چه مقرراتی درباره صدور چک تضمینی تمدید شد؟

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، خبرنگاران: شورای عالی هماهنگی مالی مصوبه این شورا در خصوص چک های تضمینی را یکسال تمدید کرد و بر این اساس شرایط صدور چک تضمینی در یکسال آینده نیز براساس مصوبه قبلی این شورا خواهد بود.

چه مقرراتی درباره صدور چک تضمینی تمدید شد؟

به گزارش وبلاگ داستان نویسی به نقل ازایبِنا، در چهل و چهارمین جلسه شورای عالی هماهنگی مالی، مصوبه این شورا در خصوص چک های تضمینی بانکی یک سال تمدید شد. اما براساس مصوبه قبلی شورا چه مقرراتی در این حوزه اعمال می شد که یکسال تمدید شده است؟

بر این اساس چک های تضمین شده کماکان صرفا در وجه ذینفع صادر می شود و پشت نویسی و انتقال چک تضمین شده به دیگری، فاقد اعتبار است. شرایط صدور و استفاده از چک های تضمین شده با رعایت قوانین و مقررات مربوط، در چارچوب شرایط زیر امکان پذیر خواهد بود:

1- صدور و تحویل چک تضمین شده مستلزم تکمیل فرم درخواست توسط متقاضی در شعبه بانک و در حضور متصدی بانکی و درج نکات زیر در فرم مزبور است:

الف - مشخصات متقاضی مشتمل بر نام و نام خانوادگی اشخاص حقیقی /نام اشخاص حقوقی و شماره ملی /شناسه ملی /شماره فراگیر اتباع خارجی؛

ب - شماره سریال و مبلغ چک تضمین شده؛

پ - علت درخواست چک تضمین شده توسط متقاضی؛

ت - مشخصات گیرنده چک تضمین شده (ذینفع) شامل نام و نام خانوادگی اشخاص حقیقی /نام اشخاص حقوقی و شماره ملی /شناسه ملی /شماره فراگیر اتباع خارجی.

2- چک تضمین شده صرفاً باید در وجه گیرنده (ذینفع) که توسط متقاضی در فرم درخواست مربوطه درج شده، صادر شود.

3- مشخصات گیرنده چک تضمین شده (ذینفع) شامل نام و نام خانوادگی اشخاص حقیقی /نام اشخاص حقوقی و شماره ملی /شناسه ملی /شماره فراگیر اتباع خارجی، حسب مورد باید روی برگ چک تضمین شده درج شود.

4- وصول مبلغ چک تضمین شده توسط بانک، صرفاً در وجه گیرنده (ذینفع) که مشخصات وی بر روی چک تضمین شده درج شده، امکان پذیر است.

5- ظهرنویسی و انتقال چک تضمین شده به دیگری، فاقد اعتبار خواهد بود.

6- ابطال چک تضمین شده به درخواست متقاضی یا وکیل و کننده قانونی وی بدون احتیاج به ظهرنویسی گیرنده (ذینفع) امکان پذیر است.

7- ثبت مشخصات کامل اشخاصی که به کنندگی از گیرنده (ذینفع) برای وصول چک تضمین شده اقدام می کنند، الزامی است.

8- اعضای هیأت مدیره و هیأت عامل بانک ها مسئول حسن اجرای مفاد این مصوبه بوده و در صورت قصور و تخلف، علاوه بر اعضای هیأت مدیره و هیأت عامل بانک، با کارمند خاطی و مسؤول شعبه مربوط حسب مورد برخورد قانونی خواهد شد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 10 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 394

به "چه مقرراتی درباره صدور چک تضمینی تمدید شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه مقرراتی درباره صدور چک تضمینی تمدید شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید