جیمز وب اولین هدف را مشخص کرد

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا پس از رسیدن به مقصد، اولین هدف خود برای رصد را انتخاب کرد.

جیمز وب اولین هدف را مشخص کرد

به گزارش خبرنگاران و به نقل از اسپیس، تلسکوپ فضایی جیمزوب به مقصد خود در اعماق فضا رسیده است اما مدتی طول خواهد کشید تا این رصدخانه فرو سرخ فعالیت علمی خود را آغاز کند.

این تلسکوپ 10 میلیارد دلاری در روز 25 دسامبر(چهارم دی) پس از سال ها تاخیر به فضا پرتاب شد و در روز دوشنبه 24 ژانویه(چهارم بهمن ماه 1400)، به مدار مورد نظر خود در نقطه لاگرانژ 2 رسید. لاگرانژ 2 نقطه ای متعادل از نظر گرانشی است که در فاصله 1.5 میلیون کیلومتری از سیاره ما واقع شده است. رسیدن به این مدار نقطه پایانی بر سفر یک ماهه وب بود اما هنوز کارهای زیادی تا پیش از آغاز کار این تلسکوپ باید انجام شود.

امبر استراون(Amber Straughn) دانشمند معاون پروژه ارتباطات علمی وب در طول یک پخش زنده اینترنتی در روز دوشنبه گفت: ما انتظار داریم که اولین تصاویر علمی جیمز وب طی پنج ماه آینده به زمین برسد.

محققان گروه وب طی پنج ماه آینده بر دو ماموریت اصلی کار می کنند. مورد اول تراز کردن 18 بخش آینه اصلی وب برای ایجاد یک آینه واحد 6.5 متری است. فرآیند هیجان انگیزی که حدود سه ماه به طول خواهد انجامید. سطح جمع آوری نور باید تقریبا بی عیب باشد تا وب به درستی کار کند.

انتظار می رود هفته آینده پس از آنکه وب و ابزارهای مرتبط به اندازه کافی سرد شدند، تراز آینه های وب آغاز شود.

تلسکوپ فضایی جیمز وب به گونه ای طراحی شده که قادر به رصد اجرام در نور مادون قرمز است. ما این پرتوها را به صورت گرما حس می کنیم بنابراین تمامی تجهیزات به گونه ای طراحی شده اند که در دمای بسیار پایین کار کنند.

برای هدایت فرآیند تراز شدن هر 18 بخش آینه اصلی این تلسکوپ، اعضای تیم وب آن را بر روی یک ستاره درخشان دور دست متمرکز می کنند. آنها اکنون این ستاره را انتخاب کرده اند. این ستاره خورشید مانند، HD 84406 نام دارد و صورت فلکی دب اکبر در فاصله تقریبی 241 سال نوری از زمین قرار گرفته است.

پس از تنظیم آینه اصلی، محققان وب آن را با آینه ثانویه 0.74 متری تراز می کنند. این بخش از آن جهت آینه ثانویه نام گرفته است زیرا دومین سطحی است که فوتون ها در راه رسیدن به چهار ابزار علمی این رصدخانه به آن برخورد می کنند. به گفته محققان رسیدن به این نقطه عطف، پایانی بر تنظیمات اصلی آینه خواهد بود. اما تجهیزات وب همچنان نیازمند بازرسی و کالیبره شدن هستند که این مورد نیز زمان بر است. اعضای تیم وب انتظار دارند که انجام همه این کارها چندین ماه به طور بیانجامد و چشمان تیزبین تلسکوپ جیمز وب اواخر ماه ژوئن یا اوایل ماه ژوئیه به جهان باز شود.

استراون می گوید: اولین سال از رصدهای علمی آن در حال حاضر برنامه ریزی شده است. ما به تماشای اجرام درون منظومه شمسی به عنوان راهی برای کاوش اولین کهکشان هایی که پس از مه بانگ ایجاد شدند می پردازیم.

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 20 اسفند 1400 بروزرسانی: 20 اسفند 1400 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 1633

به "جیمز وب اولین هدف را مشخص کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جیمز وب اولین هدف را مشخص کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید