قالیباف: نگاه لااُبالی مدرن و متحجرانه، دو تهدید نسبت به زنان است خبرنگاران

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، رئیس مجلس با تقبیح نگاه لااُبالی مدرن به زنان که زن را به سمت مرد شدن می برد، گفت: مسأله سازی ها نباید ما را از مسأله شناسی در حوزه زنان و قانونگذاری در این حوزه دور کند.

قالیباف: نگاه لااُبالی مدرن و متحجرانه، دو تهدید نسبت به زنان است خبرنگاران

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم نخستین سالگرد درگذشت فاطمه رهبر نماینده مردم تهران در مجلس یازدهم شورای اسلامی، ضمن تسلیت این ضایعه، گفت: نبود ایشان را فقدان بزرگی برای مجلس دانست.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه در حوزه زنان با دو موضوع مسأله سازی و مسأله شناسی روبرو هستیم، عنوان نمود: مسأله سازی در حوزه زنان باعث می گردد گاهی در راستا حاشیه ای افتاده و فرایند بی خاصیتی را طی کنیم در حالی که زنان نقش بی بدیلی در جامعه پردازی و تمدن سازی دارند.

وی در ادامه با اشاره به تهدیداتی که متوجه حوزه زنان است، گفت: نگاه لاابالی مدرن جهان، زنان را به عنوان ابزار می بیند و از سوی دیگر نگاه متعصب و متحجر، زنان را به سمت سرخوردگی می برد.

قالیباف همچنین با بیان اینکه زن و مرد به لحاظ آزادی و آزادگی انسان، تفاوتی با یکدیگر ندارند، عنوان نمود: صرفاً از جهت ساختار شرعی، زیستی و فطری تفاوت ها و استثنائاتی میان زنان و مردان وجود دارد.

رئیس قوه مقننه در ادامه به دیدگاه و روش امام راحل (ره) در برخورد با زنان اشاره و اعلام کرد: ایشان انقلاب را با اعتقاد به سنت های الهی به سرانجام رساند و در این راستا به مردم باوری معتقد بود و زن و مرد را تفکیک نمی کرد؛ آن موقع نگاه جامعه به عدم حضور زنان معتقد بود و امام (ره) این دیدگاه را شکست.

وی اضافه کرد: امام خمینی (ره) هر دو نگاه متحجرانه و ابزاری را نسبت به زنان از بین برد و اجازه رشد زن ها در جامعه را داد و البته در کنار آن معتقد بود رسالت زنان رشد دادن است که از این رو باید خود نیز رشد پیدا نمایند؛ رشد از نظر ایشان به معنای خودنمایی نیست بلکه به معنای شکوفایی انسانیت و دیانت انسان بوده که ضامن سعادت دنیوی و اخروی است.

قالیباف همچنین به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در سفر ایشان به بجنورد اشاره نمود و یادآور شد: ایشان معتقدند نباید کاری کنیم که زنان در دو راهی قرار بگیرند که به مسئولیت های فطری و خانوادگی رسیدگی نمایند و یا مسئولیت اجتماعی بپذیرند لذا باید به گونه ای گام برداریم که بانوان در هر دو وجه رشد پیدا نمایند.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان در ادامه با تأکید بر اینکه زنان باید بتوانند انتخاب آگاهانه و آزادانه داشته باشند، ابراز داشت: نباید با نگاه لابالی مدرن به زنان نگاه کنیم که زن به سمت مرد شدن برود همچنین نباید آنقدر بسته و متحجرانه با آن ها رفتار کرد که زن در جامعه سرخورده گردد.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه بنده به عنوان مسئول حق ندارم فقط سخنرانی کنم بلکه باید کارنامه خود را نیز در قبال سخنان و باور خود درباره زنان ارائه کنم، یادآور شد: بعضی تصور می نمایند زنان کارآمدی در قبال مسئولیت های اجتماعی ندارند در حالی که زمانی که در ناجا و شهرداری فعالیت می کردم، به عنوان یک مدیر هر کجا راستا را برای حضور زنان باز گذاشتم، آن ها در آن عرصه از مردان پیروز تر عمل کردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: زمان حضور در شهرداری تهران نیز حضور و موجودیت زنان را لحاظ کردم و امروز نیز در مجلس برای تحقق این رسالت، در قانون گذاری توجه ویژه ای داریم.

وی اضافه کرد: امروز نباید از کسانی که برای زنان مسأله سازی نموده و ما را از مسئولیت اصلی نقش زنان در گام دوم انقلاب دور می نمایند، غفلت کنیم؛ همچنین مسأله سازی ها نباید ما را از مسأله شناسی در حوزه زنان و به دنبال آن قانونگذاری در این حوزه دور کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در سرانجام اعلام نمود: فراکسیون زنان مجلس و نمایندگان نیز راستا حمایت قانونی از زنان را دنبال می نمایند و به حاشیه های نمی پردازند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 12 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 12 اردیبهشت 1400 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 1223

به "قالیباف: نگاه لااُبالی مدرن و متحجرانه، دو تهدید نسبت به زنان است خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قالیباف: نگاه لااُبالی مدرن و متحجرانه، دو تهدید نسبت به زنان است خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید