ثبت ملی مراسم سنگ زنون، به زودی

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، آئین 80 ساله سنگ زنون صبح عاشورا در محله قدیمی کن منطقه 5 به زودی در آثار ملی کشور ثبت می شود.

ثبت ملی مراسم سنگ زنون، به زودی

خبرگزاری مهر: محله قدیمی کن که از پنج بخش سرآسیاب، اسماعیلان، بالان، میان ده و دار قاضی تشکیل شده است، جلوه گاه سنت های دیرین محلی واجرای آیین های محرم است.

یکی از معتمدین محله کن، درباره شیوه اجرای آئین سنگ زنون که قدمت آن به 80 سال می رسد، گفت: در این مراسم عزاداران به نشانه اندوه با برهم زدن دوچوب یا سنگ و خواندن مرثیه در عزای سالار شهیدان، به سوگ می نشینند. این مراسم از دیرباز مورد توجه اهالی کن بوده و این آئین، نمادی از سنگ برسر زدن به نشانه عزا است و به قولی دیگر اهالی محلات کن با سنگ زنی به زیارت اهل قبور می روند تا یاد آور واقعه عاشورا شوند.

وی درباره علت نامگذاری این مراسم به سنگ زنون اظهارکرد: در ایام گذشته، این مراسم با سنگهای یک دست انجام می شد و امروزه اهالی کن، به جای سنگ، با کوبیدن دو چوب استوانه ای شکل یکدست که قبلا درون روغن مخصوص قرار گرفته تا صدایی شبیه به سنگ زدن به خود بگیرد، عزاداری می کتند و بعد ازاین اعلان عمومی، نوحه خوانی، سینه زنی و بقیه مراسم تا اذان ظهر ادامه می یابد. دراین میان خانم ها در حسینیه مشغول عزاداری هستند و فقط برای شام غریبان به داخل محله می روند.

امسال نیز از ساعت 9صبح روز عاشورا، دسته سنگ زنی از حسینیه محله سرآسیاب به سمت محله اسماعیلان و بالان ملحق شدند و در قالب هیئت سنگ زنی به میان ده و پس از آن در حسینیه نور محله در قاضی با حضور حداکثری، مصیبت اهل بیت را به سوگ نشستند.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 20 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 37

به "ثبت ملی مراسم سنگ زنون، به زودی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت ملی مراسم سنگ زنون، به زودی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید