ماجرای کرونا و ماهی قرمز چینی عید

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، عضو کمیته کشوری آنفلوآنزا با اشاره به بعضی از نگرانی ها در رابطه با ورود ماهی های قرمز چینی در ایام نوروز و احتمال انتقال بیماری از این طریق، عنوان نمود: تا جایی که می دانم واردات کلیه محصولات غذایی و حیوانی از کشور چین ممنوع شده و هیچ منطقی وجود ندارد که در شرایط اپیدمی موجود محصولات غذایی و یا حیوانی از چین وارد گردد.

ماجرای کرونا و ماهی قرمز چینی عید

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید و از قدیمیترین تاریخچه آسیا دیدن کنید و از دیوار چین در پکن عبور کنید و به نمایشگاه گوانجو رفته و در خیابانهای شانگهای قدم بزنید.

دکتر مسعود مردانی در گفت وگو با خبرنگاران با بیان اینکه هنوز میزبان واسط کروناویروس جدید کووید 19به صورت قطعی تعیین نشده است، ادامه داد: بنابراین نمی توان به صورت قطعی خاطرنشان کرد که کدام حیوان میزبان واسط این ویروس و بیماری است. البته بعضی از حیوانات کاندید انتقال این بیماری به عنوان میزبان واسط هستند که از آنها می توان به خفاش، ماهی و حتی گربه نام برد؛ ولی هنوز هیچ کدام به صورت قطعی ثابت نشده است.

وی با تاکید بر اینکه در هر صورت توصیه کلی ما این است که در این شرایط از تماس با هر نوع حیوان خانگی و اهلی جدا خودداری گردد، گفت: اگر هم به هر دلیلی این اتفاق رخ داد، باید بلافاصله با آب و صابون به مدت 30 ثانیه دست خود را بشویید.

کاهش موج موارد ابتلا به کروناویروس جدید

این متخصص بیماری های عفونی با بیان اینکه خوشبختانه اخبار منتشر شده طی یک هفته گذشته از طرف مقامات چینی نشان دهنده آن است که از موج رو به افزایش موارد ابتلا به کروناویروس جدید کاسته شده است، توضیح داد: البته این کاسته شدن به معنی کاهش آمار نیست، بلکه آمار آن به حالت تقریبا پایدار در آمده است. به عبارت دیگر در چهار هفته اول بیماری تعداد موارد ابتلا به طرز بی سابقه ای رو به افزایش بود، به طوریکه هر روز 5 یا 6 برابر روز قبل بود، ولی الان خوشبختانه تعداد موارد جدید به حالت سکون یعنی به تعداد قابل قبول رسیده است.

وی این مساله را نشانه بسیار خوبی دانست و اظهار کرد: البته هنوز در مورد بیماری زایی این ویروس جدید تحقیقات کامل نشده و نمی توان قضاوت دقیقی کرد. همچنین باید دقت کرد که در شهر ووهان چین تا به امروز تعداد زیادی از افراد مبتلا شده اند و این مساله با پایدار شدن آمار ابتلا ارتباط دارد.

وی با بیان اینکه به اعتقاد اپیدمیولوژیست ها آمار اعلامی ابتلا به کروناویروس جدید تنها پنج درصد موارد واقعی ابتلاست، ادامه داد: به عبارت دیگر 95 درصد موارد یا خفیف و بدون علامت بوده و نیازی به مراجعه به پزشک نداشته و یا شناسایی و تشخیص داده نشده است.

وی ادامه داد: موارد ابتلا به این بیماری اغلب از سوی کشورهایی گزارش شده که از نظر اقتصادی توانایی خرید کیت تشخیصی را داشته اند که از آن جمله می توان به کشورهای فرانسه، آمریکا، کانادا، استرالیا، آلمان و ایتالیا اشاره نمود. در سایر کشورها که توان اقتصادی پایین تری داشته و به امکانات تشخیصی بیماری دسترسی ندارند موارد ابتلا گزارش نشده است، به عبارت دیگر ممکن است در بسیاری از کشورها موارد ابتلا وجود داشته ولی امکان تشخیص و شناسایی آن وجود نداشته باشد. در کشور ما نیز امکان ورود ویروس وجود دارد ولی احتمالا نوع سبک و بدون علامت آن بوده که طی آن مراجعه به پزشک الزامی نداشته و در نتیجه آزمایشی برای تشخیص آن درخواست نشده و شناسایی نشده است.

مردم به شایعات بی اساس توجه ننمایند

وی تعداد کیت های تشخیصی ارایه شده از سوی سازمان جهانی بهداشت را محدود دانست و گفت: البته بیمارانی با علائم مشابه عفونت های ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی مانند آنفلوآنزا و سایر بیماری ها به پزشک مراجعه نموده اند که همگی آزمایش شده اند، ولی تا به امروز مورد قطعی و ثابت شده ای از کروناویروس جدید در کشور تایید نشده است.

عضو کمیته کشوری آنفلوآنزا در انتها با بیان اینکه مردم باید همچنان هوشیار بوده و ضمن رعایت نکات ایمنی و بهداشتی به شایعات بی اساس توجه ننمایند، اظهار کرد: متاسفانه عده ای در این شرایط به جای یاری به حفظ آرامش جامعه، برای مردم دغدغه های بی جا ایجاد می نمایند، با این حال مردم مردم باید هوشیار باشند و در صورت مشاهده بیماری مشابه و موارد مشکوک به پزشک مراجعه نمایند و در این شرایط به توصیه های بهداشتی درمانی توجه بیشتری داشته باشند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 اسفند 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 384

به "ماجرای کرونا و ماهی قرمز چینی عید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای کرونا و ماهی قرمز چینی عید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید