مقایسه ای بین قدرت تخریب بمب های هسته ای کنونی با دو بمب اتمی جنگ جهانی دوم

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، بمب های Little Boy و Fat Man از نوع بمب های اتمی بودند یعنی بمب های شکافتی که در آن یک سری واکنش های شکافت هسته ای صورت می گیرد.

مقایسه ای بین قدرت تخریب بمب های هسته ای کنونی با دو بمب اتمی جنگ جهانی دوم

به گزارش خبرنگاران به نقل از روزیاتو، بمب های اتمی که در طول جنگ جهانی دوم با نام های Little Boy و Fat Man به ترتیب روی شهرهای هیروشیما و ناگاساکی رها شدند باعث ویرانی های گسترده و با خاک یکسان شدن شهرها شدند. این دو بمب باعث کشته شدن بین 90,000 تا 166,000 نفر در هیروشیما (که تنها حدود 20,000 از آن ها سرباز بودند) و بین 39,000 تا 80,000 نفر در ناگاساکی شد. تا به امروز تنها این دو بمب هسته ای در جنگ ها به کار گرفته شده اند و امیدواریم که این رکورد همچنان باقی بماند زیرا سلاح های هسته ای مروزی بیش از 3,000 بار قوی تر از بمبی هستند که روی شهر هیروشیما انداخته شد.

بمب های Little Boy و Fat Man از نوع بمب های اتمی بودند یعنی بمب های شکافتی که در آن یک سری واکنش های شکافت هسته ای صورت می گیرد. هسته اتمی مواد رادیواکتیو برای ایجاد عناصر مختلف شکافته شده که این موضوع با تولید مقادیر زیادی انرژی همراه می شود. بدین ترتیب هر چه اتم های بیشتری شکافته شوند انفجارهای قوی تر و ویرانگرتری تولید خواهند شد. در مورد بمب Little Boy، یک مرمی (پرتابه) شبیه گلوله که از اورانیوم 235 ساخته شده بود به هسته ماده مشابهی شلیک شد تا واکنش زنجیره ای رخ دهد. بمب Fat Man، از طرف دیگر، از هسته پلاتینیوم 239 استفاده می کرد که با هزاران کیلوگرم مواد منفجره معمولی تحریک شده و آن نیز رشته ای از واکنش های شکافت هسته ای را در پی داشت.

در یک سلاح گرما هسته ای که عموماً بمب هیدروژنی نامیده می شود، فرآیند شکافت تنها آغاز ماجراست. سلاح های هسته ای مدرن مانند بمب هسته ای B83 که توسط ایالات متحده ساخته شده، از فرآیند شکافتی مشابه آنچه در بمب های اتمی به کار گرفته شده استفاده می شود اما آن انرژی اولیه در ادامه باعث ایجاد یک واکنش گداخت یا همجوشی در هسته ثانویه ایزوتوپ های دوتریوم و تریتیوم هیدروژن می شود. هسته اتم های هیدروژن با هم ترکیب شده و هلیوم را تشکیل می دهند که به نوبه خود واکنش های منجر به انفجار را در پی دارد که اینبار بسیار بزرگ تر از قبل است. انفجار ناشی از بمب Little Boy حدود 15 کیلوتن انرژی تولید کرد که معادل 15,000 تن تی ان تی است و ابری قارچی به ارتفاع 25,000 فوت ایجاد کرد. بمب اتمی Fat Man نیز انفجاری به قدرت 21 کیلوتن انرژی تولید کرد. اما این اعداد در مورد بمب هسته ای جدید B83 چقدر است؟

1.2 مگاتن که معادل انرژی حاصل از انفجار 1,200,000 تن تی ان تی بوده و آن را 80 برابر قوی تر و مخرب تر از Little Boy می سازد. موضوع از این هم ترسناک تر است. بزرگ ترین بمب هسته ای که تا به امروز آزمایش شده، بمب Tsar Bomba است که در سال 1961 توسط اتحاد جماهیر شوروی آزمایش شد و انفجاری به قدرت 50 مگا تن تولید کرد که 3,333 برابر بیشتر از انفجار بمب Little Boy بود که شهر هیروشیما را به ویرانه تبدیل کرد. انفجار ناشی از بمب اتمی Tsar Bomba تا به امروز بزرگ ترین انفجار دست ساز انسان بوده که ابری قارچی به ارتفاع بیش از 130,000 فوت تولید کرد که 4.5 برابر ارتفاع کوه اورست است و امواج آن می تواند به سطحی سه برابر سطح کره زمین برسد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 17 بهمن 1399 بروزرسانی: 17 بهمن 1399 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 1056

به "مقایسه ای بین قدرت تخریب بمب های هسته ای کنونی با دو بمب اتمی جنگ جهانی دوم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقایسه ای بین قدرت تخریب بمب های هسته ای کنونی با دو بمب اتمی جنگ جهانی دوم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید