نخواهند بود.

 • در صورت احتیاج به بازسازی نمای خارجی شرط عقل است که تجهیزات ایمنی مناسب در عابر پیاده نصب گردد.
 • اطمینان از قطع بودن گاز، برق و آب در سیم کشی ها و لوله کشی های داخلی خانه
 • جدا کردن تمامی تاسیسات مکانیکی مانند شیرآلات، کابینت ها، درب و پنجره ها
 • تخریب و کندن کاشی ها و سرامیک های کف در بخش های مختلف خانه های قدیمی از جمله پذیرایی، آشپزخانه و سرویس های بهداشتی
 • خراب کردن دیوارهای غیر باربر در صورتی که در بازسازی به تغییر کاربری و به عبارتی جا به جایی بخش های مختلف خانه های قدیمی احتیاج است. توجه داشته باشید که بر اساس قوانین سازمان نظام مهندسی هر گونه تغییر کاربری به مجوز احتیاج خواهد داشت که در ادامه به نحوه دریافت آن نیز خواهیم پرداخت.
 • تخریب دیوارهای باربر در صورت احتیاج که با توجه به حساس بودن عملیات باید از افراد کاملاً متخصص یاری گرفته گردد.
 • سیمان کاری کف و دیوارهای بخش های مختلف خانه از جمله پذیرایی، اتاق خواب ها و سرویس های بهداشتی
 • عایق کاری سرویس های بهداشتی بعد از خشک شدن سیمان کاری
 • اجرای لوله کشی و برق کشی بر اساس طرح جدید
 • گچ کاری و تکمیل دیوارهای قدیمی و جدید
 • نصب در و پنجره های جدید
 • بازسازی سقف بر اساس طرح جدید مانند اجرای انواع سقف های کاذب
 • آغاز به کف سازی بخش های مختلف ساختمان بر اساس جزییات طرح
 • آغاز به اجرای نمای جدید ساختمان در صورت احتیاج
 • نقاشی و رنگ آمیزی دیوارها
 • اجرای کابینت های جدید
 • نصب تجهیزات الکتریکی مانند کلید، پریز و نورپردازی
 • اجرای انواع پارکت یا کاغذ دیواری
 • جا زدن درهای داخلی ساختمان از جمله در اتاق ها و سرویس های بهداشتی
 • نصب شیرآلات، سینک و روشویی
 • پاک سازی و تمیزکاری نهایی

مرحله دهم؛ آنالیز کیفیت و استانداردها

بدون شک نظارت بر همه جزئیات مراحل بازسازی برای شما که کارفرما باشید، سخت خواهد بود. اینکه از چه مصالحی با چه درجه کیفی استفاده گردد باید عیناً در قراردادی که با پیمانکار منعقد نموده اید ذکر گردد. راهکار دیگر این است که خودتان نسبت به تهیه مصالح مورد نظر اقدام کنید.

در انتهای هر مرحله از مراحل برنامه ریزی شده بازسازی خانه، سعی کنید رعایت کیفیت و استانداردها در آن را آنالیز کنید و از پیاده سازی خواسته هایتان مطمئن شوید.

مرحله یازدهم؛ تأیید نهایی

بعد از اتمام همه عملیات ها و مراحل بازسازی و تأیید رعایت استانداردها از سوی کارفرما که شما باشید، باید کیفیت و اتمام کار را تأیید نهایی کنید. گفتنی است که در قراردادی که با پیمانکار بسته اید حتماً بازه زمانی به منظور امتحان مصالح و به ویژه تأسیسات مکانیکی و الکتریکی نصب شده در نظر بگیرید.

سخن آخر

مراحل بالا همه آن چیزی هستند که می توان در مورد بازسازی کامل یا جزئی یک خانه یا آپارتمان قدیمی در نظر گرفت. با این همه بازسازی جزئیاتی زیادی دارد و شاید مواردی را در بالا جا گذاشته باشیم.

به نظر شما بازسازی را می توان در مراحل بالا خلاصه کرد؟ نظر شما چیست؟

منبع: ویکی ساختمان
انتشار: 19 آبان 1399 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 881

به "مراحل بازسازی از صفر تا صد، هر آنچه که برای یک بازسازی عالی احتیاج دارید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مراحل بازسازی از صفر تا صد، هر آنچه که برای یک بازسازی عالی احتیاج دارید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید