سکنجبین و شربت سکنجبین چه خاصیت هایی دارند؟

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، خبرنگاران | سرویس سلامت - سکنجبین ها که از ترکیب سرکه و عسل یا شکر تهیه می شوند از مهم ترین اشکال دارویی شربت در طب اسلامی هستند و کاربرد های فراوانی در درمان بیماری ها، زیبایی پوست، تعدیل مزاج، سم زدایی، دفع صفرا و کمک به سلامتی دارند. در این مقاله خواص و فواید سکنجبین و کاربرد های آن در طب اسلامی، فواید و عوارض مصرف آن در بارداری و خواص شربت سکنجبین همراه با رازیانه و تخم کاسنی را گردآوری کرده ایم.

سکنجبین و شربت سکنجبین چه خاصیت هایی دارند؟

در صورتی که مطالعه قسمت خاصی از این مطلب مد نظر شماست، با انتخاب عناوین ارائه شده در فهرست زیر، به موضوع دلخواه خود برسید.

  • خواص سکنجبین در طب اسلامی (طبیعت و فواید درمانی)
  • خواص شربت سکنجبین و کاسنی
  • شربت سکنجبین و رازیانه
  • فواید و عوارض سکنجبین در بارداری
  • عوارض سکنجبین (نکات احتیاطی و موارد منع مصرف)
  • توصیه هایی برای مصرف

خواص سکنجبین در طب اسلامی (طبیعت و فواید درمانی)

از دیدگاه طب اسلامی شربت سکنجبین به ویژه نوع ساده آن موافق همه مزاج ها است و ابن سینا آن را از بهترین اشربه معرفی می کند. بهتـرین اشربه در همه مزاج ها و سن ها برای حفظ صحت سـکنجبین است، مجاری باریک را باز می کند و اجازه نمی دهد که کیموس غلیظ در آن محتبس شود. سکنجبین ساده مزاج گرم و خشک دارد و زمانی که به اندازه معین جوشانده شود، اثرات گرم و خشکی را بر جای می گذارد. مهمترین خواص سکنجبین در طب اسلامی عبارت اند از:

1. دفع صفرا و سموم بدن

یکی از خواص سکنجبین و شربت های تهیه شده از آن در طب اسلامی کمک به دفع صفرا و خروج سموم بدن از طریق ادرار و عرق کردن است. سکنجبین نقش مهمی در پاکسازی کبد و دستگاه گوارش دارد و باز کننده عروق و رفع کننده عطش بوده، برای افراد با مزاج صفراوی بسیار مفید است.

2. بهبود ناراحتی های گوارشی

در طب اسلامی از شربت سکنجبین برای رفع سوزش سر دل، نفخ شکم، اسید و رفلاکس معده استفاده می شود.

3. پیشگیری از بروز سکته های قلبی و مغزی

شربت سکنجبین در کاهش فشار خون موثر است و از این طریق از بروز بیماری های قلبی و حملات ناگهانی قلب و سکته مغزی جلوگیری می کند. همچنین خوردن سکنجبین با شیرینی کم در کاهش قند و چربی خون نیز موثر است.

4. رفع عطش و کاهش خشکی کام و دهان

سکنجبین به بهبود گرمازدگی، رفع عطش و کاهش التهاب بدن ناشی از گرما کمک می کند. متخصصان طب اسلامی خوردن سکنجبین در فصل بهار را از تدابیر حفظ سلامتی می دانند. همچنین در طب اسلامی از شربت سکنجبین به خصوص همراه با عرق کاهو یا عرق عنب الثعلب، برای کاهش خشکی کام و دهان استفاده می کنند.

5. تعدیل مزاج

سکنجبین باعث تلطیف انواع مزاج شده، در ایجاد سردی، تقطیع اخلاط و فرونشاندن گرمی و جلای معده موثر است. سرکه انگبین ساده؛ سودا، بلغم و صفرا را از بدن خارج می کند.

6. رفع یبوست

سکنجبین خاصیت ملین و مسهل دارد و از یبوست پیشگیری می کند. همچنین در طب اسلامی از سکنجبین برای دفع اخلاط رقیق از طریق ادرار از بدن استفاده می شود.

7. خواص سکنجبین برای پوست و کمک به درمان برص

در طب اسلامی و سنتی از سکنجبین برای درمان برص (لک و پیس پوست) استفاده می شود.

نکته مهم: در طب اسلامی که بر پایه گرمی و سردی طبع است، اگر در نظر باشد که شربت سکنجبین برای مزاج های گرم تهیه شود، باید مقدار سرکه آن بیشتر و اگر برای مزاج های سرد آماده شود، باید میزان عسل آن خیلی بیشتر در نظر گرفته شود. همچنین در مورد بیماری های مختلفی که در نظر است با سکنجبین درمان شوند بسته به نوع بیماری سکنجبین با تخم گیاهان سرد و یا تخم گیاهان گرم درست می شود یا ممکن است با تمرهندی، آب نارنج، لیموترش، سیب ترش، گالبی ترش و یا به ترش تهیه شود و از نظر شیرینی ممکن است با عسل، دوشاب انگور و شیره خرما و … شیرین شود.

خواص شربت سکنجبین و کاسنی

شربت سکنجبین و کاسنی برای بهبود گرمازدگی و تعدیل مزاج افراد صفروای یک نوشیدنی سودمند است و به رفع نفخ شکم و کاهش مسائل گوارشی کمک می کند.

خواص شربت سکنجبین و رازیانه

این سکنجبین برای رفع انسداد کبدی و طحال خوب است، مدر است و برای انواع تب ها و استسقا مفید است. همچنین مصرف آن به بهبود عملکرد تخمدان ها، زیبایی پوست و مو، کیفیت قاعدگی، افزایش میل جنسی و تناسب سینه خانم ها کمک می کند.

فواید و عوارض سکنجبین در بارداری

مصرف هر نوع ماده غذایی در بارداری باید با احتیاط همراه باشد و فواید و عوارض مصرف آن مد نظر قرار گیرد. در مورد سکنجبین و شربت های تهیه شده از آن نیز بایستی شرایط مادر باردار و موارد احتیاطی و منع مصرف سکنجبین که در ادامه آورده شده است، در نظر گرفته شود.

خوردن شربت سکنجبین در حد اعتدال و یا مصرف کاهو سکنجبین در بارداری به داشتن بارداری سالم، تقویت اعصاب، هاضمه و افزایش اشتهای زنان باردار کمک می کند. همچنین مصرف سکنجبین در کاهش یبوست بارداری که از مسائل شایع دوران بارداری است، موثر است.

بیشتر بخوانید: خواص کاهو سکنجبین ؛ از رفع کم خونی تا درمان زودانزالی

عوارض سکنجبین (نکات احتیاطی و موارد منع مصرف)

سکنجبین اصل از ترکیب سرکه و عسل یا سرکه و شیره تهیه می شود، اما امروزه اغلب سکنجبین های موجود در بازار با شکر درست می شوند که در مقایسه با سکنجبین های قدیمی فواید و ارزش غذایی کمتری دارد و بایستی از زیاده روی در مصرف آن پرهیز کرد. موارد احتیاطی و منع مصرف سکنجبین به شرح زیر است:

1- افرادی که دچار ناراحتی ریه و آسم هستند در مصرف سکنجبین احتیاط کنند.

2- خوردن سکنجبین در هنگام سرفه شدید ممنوع است، زیرا باعث تشدید سرفه می شود. در این موارد هرچقدر ترشی سکنجبین بیشتر باشد، ضرر آن نیز بیشتر خواهد بود.

3- بیماران مبتلا به زخم معده و روده در مصرف سکنجبین و شربت های تهیه شده از آن احتیاط کنند.

4- افرادی که به سرکه حساسیت دارند و افراد دارای مزاج بلغم زیاد، باید در خوردن سکنجبین احتیاط کرده، آن را با مصلح مصرف کنند.

5- مبتلایان به تکرر و قطره قطره آمدن ادرار و سایر مسائل مثانه، درد ها و مسائل رحمی در مصرف سکنجبین احتیاط کنند.

توصیه هایی برای مصرف شربت سکنجبین

  • برای خنک کردن سکنجبین آن را با یخ یا وسیله دیگری مانند یخچال سرد نکنید، زیرا این عمل باعث می شود از لطیف شدن خلط جلوگیری و لعاب دهان لزج شود.
  • در هوای خنک به خصوص در فصل زمستان بهتر است شربت سکنجبین را نیمه گرم مصرف کنید تا اثرات آن برای سلامتی بیشتر شود و در تابستان آن را با آب سرد مخلوط کنید تا تشنگی را کاهش دهد و تب را بشکند.
  • درباره مصرف سکنجبین بایستی دقت کنید که اگر میزان سرکه سکنجبین از اعتدال خارج شود طبع آن سرد و برای مبتلایان به زخم معده و روده زیانبار می شود و اگر شیرینی آن زیاد شود طبع آن گرم و بسیار چاق کننده خواهد شد.

سخن پایانی

دقت کنید از مصرف سکنجبین ترش پرهیز و تا حد امکان سکنجبین را از مراکز مطمئن خریداری و یا خودتان در منزل تهیه کنید. برای تهیه آن مطالعه طرز تهیه سرکه انگبین و طرز تهیه شربت سکنجبین به شما کمک خواهد کرد.

منبع: setare.com
انتشار: 24 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1400 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 1243

به "سکنجبین و شربت سکنجبین چه خاصیت هایی دارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سکنجبین و شربت سکنجبین چه خاصیت هایی دارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید