10 قانون نانوشته آداب معاشرت، در فرهنگ های گوناگون

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، تفاوت فرهنگ ها در جهان باعث شده تا هر جامعه ای، آداب معاشرت خاص خود را داشته باشد؛ اما 10 مورد از آداب معاشرت در فرهنگ های جوامع گوناگون وجود دارند که نانوشته هستند و به طور یکسان اجرا می شود.

10 قانون نانوشته آداب معاشرت، در فرهنگ های گوناگون

به گزارش ریدرز دایجست؛ برخی جامعه شناسان این شباهت را ریشه در ذات انسان و برخی دیگر ریشه در هوش جمعی می دانند. هوش جمعی به این معناست که هر فردی در هر جای دنیا به پژوهش و مطالعه ای انجام دهد، در واقع اطلاعاتی را به دانسته های تمام انسان ها می افزاید.

1. ایستادن هنگام سلام کردن

هنگام سلام کردن و خوش آمد گویی به فرد تازه وارد شده باید ایستاد و با کلمات مناسب از او استقبال کرد. ایستادن هنگام سلام و احوال پرسی کردن، زبانِ بدن برای احترام گذاشتن به شخص مقابل است که در تمام جوامع رفتاری خلاف آن را رفتاری ناشایست و غیر حرفه ای می دانند.

2. در صف ایستادن

وقتی تعدادی از افراد در صف ایستاده باشند و شما نیز درخواستی مشابه آن ها داشته باشید، ناخودآگاه در پشت سر آخرین نفر می ایستید. برخی از افرادی که صف را رعایت نمی کنند موجب تنش و نارضایتی دیگر افراد جامعه می شوند. خود و هم دیگران را به زحمت مذاکره بر سر بدیهی ترین مسایل وادار کنند.

3. نگه نداشتن آسانسور

حتما برای شما نیز پیش آمده است که مدت زیادی را منتظر آسانسور ایستاده باشید اگر در آن زمان ها عجله داشتید مانند عجله برای دیر نرسیدن به یک مصاحبه کاری، تاخیر زیاد آسانسور می تواند برایتان گران تمام شود.

به همین دلیل در هیچ یک از فرهنگ های جوامع متمدن، نگه داشتن آسانسور به دلیل میل شخصی پسندیده نیست؛ زیرا ممکن است حق دیگران را ضایع کینم یا به آن ها ضرر برسانیم.

4. وقشت شناس بودن

دیر رسیدن تصویر حرفه ای و استحکام شخصیتی شما را زیر سوال می برد. انتظار به هیچ عنوان برای هیچ فرد و افرادی خوشایند نیست. حتی اگر آن افراد خانواده و نزدیکان شما باشند.

فرهنگ وقت شناس بودن و سر وقت رسیدن در همه موقعیت ها یک صفت مثبت است که برای تقویت تصویر حرفه ای شما در جامعه به شدت نیاز است.

5. اول زنان داخل شوند

باز کردن در، برای زنان و پیشقدم شدن آنها، نوعی احترام شایسته و مودبانه درخور مردان نسبت به زنان است. هیچگاه اول وارد شدن مردان در حضور زنان، احترامی به خود (مردان) یا احترام به زنان را شامل نمی شود.

6. استفاده از کلمات محترمانه

استفاده از کلمات سپاسگزارم، لطفا، خواهش می کنم و ... برای نشان دادن شخصیت متین و بردبار شخص سخنور لازم است. حتی در رستوران هم باید نسبت به گارسون این کلمات را به کار برد و هوش زبانی خود را به ساختار این چنینی عادت داد. یکی از راه های تقویت هوش زبانی خواندن کتب کلاسیک است.

7. اجازه گرفتن

اجازه گرفتن پیش از استفاده از حق یا وسایل دیگران نیز در بین همه مردم متمدن جای گرفته است. مانند، اجازه گرفتن پیش از اینکه بخواهیم به وسایل دیگران دست بزنیم یا پیش از اینکه بخواهیم وقت آن ها را بگیریم.

8. تشکر کردن

تشکر کردن از دیگران معنای لطف کردن آن ها به ما نیست؛ بلکه نشان دهنده حس قدر شناسی ما به آن ها است. تشکر کردن احساس خوبی را هم در دیگران و هم ما برمی انگیزد که راه های محبت و خوبی کردن به یکدیگر را هموارتر می سازد.

9. سرمان در کار خودمان باشد

دخالت کردن در مسائل خصوصی و شخصی دیگران کار قشنگی نیست و حتی اگر به هدفی که داشته ایم، برسیم هم کسی ارزشی برای عملکرد ما قایل نیست؛ زیرا که از اول رفتار و آداب فرهنگی اشتباهی را انتخاب کردیم.

10. در نیاوردن کفش در مکان های عمومی

این مورد نیز یکی از دیگر مواردی است که هیچگاه پسندیده و درخور فرهنگ انسان های متمدن نیست. ما ظاهری آراسته و مرتب را برای حضور در جامعه انتخاب می کنیم و می پوشیم؛ حالا در آوردن کفش در مکانی که به هیچ وجه شخصی و خصوصی نیست کاری بسیار نامتعارف است.

منبع: ریدرز دایجست

منبع: فرارو
انتشار: 25 فروردین 1401 بروزرسانی: 25 فروردین 1401 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 1659

به "10 قانون نانوشته آداب معاشرت، در فرهنگ های گوناگون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 قانون نانوشته آداب معاشرت، در فرهنگ های گوناگون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید