واردات 140 هزار تن ذرت آلوده طی سال های اخیر

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، رضایی گفت: حدود 140 هزار تن ذرت آلوده طی سال های 92 تا 95 عمدتا توسط شرکت های خصوصی وارد کشور شده است.

واردات 140 هزار تن ذرت آلوده طی سال های اخیر

به گزارش ، به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، مرتضی رضایی معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در حاشیه جلسه شورای هماهنگی مالی و اطلاع رسانی درباره ذرت های آلوده گفت: حدود 140 هزار تن ذرت آلوده طی سال های 92 تا 95 عمدتا توسط شرکت های خصوصی وارد کشور شده است، اما به دلیل اینکه آلایندگی به سم قارچی آفلاتوکسین در این ها بالا بوده، اجازه ترخیص در داخل کشور داده نشده است و به صورت بلوکه شده و مهر و موم شده در بندر ها مانده است.

وی با بیان اینکه اجازه ترخیص به حدود 140 هزار تن ذرت داده نشده است، اضافه کرد: استاندارد های جمهوری اسلامی در زمینه واردات ذرت بسیار سخت گیرانه است و حدود حداکثر 5 پی پی بی یا قسمت در میلیارد به عنوان حد مجاز سموم خارجی معرفی کردند که در واقع جزء کشور های سخت گیرانه در این خصوص هستیم.

رضایی ادامه داد: بر این اساس خوشبختانه با تمهیداتی که اندیشیده شده، یک گرم از این ذرت ترخیص نشده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: همچنین به وسیله دستگاه نظارتی از جمله سازمان استاندارد و سازمان دامپزشکی و دیگر سازمان های نظارتی؛ تمام محموله های وارداتی به کشور کنترل می گردد.

به گفته وی، با توجه به اینکه در این 4 یا 5 سال اخیر بیش از 30 میلیون تن دانه ذرت دامی وارد کشور شده است که اکثر این ذرت ها به عنوان خوراک دامی و طیور مصرف می گردد.

رضایی ادامه داد: در یک برنامه تلویزیونی گفته شد که این ذرت ها خوراک انسانی است، اما این ذرت ها دامی است و هیچگونه کاربردی در تغذیه انسان ندارد، ضمن اینکه این ذرت های آلوده کاملا مهر و موم و پلمب شده است و به هیچ عنوان امکان ترخیص ندارد.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در انتها درپاسخ به این سوال که اگر به این قطعیت رسیده اید که این ذرت ها آلوده است، چرا آن ها را معدوم نمی کنید؟ گفت: در این خصوص سه روش پیشنهاد داده شده نخست اینکه به کشور مبدا که از آنجا این ذرت ها وارد شده است برگردانده گردد یا کشور هایی که این استاندارد ها شامل حال آن ها نمی گردد و سخت گیری کمتری دارند، فروخته گردد یا اینکه به طور کامل و با رعایت تمام شرایط زیست محیطی معدوم گردد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 5 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 230

به "واردات 140 هزار تن ذرت آلوده طی سال های اخیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واردات 140 هزار تن ذرت آلوده طی سال های اخیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید