آرامگاه میر شمس الدین لاهیجان

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، اگر به لاهیجان سفر کردید به میدان شهدای این شهر بروید، بعد از طی کردن تقریبا 30 متر از ابتدای خیابان شهدا به کوچه ای به نام میرشمس الدین می رسید. وارد کوچه که می شوید چشمتان به بقعه ای به همین نام می خورد.آرامگاه میر شمس الدین لاهیجان ، جایی ست که می توانید به آرامش روحی برسید .درب ورودی نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند. یک سر در بزرگ به صورت دو طبقه که داخلش هشتی ای قراردارد. در داخل هشتی پلکان هایی در دو سمت است که به غرفه های بالا راه می برد. پایین در سمت راست هم وضوخانه ای قراردارد.

آرامگاه میر شمس الدین لاهیجان

کل چیزی که در این قسمت از بنا می بینید تماماً از آجر است. بر هر یک از پایه ها دو طاق و بر بالای بام مدخل هم یک اتاق کوچک واقع شده است. چند قدم جلوتر که بروید کاملا وارد حیاط زیبایش شده اید؛حیاطی نه خیلی خیلی عظیم و نه آنقدرها کوچک ، بلکه حیاطی دلچسب که شما را ازمنظر فضای ساختمانی و آپارتمانی به یکباره جدا می کند.

حیاطی که درسمت چپ اش چند درخت وجود دارد که با فاصله از هم کاشته شده است و در بهار و تابستان جان می دهد برای نشستن در زیر سایه اش. درست د ر آستانه ورود،روبه روی شما بنای بقعه و در سمت راستتان نیز حسینیه قراردارد. در کنار حسینیه نیز (بعد از ورودی) مسجدی هست به نام مسجد امام رضا(ع) که نمازهای یومیه در آن هر روزه به صورت جماعت برگزار می گردد. همچنین در قسمت غربی هم درب دیگری برای ورود و خروج هست که به یکی از خیابان های اطراف به نام خیابان امام خمینی(ره)راه پیدا می کند. در واقع مجموعه بنا شامل مدخل در شرق، بقعه در غرب و حسینیه در شمال (حد فاصل بقعه و مدخل ) می گردد.

حسینیه بقعه میرشمس الدین لاهیجان

بقعه ایوانی سراسری دارد که دیوارهای آن به صورت عظیم منقش به نام اولیاءا… است. در وسط بقعه میرشمس الدین لاهیجان اتاق آرامگاه قراردارد. با چند پله کوتاه به ایوان و اتاق حرم می رسید و درست رو به روی ضریح قرار می گیرید. این لحظه در اینجا به گمانم آرامش بخشی همه فضاهایی که تا الان طی کردید؛ یعنی گذر از یک درب عظیم قدیمی، حیاطی مصفا، حسینیه با پنجره های مشبک رنگارنگ به اوج خودش می رسد!

اگر به ضریح نزدیک تر شوید، بوی خوشی تمام مشامتان را و رنگ سبز داخل ضریح، چشمانتان را پر می کند.صدای زمزمه ی زائر بقلی ای به گوش می رسدکه در حین زیارت دارد زیرلب برای خیلی چیزها دعا می کند، از شفای بیماران گرفته تا برطرف شدن گره مالی آدم ها، خوشبختی همه جوان ها و همینطور دعاهای دیگر را یک به یک می گوید و پایانش صلوات می فرستد.داخل ضریح که نگاه می کنید یک آینه شمعدان قراردارد. رو به روی قبر نیز صندوقی چوبی وکنده کاری شده با دوکتیبه به نام صاحب قبر وجوددارد.

کاشی کاری های روی دیوارهای ایوان و اتاق حرم، پنجره های مشبک رنگارنگ و گوشواره های گچ بری شده، همگی را به دوران قاجار منتسب می کنند.همچنین درگنبد اشعاری هست که شعرهایش به سال 1274ه-ق به شاعری به نام گلشن برمی گردد.اتاق آرامگاه با نقشه هشت ضلعی با گوشواره هایی در اضلاع می باشد.حال سرتان را بالا بگیرید تا گنبد مرتفع تزئین شده را ببینید.تجلی هنر و زیبایی که دراین ارتفاع به کاربرده شده است تحسین برانگیز است.

از آنجا که از طرفی این بقعه از بقاع معروف شهر است و از طرفی دیگر در مرکز شهر قرارگرفته با نگاهی به دور و اطراف همیشه چندین و چند زائر در آنجا می بینید که حضور دارند، صدای گپ وگفت خانم ها می آید و شاید هم نوای خوانش دعایی یا زیارتی به گوش برسد.

میرشمس الدین همانطورکه در ابتدا گفته شده از فرزندان امام هفتم شیعیان، امام کاظم(ع) هستند و برادر سیدجلال الدین اشرف که آرامگاه ایشان نیز درشهر آستانه اشرفیه درفاصله کوتاهی ازشهر لاهیجان قراردارد و از زیارتگاه های معروف است. گفته می گردد ایشان از همراهان برادر بوده و بعد ازشهادت برادر، خودشان را به لاهیجان رسانده تا برنامه اسلامی ایشان را ادامه دهند که در این شهر به دست شخصی به نام لین بن حروی به شهادت می رسند.

اگر بخواهیم بازگردیم به صحن بقعه میرشمس الدین می بینیم با اینکه آرامگاه اصلی مردگان شهر در جای دیگریست اما درحیاط چند سنگ قبر وجود دارد. همچنین تعدادی سنگ قبر نیز در حیاط کوچک دیگری که پشت بقعه واقع شده، قراردارد. گاهی تنی چند از بازماندگانشان را می بینید که با آوردن گل یاد آن ها را زنده نگه می دارند.

دربعضی ازروزها مثل اعیاد با گذاشتن صندلی در سراسرحیاط مراسم با شوروحال مخصوص خودش برپا می گردد. درعزداری ها هم به خصوص ماه محرم برنامه های روضه و نوحه برگزار می گردد و دسته های عزاداری را در اینجا می بینید. به خصوص هرساله شب شام غریبان ماه محرم کسانی را می بینید که اینجا را برای روشن کردن شمع های مرسوم و دعا و مناجات انتخاب می کنند. حال وهوای این کار در چنین شبی درچنین جایی معنوی و آرامش بخش تجربه ایست که حس وحالش از خاطر کسی که تجربه اش کند، بیرون نمی رود. در گوشه ای از حیاط بقعه میرشمس الدین لاهیجان هم مکانی برای این امر ساخته شده است.

درمجموع اگر در جایی از روزتان بخواهید از شلوغی و مشغله زیاد یا دلگرفتگی فرار کنید و دمی به آرامش بنشینید لازم نیست جای خیلی دوری بروید. بقعه میرشمس الدین که از قضا در مرکز شهر هم هست می گردد سری زد؛ در حرم، کنار ضریح نشست، بوی خوش اینجا را استشمام کرد و خانم ها و خاصه حاج خانوم های پا به سن گذاشته ای که می آیند به قول خودشان استخوانی سبک کنند را دید.

دمی به آرامش تاْمل کرد و سپس به زیرسایه درخت های داخل صحن نشست و چشم به تماشای پنجره های مشبک رنگی حسینیه دوخت، به کاشی کاری های اسلیمی روی دیوارها، به کبوترهایی که برای دانه خوردن درجایی ازحیاط جمع می شوند و دوباره همه باهم بلند می شوند و در آسمان بالای سرتان به پرواز در می آیند. بچه هایی که گاهی کل حیاط را با ولعی خاص، حاصل از در رفتن ازفضای آپارتمانی می دوند و…، همه این ها می توانند آدمی را سبک تر و آرام تر به خانه بازگردانند.

منبع: گردشبان
انتشار: 26 اسفند 1399 بروزرسانی: 26 اسفند 1399 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 1135

به "آرامگاه میر شمس الدین لاهیجان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آرامگاه میر شمس الدین لاهیجان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید