اهمال در تصمیم 5 هزار میلیاردی

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، با افزایش حجم گردش مالی سایت های داخلی برای معاملات رمرارزها، نگرانی ها برای امکان سوءاستفاده گسترده از اعتماد مردم بیشتر شده تا مجلس از بانک مرکزی بخواهد به شلختگی در این حوزه سرانجام دهد.

اهمال در تصمیم 5 هزار میلیاردی

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، به نقل از جوان، با کلاه بزرگی که دولت در بورس بر سر مردم گذاشت، بسکمک پول خود را از بازار سرمایه بیرون کشیدند و به جهانی رمزارز ها وارد شدند. از آنجا که برای خرید رمزارز و معامله آن معادل دلاری باید در دست باشد، سایت های بسکمک برای واسطه گری تأسیس شدند تا پول مردم را به ارز تبدیل کنند. برای خرید رمزارز ها از صرافی های خارجی، باید از تتر استفاده کرد؛ هر تتر معادل یک دلار امریکاست که تقریباً قیمت ثابتی دارد و پول اصلی برای معاملات است. متقاضیان برای خرید تتر، به حساب سایت های ایرانی مبالغ خود را واریز می کنند و این سایت ها، معادل تتر را به حساب کیف پول متقاضیان نزد صرافی های خارجی منتقل می کنند. همچنین افرادی که می خواهند رمزارز های خود را فروخته و معادل ریالی را دریافت کنند، دارایی های خود را به تتر تبدیل کرده و آن را به کیف پول خود در سایت های داخلی انتقال می دهند و سایت ها نیز با قیمت دلار روز، تتر ها را خریداری می کنند و با قیمتی بیشتر به خریداران تتر می فروشند. با توجه به اینکه برخی از این سایت ها، بدون محوز فعالیت دارند، هر لحظه ممکن است سایت ها از دسترس خارج شده و پول مردم برای همیشه بسوزد؛ به همین دلیل مجلس از بانک مرکزی خواسته است هرچه زودتر به این شرایط خاتمه دهد.

نامه قالیباف به بانک مرکزی

محمدباقر قالیباف در نامه ای به عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی و فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی خواستار مسدودسازی درگاه پرداخت الکترونیک صرافی های ارز دیجیتال شد.

وی در این نامه تأکید کرده است که با ظهور پدیده زنجیره بلوکی و رمزارز ها مطالعات آینده پژوهشی در این زمینه مطرح شده که بعضاً آینده را از آن فناوری مذکور قلمداد می کند، از سوی دیگر نظراتی مبنی بر وجود ایرادات مهم در منطق ادامه کار رمزارز ها از جمله غیرمتمرکز بودن آن و تقابل با حاکمیت پول های ملی و نظم اقتصادی و ایجاد بستر برای فعالیت غیرقانونی مطرح می شود. همچنین برخی این موضوع را پدیده مبهم می دانند که حتی طراح ایده آن نیز خود را معرفی نکرده و در نهایت ممکن است به یک انتقال ثروت بزرگ از سوی برخی کشور ها و فعالان اقتصادی جهان به سمت عده ای دیگر منجر شود که این پدیده را به سرنوشت بدی دچار سازد. در این زمینه سرمایه گذاران این حوزه به ویژه در مبادله رمزارز ها تحت عنوان صرافی های دیجیتال مشخص تکلیف نشده است و عده زیادی از مردم با توجه به تبلیغات فراوان در این حوزه سرمایه خود را به بازار پر از ابهام وارد کرده اند. در ماهیت رمزارز ها امنیت بستر مبادله موجود اطلاعات چندانی ندارند. لازم است بانک مرکزی به عنوان متولی اصلی حوزه نظام پولی کشور در اسرع وقت ضمن ارائه برآورد قابل اتکا از آینده این فناوری و اثر آن بر اقتصاد و به ویژه نظام پولی و مبادلات کشور، مقررات لازم را برای فعالیت در مبادلات رمزارز ها تدوین کرده و نسبت به نظام مند کردن فعالیت رمزارز ها اقدام کند. در ضمنً تذکرات مجلس شورای اسلامی به بانک مرکزی لازم است، توضیح مناسبی در مورد علت استمرار ارائه درگاه های پرداخت به سایت هایی که به گفته بانک مرکزی فاقد مجوز بوده اند نیز ارائه شود و در صورت متضرر شدن مردم به واسطه وجود درگاه های پرداخت دارای مجوز از بانک مرکزی در این سایت ها، بانک مرکزی باید پاسخگو باشد.

گردش 5 هزار میلیاردی

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به فعالیت سایت هایی در کشورمان بدون نظارت بانک مرکزی در حوزه رمزارز ها گفت: برآورد ما این است این سایت ها روزانه بین 3 تا 5 هزار میلیارد تومان تبادل دارند و این موضوع نشان می دهد که ضابطه مند کردن آن ها لازم است.

محمدرضا پورابراهیمی با بیان اینکه رمزارز ها پدیده جدید در اقتصاد کشورمان است و باید آن را مدیریت کنیم، افزود: حذف رمزارز ها از فضای تصمیم گیری، به صلاح کشور نیست. این موضوع از ماه ها قبل در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی قرار گرفت و گزارش خود را در دو سر فصل تنظیم کردیم که گزارش نخست درباره ماهیت تولید رمزارز در داخل کشور و ایجاد فعالیت های عملیاتی این حوزه است. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: گزارش کمیسیون اقتصادی قرار است چارچوب قانونمند مشخصی را برای رمزارز ها در نظر بگیرد تا بتوانیم در شرایط تحریمی از این ظرفیت استفاده کنیم و این موضوع به منابع ارزی کشور کمک کند.

پورابراهیمی گفت: هر گونه کسب و کار در اقتصاد و ارائه مجوز های لازم برای درگاه های پرداخت، لزوم شفافیت اطلاعات و سابقه فعالیت آن ها باید با چارچوب و آیین نامه ضابطه مند باشد.

وی با اشاره به فعالیت سایت هایی در کشورمان بدون نظارت بانک مرکزی در حوزه رمزارز هایی با منشأ خارجی افزود: برآورد ما این است این سایت ها روزانه بین 3 تا 5 هزار میلیارد تومان تبادل دارند و این موضوع نشان می دهد که ضابطه مند کردن آن ها لازم است و بانک مرکزی باید در این باره ورود کند. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در ضابطه مند کردن مبادلات رمزارز ها با منشأ خارجی و وظایف بانک مرکزی ورود کردیم، گفت: شورای عالی فضای مجازی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان صدا و سیما باید در این باره اطلاع رسانی کنند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تأمین برق برای استخراج رمزارزها، موضوع مهمی است، افزود: متأسفانه نبود ساماندهی منظم از مجموعه وزارت نیرو و مانند آن در این باره مسائل بزرگی را ایجاد کرده است. این امکان وجود دارد به گونه ای فعالیت رمزارز ها را انجام دهیم که به میزان مصرف برق فعلی کشور لطمه ای وارد نشود. وی ادامه داد: ایجاد نیروگاه های جدید با خوراک سوخت های فسیلی و استفاده از برق های تولیدی مربوط به انرژی های پاک از جمله راهکارهاست. متأسفانه وزارت نیرو به علت نبود راهبرد مشخص، می خواهد این مجموعه را متوقف کند که کار اشتباهی است. پورابراهیمی افزود: این امکان وجود دارد که مزرعه های استخراج رمزارزها، خودشان برق مورد نیازشان را تولید کنند و به شبکه ملی برق نیازی نداشته باشند. نبود یک نگاه منسجم در بین اجزای دولت از جمله وزارت نیرو، جلوی این کار مهم را در اقتصاد کشور گرفته است، اما در طرح مجلس، این موضوع دیده شده است تا بتوانیم در چارچوب قانونی، جهت را برای استفاده از ظرفیت های اقتصادی کشور در حوزه رمزارز عملیاتی کنیم.

اخبار گروه سایر رسانه ها صرفا بازنشر اخبار سایت ها و خبرگزاری هاست و خبرنگاران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 18 خرداد 1400 بروزرسانی: 18 خرداد 1400 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 1278

به "اهمال در تصمیم 5 هزار میلیاردی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اهمال در تصمیم 5 هزار میلیاردی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید