خبرنگاران رییس صمت: معادن کرمان 3500میلیارد تومان به خزانه واریز کردند

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، کرمان - خبرنگاران - رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت (صمت) استان کرمان گفت: امسال این استان سه هزار و 500 میلیارد تومان از محل ظرفیت معادن به خزانه واریز کرده اما سهم استان تا به امروز به میزان واریزی برگشت نشده است.

خبرنگاران رییس صمت: معادن کرمان 3500میلیارد تومان به خزانه واریز کردند

به گزارش خبرنگاران، مهدی حسینی نژاد روز پنجشنبه در نشست شورای معادن استان کرمان اضافه کرد: لذا ما باید از ظرفیت معافیت 20 درصد معادن در جهت توسعه استان استفاده کنیم و این ظرفیت با تفویض اختیارات به شورای معادن استان محقق می شود.

وی با بیان اینکه این درآمدها از محل بهره برداری، توسعه اکتشاف و حفظ محیط زیست صرف امور زیربنایی استان می شود گفت: منطقه گل گهر برای ساخت زیرساخت نیروگاه و تامین برق رسانی به استان کرمان و سایر صنایع گهر از این ظرفیت استفاده کرده و معادن می توانند با استفاده از آن صنعت برق و آب خود را تامین کنند که در واقع کمک به زیرساخت های استان است.

دبیر شورای معادن استان کرمان گفت: باید از این ظرفیت برای صادرات محصولات فرآوری و دانش بنیان کردن موارد مختلف و اکتشافات استفاده کنیم و در صورتی که این فعالیت ها به استان تعمیم داده شود که کار بزرگی انجام خواهد شد.

وی اضافه کرد: استفاده از ظرفیت تبصره پنج ماده 14 با توجه به درخواست های مس سرچشمه و سایر معادن، در قالب کارگروهی بررسی شود و نتیجه آن برای تصویب نهایی به شورای معادن استان کرمان وارد کنیم.

حسینی نژاد اضافه کرد: چهار هزار و 500 محدود در استان ثبت شده که از این میزان بیش از سه هزار مورد مجوز معدنی باطل شده که باید از طریق مزایده واگذار شود.

وی ادامه داد: این مجوزهای معادن عموما در مرحله درخواست و اکتشاف ابطال شده و اجازه ورود سرمایه گذار دیگری به آن محدوده، مگر از طریق مزایده وجود ندارد و این فرایند طی 10 سال گذشته مشکل بزرگ معادن ما بوده که وزیر صمت در حال پیگیری آن هستند.

وی اعلام کرد: برای رفع این چالش باید به قانون سال 77 بازگردیم که بر این اساس در صورت غیر فعال شدن معدن در مراحل اکتشاف و درخواست، معادن از نام افراد خارج می شد.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت گفت: افرادی که توان فنی و مالی ندارند از کشاورز تا زن خانه دار معدن ثبت کردند و اصلاح قانونی صلاحیت افراد در قالب تضامین اکتشافی در قالب یک مصوبه بررسی شود که کنندگان آن را پیگیری کنند.

مرجان شاکری مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان نیز در این نشست گفت: برداشت ماسه بادی در مناطق تحت مدیریت این اداره کل موجب تخریب محیط زیست می شود و در سایر مناطق نظر منابع طبیعی را می پذیریم.

منبع: ایرنا
انتشار: 5 دی 1399 بروزرسانی: 5 دی 1399 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 978

به "خبرنگاران رییس صمت: معادن کرمان 3500میلیارد تومان به خزانه واریز کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران رییس صمت: معادن کرمان 3500میلیارد تومان به خزانه واریز کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید