بچه ها چقدر باید شیر بنوشند؟

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، از آنجایی که نوشیدن شیر به عنوان یکی از اجزای اصلی رژیم غذایی بچه ها توصیه می گردد، گایدلاین های نو سال 2020 توصه می نمایند که از شیر های کم چرب یا بدون چربی به عنوان نوشیدنی برای بچه ها دو ساله و بالاتر استفاده گردد.

بچه ها چقدر باید شیر بنوشند؟

تحقیقات نشان داده اند که مصرف شیر و لبنیات نمی تواند باعث افزایش احتمال ابتلا به چاقی در بچه ها و بزرگسالان گردد. با توجه به اینکه شیرگاو برای بچه ها زیر یکسال منع مصرف دارد، توصیه می گردد مقادیر کوچکی ماست و پنیر برای نوزادان 6 تا 12 ماهه فراهم گردد. بچه ها دو سال و بالاتر که مقادیر کافی لبنیات در طول روز مصرف می نمایند، دچار کمبود مواد مغذی ضروری از قبیل کلسیم، منیزیم، فسفر، پروتئین، ریبوفلاوین، ویتامین آ، ویتامین ب 12، ویتامین دی، سلنیم، پتاسیم و کولین نخواهند شد.

باید توجه کرد که شیر از جمله منابع اصلی تامین کلسیم، ویتامین دی و فسفر برای بچه ها سنین دو تا 18 سال است. شیر به طور میانه 35 درصد از احتیاج روزانه به ویتامین دی، 19 درصد از احتیاج روزانه به کلسیم و 9 درصد از احتیاج روزانه به فسفر برای افراد بالای دو سال را تامین می نماید.

با این همه کمتر از یک نفر از هر سه کودک دو تا 18 سال و یک نفر از هر هفت بزرگسال بالای 19 سال به اندازه کافی در طول روز از شیر و لبنیات استفاده می نمایند. شیر و لبنیات از جمله منابع نسبتا مقرون به صرفه قیمت تامین کلسیم، ویتامین دی، پتاسیم، منیزیم، ویتامین آ، ب 2 و ب 12 است. گایدلاین های نو سال 2020 توصیه می نمایند که از آب و نوشیدنی های فاقد شکر مثل آبمیوه های طبیعی و شیر بدون چربی به جای نوشیدنی های برپایه شکر مثل نوشابه ها، آبمیوه های صنعتی و نوشیدنی های انرژی زا استفاده گردد.

بر اساس تحقیقات مصرف شیر به طور قابل ملاحظه ای با افزایش سن کاهش می یابد. به طوری که از حدود یک سوم (32 درصد) از نوشیدنی های مصرفی به وسیله یک کودک دو تا پنج ساله به کمتر از 15 درصد از نوشیدنی های مصرفی به وسیله نوجوانان 12 تا 19 ساله کاهش پیدا می نماید. در حالی که گایدلاین های نو سال 2020 متذکر شدند که افزایش مصرف نوشیدنی های حاوی شکر و کاهش مصرف شیر و لبنیات به طور قابل ملاحظه و نگران نماینده ای در بین جمعیت جوانان دیده می گردد.

موسسات جهانی سلامت توصیه کردند بچه ها 12 تا 24 ماهه روزانه دو تا سه فنجان، بچه ها دو تا سه ساله روزانه دو فنجان و بچه ها چهار تا پنج ساله روزانه 2.5 فنجان شیر مصرف نمایند. بعلاوه موسسات جهانی توصیه می نمایند که بچه ها از مصرف شیر های گیاهی به جز انواع شیر سویا غنی شده اجتناب نمایند؛ چرا که شیر های گیاهی که از گیاهانی به جز سویا تهیه می شوند، کمبود مواد مغذی دارند و قابل جایگزینی با شیر گاو نیستند.

بنابر اعلام دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، مطالعات اجرا شده از سال 2015 نشان دادند که مصرف لبنیات در مقادیر توصیه شده می تواند تاثیر مفیدی بر نمایه توده بدنی بچه ها داشته باشد. نوشیدن شیر ارتباطی با افزایش ریسک ابتلا به اضافه وزن در بزرگسالان ندارد و حتی می تواند احتمال ابتلا به اضافه وزن و چاقی را کاهش دهد.

منبع: فرارو
انتشار: 28 بهمن 1401 بروزرسانی: 28 بهمن 1401 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 1859

به "بچه ها چقدر باید شیر بنوشند؟" امتیاز دهید

5 کاربر به "بچه ها چقدر باید شیر بنوشند؟" امتیاز داده اند | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بچه ها چقدر باید شیر بنوشند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید