موضع صریح معاون رسانه ملی علیه وزیر ارتباطات، دعوا بر سر پول است!

به گزارش وبلاگ داستان نویسی به نقل از روابط عمومی رسانه ملی، رضا علیدادی معاون توسعه و فناوری رسانه ملی درپاسخ به جوسازی ها و سیاسی کاری های وزارت ارتباطات در مورد فرکانس های 700 و 800 مگاهرتز که در اختیار صداوسیماست، گفت: دوستان در جلسات کارشناسی حرفی برای گفتن ندارند و وقتی پا به بیرون از جلسه می گذارند، بازی سیاسی راه می اندازند؛ لطفاً اگر صداقت دارید اسناد آخرین جلسه کارشناسی در کمیته ارتباطات شورای عالی امنیت ملی را برای افکارعمومی منتشرکنید!

موضع صریح معاون رسانه ملی علیه وزیر ارتباطات، دعوا بر سر پول است!

از وبسایت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی دیدن نمایید.

وی با بیان اینکه بارها در سه سال اخیر جلسات کارشناسی متعددی با حضور نمایندگان صدا وسیما و وزارت ارتباطات برگزار گردیده است، افزود: در آخرین جلسه که در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی برگزار گردید، آنچنان استدلال های علمی همکاران ما قوی و مستدل بود که دوستان وزارت ارتباطات در سرانجام گفتند آنطور که مشخص است، ما باید به شما فرکانس بدهیم و با این استدلال ها بدهکار شما هم شدیم.

علیدادی با تاکید بر اینکه واقعاً هم همین طور است و صداوسیما برای ادامه کار خود و بالا بردن کیفیت شبکه ها به این فضا و بیش از آن احتیاجمند است، گفت: با احتساب رادیوها و رادیونماها، درحال حاضر بیش از 130 سرویس تلویزیونی و رادیویی فعال است که شامل شبکه های ملی سیما، صدا، بین المللی سیما و صدا، رادیونماهای ملی و استانی، شبکه های تلویزیونی و رادیویی استانی و شبکه های مجازی هستند و به واقع درخواست وزارت ارتباطات به معنی حذف بخشی از خدماتی است که به صورت رایگان در اختیار مردم قرار داده می گردد.

وی افزود: درصورت تأمین منابع مورد احتیاج و توسعه زیرساخت ها در باندهای موجود، نه تنها امکان خدمات دهی به همین تعداد برنامه فعال امکانپذیر نیست، بلکه باندهای جدیدی نیز باید به آن اضافه گردد. درحال حاضر در همین شهر تهران تقاضای پخش شبکه های استانی دائماً مطرح می گردد که به دلیل نبود امکانات، تا به امروز امکان تحقق این خواسته مهیا نشده است.

فقط بستر پخش زمینی در اختیار صداوسیما است

معاون توسعه و فناوری رسانه ملی با اشاره به اینکه در مقایسه با دیگر کشورها، از میان بسترهای پخش تلویزیونی به صورت زمینی، ماهواره و کابلی فقط بستر پخش زمینی در اختیار صداوسیماست، تاکید نمود: سازمان صداوسیما به دلیل محدودیت های گوناگون فقط یک پلتفرم مشخص و مشخص شده قانونی برای خدمات دهی به عموم جامعه به صورت پخش تلویزیونی را در اختیار دارد؛ لذا این مسئله، لزوم اختصاص منابع فرکانسی بیشتر به پلتفرم پخش زمینی را الزامی می نماید.

علیدادی با تاکید بر اینکه خدمات تلویزیون دیجیتال جهت استفاده مردم دائماً در حال توسعه است، گفت: تبدیل فرمت تلویزیونی از SD به HD و UHD در فرایند فناوری ها در همه جای جهان درحال انجام است و مردم از سازمان صداوسیما کیفیت مطلوب را مطالبه می نمایند و ما نیز به اجبار باید این تغییرات را اعمال نمائیم.

وی افزود: در حال حاضر برنامه ریزی برای پخش شبکه های HD و 4K درحال انجام است و به زودی بعضی از پروژه هایی که اتمام یافته، افتتاح خواهند شد. با راه اندازی پروژه های HD و 4K سازمان، حتی فرکانس های فعلی امکان جوابگویی به خدمات موجود را ندارند. بنابراین با احتساب احتیاجهای فعلی و طرح های در دست اقدام به هیچ عنوان امکان تخلیه باند وجود ندارد و باید فرستنده های جدیدی در تمام باندها نصب و راه اندازی گردد.

معاون رسانه ملی با تاکید مجدد بر اینکه تنها پلتفرم در اختیار سازمان فقط پخش زمینی است، گفت: لذا با بهره گیری از کل باند در اختیار، فقط امکان HD کردن تعداد محدودی شبکه ملی فراهم شده است و امکان تخلیه هیچکدام از باندها به دلیل مختل شدن مأموریت اصلی حوزه فنی سازمان وجود ندارد.

علیدادی افزود: جهت پخش زمینی بقیه برنامه ها و HD کردن آن ها نیز بایستی نسل دوم تلویزیون دیجیتال به کار گرفته و توسعه فرکانس ها انجام گردد که در دستور کار سازمان قرار گرفته و به زودی مراحل اجرای آن شروع خواهد شد.

نخستین پاسخ علنی به جوسازی رسانه ای

معاون رئیس سازمان صدا وسیما با تاکید بر اینکه در جلسه شورای عالی امنیت ملی که کاملاً مستند و ثبت و ضبط شده است، برادران وزارت ارتباطات به لحاظ کارشناسی حرفی برای گفتن نداشتند، توضیح داد: به رغم اینکه سازمان صداوسیما همیشه این مباحث را در سطح کارشناسی و فنی نگه داشته و پاسخی به جوسازی های رسانه ای نداده است، اما طرف مقابل همیشه این مباحث کارشناسی و فنی را با بازی های سیاسی و رسانه ای، به حاشیه هایی بی فایده تقلیل داده است.

وی در ادامه تاکید نمود: این برای نخستین بار است که ما برای شفاف شدن افکارعمومی تا حدی به شبهات پاسخ می دهیم و معتقدیم این مباحث باید به دور از هیاهوهای سیاسی آنالیز گردد.

علیدادی طرح موضوع فرکانس های صداو سیما را با عنوان علت کم بودن سرعت اینترنت کشور نشانه عدم صداقت و سیاسی کاری دانست و افزود: با واگذاری فرکانس های سازمان به تلفن همراه، دسترسی اینترنت کاربران افزایش چندانی نخواهد یافت و سال ها طول خواهد کشید تا تجهیزات لازم برای بهره برداری از آن خریداری و راه اندازی گردد و هزینه زیادی هم خواهد داشت.

وی افزود: طرح چنین موضوعی فقط برای ماهیگیری از آب گل آلود و پرهیز از جوابگویی به عدم انجام مسئولیت ها از یک سو، تاختن به یکی از نهادهای فعال در زمینه مدیریت افکار عمومی کشور از دیگر سوست.

معاون رسانه ملی توضیح داد: اگر شبکه دیتا خوب کار نمی نماید، مسئول مربوطه باید بیاید پاسخ دهد در این چند سال برای اینکه مردم بتوانند ارسال و دریافت اطلاعات را در فضای مجازی به درستی و با سرعت بالا انجام دهند، چه کاری اجرا شده است؟ روت کردن اینترنت خارجی در شبکه فرسوده ملی که هنر نیست!

وی تاکید نمود: پس از سه سال بهانه های مختلف، اکنون به دلیل مسائل شبکه، با عدم ارائه سرویس درست اینترنت ثابت و گاهی سیار، به طور سهوی که امیدواریم عمدی نباشد، موضوع به یکباره به فرکانس های سازمان ربط داده می گردد.

علیدادی گفت: مردم عزیز باید بدانند این دعوایی که دوستان پرسر و صدا مطرح می نمایند، دعوا برای پول دریافت از آن هاست. این در حالی است که در دیگر کشورها شاهدیم با همین فرکانس ها، به 270 میلیون تلفن هوشمند خدمات ارائه می دهند، ولی در ایران نتوانسته اند به 50 تا 60 میلیون تلفن همراه و 10 درصد خط ثابت خدمات ارائه دهند. البته از میان 50 تا 60 میلیون تلفن همراه نیز خیلی ها هستند که از اینترنت همراه استفاده نمی نمایند.

معاون رسانه ملی در شرح چرایی ناتوانی این مسئولان برای ارائه خدمات اینترنتی و موبایلی گفت: دوستان ما در وزارت ارتباطات حال که بعد از سه سال نتوانسته اند فرکانس ها را در اختیار بگیرند، حالا به جای جوابگویی در مقابل کم کاری های گذشته، فرار رو به جلو می نمایند تا از آب گل آلود این فرکانس ها که در واقع متعلق به مردم است، ماهی بگیرند و برای خود درآمدزایی نمایند.

وی ادامه داد: این دعوا بر سر پول است؛ در حالی که صداوسیما مانند سابق هیچ پولی از مردم نخواهد گرفت و خدمات رایگان به مردم ارائه خواهد داد. در حالی که این دوستان بابت هر خدمتی از مردم هزینه می گیرند و جالب آنجاست که این خدمات کیفیت مناسب هم ندارد و جوابگوی این نبود کیفیت هم نیستند؛ بلکه با فرار رو به جلو و شلوغ بازی قصد دارند منابع درآمدی خود را از جیب مردم افزایش دهند.

ایراد محاسبه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی

علیدادی درباره محاسبات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی هم گفت: اگرچه شیوه محاسبه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در خصوص مسأله بهره وری طیف و ایراد کمبود بهره وری طیف در پخش زمینی برودکست، بسیار ابتدایی و احتمال بروز خطا به دلیل عدم اشراف کامل به کلیه ایستگاه های سازمان صداوسیما در آن زیاد است، شاید به علت نادیده دریافت نوع فناوری و در نتیجه تبعات آن، منجر به نتیجه گیری نادرستی شده است.

وی با اشاره به تفاوت طراحی و بهره برداری از انتشار در سیستم تلویزیون دیجیتال در سازمان صداوسیما که در اصطلاح طراحی HPHT گفته می گردد، افزود: بارها در جلسات کارشناسی نیز به دوستان وزارت ارتباطات تفاوت طراحی در سیستم تلویزیونی با سیستم تلفن همراه گوشزد و تصریح شده است که بر خلاف نظر آن ها، ظرفیت فرکانسی ما نه تنها خالی نیست، بلکه از نظر طراحی تلویزیونی به شکل صددرصدی در حال بهره برداری است.

معاون توسعه و فناوری رسانه ملی در همین حال سوالات اساسی را متوجه وزارت ارتباطات دانست و گفت: در باندهای فرکانسی 2، 3 /2 و 5 /3 گیگاهرتز درحال حاضر فرکانس های خالی موجود است، امکان بهره برداری از آنها برای سازمان تنظیم مقررات و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات جهت سرویس دهی با نرخ بیت مناسب در مقایسه با نرخ بیت پایین باندهای صداوسیما مهیاست.

وی افزود: بنابراین اگر هدف از طرح مسائل مطرح شده افزایش سرعت خدمات فضای مجازی کاربران است چرا این باندها به کار گرفته نمی شوند؟ لطفاً در این زمینه هم شفاف باشید. البته اخیراً بخش کوچکی تحویل اپراتور شده است، ولی چون موضوع شفاف نیست معلوم نیست تا الان این فرکانس ها کجا بوده است و البته فرکانس های دیگری هم موجود است که بعداً معلوم می گردد.

علیدادی درباره شبهه ای که وزارت ارتباطات این روزها ایجاد نموده و گفته اگر فرکانس های 700 و 800 را در اختیار داشته باشد، کیفیت اینترنت بالا می رود، گفت: با توجه به پایین بودن فرکانس های موجود سازمان، یعنی فرکانس های پایین تر از یک گیگاهرتز، علیرغم اینکه محدوده پوشش افزایش می یابد ولی میزان دیتای مفید نگاشتهِ شدهِ در این بستر، به شدت کاهش می یابد.

وی افزود: بنابراین بهره برداری از این باند برای ارسال دیتا بسیار بازدهی کمی دارد و ارزش ورود در فضای دیتا را ندارد و الحاق آن ها به دیتای موجود مسئله ای از اینترنت و اینترانت را حل نمی نماید؛ طرح این موضوع یک آدرس دهی غلط است.

وزارت ارتباطات برای پوشاندن کم کاری خود آدرس غلط ندهد

معاون رسانه ملی گفت: تمام استدلال های مطرح شده در خصوص باندهای در اختیار صداوسیما، مسئله ای تجاری و مالی است و ارتباطی به توسعه اینترنت و پهنای باند آن ندارد.

وی افزود: توسعه پهنای باند خدمات دیتا باید در بخش خدمات خانگی اتفاق بیفتد که درحال حاضر در این حوزه توسعه ای انجام نمی گردد. در صورتی که در بعضی کشورهای جهان این بخش تا پوشش کامل منازل پیش رفته اند و ظرفیت 100 مگابیت برثانیه ظرفیت معمولی خدمات برای هر کاربر خانگی است. ولی در کشور ما به دلیل عدم توجه به شبکه ملی اطلاعات چه در بخش زیرساخت و چه ACCES، چه محتوا و چه خدمات، کشور دچار عقب ماندگی مفرط شده است و با فرافکنی و آدرس دهی غلط درصدد خلط موضوع و پوشاندن کم کاری های سالیان گذشته هستند.

سیاسی کردن یک شکست حقوقی

معاون رسانه ملی همچنین گفت: ادامه اظهارات نسنجیده چند سال اخیر و القای شبهات مکرر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، کذب و فریب افکار عمومی است.

وی توضیح داد: در حالی که مجلس شورای اسلامی در این سال ها با ادعای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای تملک باند 700 و 800 مگاهرتز مخالفت نموده است و قوانین موضوعه کشور هم با در نظر داشتن کارکرد و عملکرد عام المنفعه و حاکمیتی صداوسیما، حق را به رسانه ملی می دهد، این جوسازی ها و شبهه افکنی ها عجیب و مشکوک است.

علیدادی تاکید نمود: در حالی که از سال 1396 شکایت رسانه ملی علیه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در جریان و نظر معاونت امور فضای مجازی دادستانی کل کشور هم مشخص است، معلوم نیست چرا وزارت ارتباطات با بازی سیاسی کوشش دارد حقوق عامه را تضییع و آنگونه که از شواهد و قرائن برمی آید، منافع مالی را برای بعضی شرکت ها تضمین کند؟

معاون رسانه ملی با بیان اینکه مشخص نیست چرا وزارت ارتباطات این کوشش های شبهه ناک را پیگیری می نماید، گفت: گویا این وزارتخانه از یاد برده است، به موجب ماده 14 قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات (مصوب 19 /9/ 1382) اختیارات و وظایف مربوط به این وزارت… شامل محدوده وظایف و اختیارات سازمان صداوسیما... نمی گردد.

علیدادی با یادآوری نظریه تفسیری شورای نگهبان از اصول 44 و 175 قانون اساسی (شماره 979 /21/ 7 مورخ 10 /7 /1379) توضیح داد: اگر سازمان بر بسترهای حوزه فنی و زیرساخت تسلط و اختیار نداشته باشد، در حوزه مدیریت محتوا و مهندسی فضای فرهنگی نیز اقتدار و استقلال نخواهد داشت.

وی در سرانجام تاکید نمود: به این ترتیب اشغال فضای فرکانسی متعلق به رسانه ملی و تخصیص و واگذاری آن به اشخاص حقیقی یا حقوقی، آن هم با هدف کسب درآمد و انتفاعی کردن موضوعی که با مصالح و منافع ملی کشور تناقض دارد، در هیچ محکمه ای قابل پذیرش نیست؛ کمااینکه در سه سال اخیر هم وزارت ارتباطات با سد محکم قانون برای این شیطنت ها و دست اندازی هایش به اموال عمومی روبرو شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 15 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 594

به "موضع صریح معاون رسانه ملی علیه وزیر ارتباطات، دعوا بر سر پول است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موضع صریح معاون رسانه ملی علیه وزیر ارتباطات، دعوا بر سر پول است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید