دیوار بریزد ؛ آرامش می رود

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، رضا نیک نام ـ خبرنگار: بوستان رعد موحدی در محله هزار دستگاه نازی آباد واقع شده است.

دیوار بریزد ؛ آرامش می رود

بوستانی کوچک با فضای سبز دلباز. یک طرف بوستان خانه های قدیمی و کوتاه قد وجود دارد و در سوی دیگر مجتمع های مسکونی بلند مرتبه که از 12 سال قبل ساخت شان شروع شده و سال جاری به مرحله نهایی رسیده است. این طور که اهالی تعریف می نمایند در این مجتمع ها قرار است 270 خانوار ساکن شوند و اگر تعداد اعضای هر خانوار را 3 نفر در نظر بگیریم با یک حساب سرانگشتی 700 نفر به جمعیت محله اضافه می گردد. شهروندانی که احتیاجمند برخورداری از امکانات و خدمات هستند و انبوه سازان باید از قبل چاره ای برای تأمین این احتیاجها بیندیشند. اختلاف نظر و گلایه اهالی هزار دستگاه، به ویژه ساکنان محدوده جنوبی بوستان موحدی نیز با این مسئله و انبوه سازان مجتمع نگین ارتباط مستقیمی دارد. تا قبل از این گزارش یک دیوار عریض و طویل بین مجتمع های مسکونی نگین و محله هزار دستگاه وجود داشت که مدتی است بخشی از آن فرو ریخته و اهالی معتقدند با حذف این دیوار مشترک، نظم و آرامش محله از بین می رود، چراکه در آینده جمعیت بی شمار مجتمع ها به محله افزوده می گردد که نتیجه آن شلوغی، ترافیک و... در محله خواهد بود.

تعدادی خانه قدیمی یک و 2 طبقه می بینیم که در قدیم بانک رهنی با ارائه تسهیلات در اختیار گروهی از شهروندان قرار داده و جز یک مغازه خواربارفروشی که یک خانواده مهاجر اصفهانی آن را می گردانند، در این نزدیکی ها فروشگاه و مغازه دیگری وجود ندارد. محله امکانات محدودی دارد و این امر نگرانی اهالی را توجیه می نماید. یکی از اهالی به زبان می آورد که تعداد دانش آموزان در کلاس های درس مدارس اطراف از 40 نفر گذشته و اگر جمعیت محله یکباره زیاد گردد، سال آینده باید بچه ها را در کلاس های 60 نفری ثبت نام کنیم.

  • همه مخالفان خراب شدن دیوار

یکی از شهروندان قدیمی و از کاسبان محله هزار دستگاه که متوجه حضور ما در این بوستان می گردد، می گوید: وقتی امکانات هر محله به اندازه جمعیت آن نیست، با ساخت مجتمع های مسکونی پرجمعیت و شلوغ در محله ها مسائل اهالی دوچندان می گردد. مسئولان از عهده برآورده کردن کمبودهای قبلی محله برنیامده اند و حال اگر جمعیت محله افزایش پیدا کند، دیگر نمی توان به این زودی ها به برآورده شدن خواسته های اهالی امید داشت. شهروند جوان دیگری از برچیده شدن بخشی از دیوار مجتمع های نگین که مشرف به بوستان موحدی است، به عنوان یک تخلف آشکار شهری یاد می نماید و می گوید: مگر برای تخریب و ساخت وساز نباید از شهرداری کسب تکلیف کرد؟ مگر می گردد یک شبه چندمتر از دیوار بلند مجتمع های مسکونی را خراب نمایند و کسی پاسخگو نباشد؟ او با غیرقانونی خواندن این کار می گوید: هر قدر جمعیت محله بیشتر گردد، علاوه بر اینکه سرانه امکانات شهروندی کاهش پیدا می نماید، مسائل دیگری را هم به بار می آورد، مثلاً آسیب های اجتماعی بیشتر می گردد. متأسفانه چندمتر از ارتفاع دیوار کم شده و به نظر می رسد عده ای می خواهند تا سر فرصت همه دیوار را خراب نمایند. مسئولان باید هرچه زودتر دست به کار شوند. یکی دیگر از مسائل اساسی ساکنان نازی آباد به ویژه هزاردستگاه، کمبود پارکینگ عمومی خودروست. شهروندی با بیان این مطلب اضافه می نماید: وقتی آمار جمعیت محله بالا می رود، به همان نسبت احتیاج به پارکینگ خودرو بیشتر می گردد. اتفاق بدی که دیر یا زود با تخریب این دیوار آجری می افتد و کسی نمی تواند جلو آن را بگیرد. به نظر من کارفرمایان و سازندگان این مجتمع های مسکونی باید در زمان کشیدن نقشه فضایی برای ساخت مدرسه، درمانگاه، فروشگاه و... در نظر می گرفتند تا این مشکل ها به محله های اطراف سرازیر نگردد. یکی از ریش سفیدان محله هم می گوید: شاید تعدادی از کاسبان با برچیده شدن این دیوار راضی شوند، چون با تردد ساکنان این مجتمع ها به محله، مشتری هایشان بیشتر می گردد و کسب و کارشان رونق می گیرد، اما آرامش و امنیت محله کمتر می گردد.

  • راهکار؛ ارائه تسهیلات به اهالی

    مجتمع های مسکونی نگین از یک سو به خیابان هلال احمر و سیلوهای گندم و از سمت دیگر به محله هزار دستگاه منتهی می گردد. این طور که کریم آقالو یکی از مشاوران املاک محله عنوان می نماید در اطراف این مجتمع ها هیچ گونه امکانات رفاهی و خدماتی ایجاد نشده و چاره برطرف این احتیاج هم 2 چیز است اول اینکه در محدوده خیابان هلال احمر یا در فضای داخل مجتمع ها فروشگاه و سایر امکانات ایجاد گردد و راهکار دوم تخریب دیوار حائل میان بوستان و این مجتمع هاست که به ظاهر دردسرهای زیادی برای اهالی به همراه دارد. او اضافه می نماید: اکنون تعداد خانه های فرسوده و قدیمی در این محدوده بسیار زیاد است. بنابراین کارفرمایان ساخت این پروژه می توانند تسهیلاتی را برای فروش و واگذاری واحدهای مسکونی برای ساکنان بافت فرسوده در نظر بگیرند. در این صورت گلایه مندی اهالی تا حدودی کاهش می یابد، چراکه ساکنان به این باور می رسند که وجود این مجتمع ها برایشان سودمند است و خانواده ها می توانند سرپناهشان را نونوار نمایند. یکی دیگر از ساکنان مجتمع های نگین می گوید: این شهرک هیچ گونه امکاناتی ندارد و به سختی اینجا خرید و فروش انجام می گیرد. از طرف دیگر اهالی نمی گذارند این دیوار مزاحم برچیده گردد تا ساکنان مجتمع های نگین بتوانند به امکانات محلی دسترسی داشته باشند. به همین دلیل خیلی از خریداران مسکن با دیدن این وضعیت از خرید خانه منصرف می شوند. باید راهکار منطقی برای این مشکل پیدا گردد و ما از بلاتکلیفی راحت شویم.

  • پاسخ مسئول

محمدجواد حاجی حسینی ـ شهردار ناحیه 2 منطقه 16

شهردار ناحیه 2 منطقه 16: تخریب دیوار غیرقانونی بوده است

به محض اطلاع از وقوع تخلف ساختمانی و تخریب دیوار حائل بین مجتمع های مسکونی نگین و بوستان شهید موحدی عوامل و کارشناسان شهرداری ناحیه2 منطقه16 در محل حاضر شده و نسبت به توقف عملیات تخریب این دیوار اقدام کردند.

شهردار ناحیه2 با بیان این مطلب می گوید: از آنجا که هر نوع عملیات ساختمانی باید با کسب اجازه و دریافت مجوز از سوی شهرداری منطقه باشد، این کار که توسط پیمانکار و سازنده صورت گرفته غیرقانونی بوده، بنابراین ضمن اخطار قانونی از ادامه تخریب دیوار جلوگیری به عمل آمده است.

محمدجواد حاجی حسینی عنوان می نماید: امکان برداشت و یا حفظ این دیوار منوط به بازرسی و کارشناسی دقیق است. اگر سازنده و پیمانکار مربوطه تقاضای تخریب دیوار را دارند باید موضوع را قبل از انجام هر کاری به معاونت معماری و شهرسازی اطلاع دهند تا طبق نظر کارشناسان نتیجه قطعی گرفته گردد. در انتها این فرایند رأی نهایی شورای شهرسازی ملاک عمل قرار گرفته و باید همه به قانون و مصوبه آن احترام بگذارند و تمکین نمایند. این نکته را هم متذکر می شویم که مسئولان، رفاه و منفعت شهروندان را در نظر می گیرند تا مبادا حقوقی از شهروندان ضایع گردد. بنابراین اهالی محله هزاردستگاه نگرانی در این زمینه نداشته باشند.

وی در انتها از شهروندان منطقه16 قدردانی کرد و از آنها خواست هرگونه تخلف ساخت وساز در محله شان را فوری به سامانه اطلاع رسانی137 شهرداری تهران اعلام نمایند تا مدیریت شهری در کمترین زمان جلو این قبیل کـارها را بگیرد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 3 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 227

به "دیوار بریزد ؛ آرامش می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیوار بریزد ؛ آرامش می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید