ابهام درباره تعداد کشته شدگان آبان ماه ، اگر نیروی انتظامی کوتاهی نموده صراحتا بیان کند

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، 40 روز از اعتراض های آبان ماه گذشته و با این وجود هنوز آمار دقیق کشته شدگان اعلام نشده است. شاید به دلیل همین سکوت دولت و مجموعه حاکمیت است که رسانه های خارجی آمار ضد و نقیضی از این حوادث ارایه می دهند.

ابهام درباره تعداد کشته شدگان آبان ماه ، اگر نیروی انتظامی کوتاهی نموده صراحتا بیان کند

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، اعتماد نوشت: جلال میرزایی رئیس کمیته سیاسی فراکسیون امید مجلس با اشاره به این اوضاع، درباره عدم اعلام رسمی آمار کشته شدگان حوادث آبان ماه ازسوی مسوولان داخلی که منجر به سوءاستفاده رسانه های خارجی از این موضوع شده، گفته است: رسانه های خارجی آمارهای متناقضی از کشته شدگان معترض در جریانات آبان ماه اعلام می نمایند تا مسوولان مربوطه کشورمان را به واکنش نشان دادن، مجبور نمایند.

این نماینده اصلاح طلب ادامه می دهد: چند روز گذشته بی بی سی فارسی گزارشی پخش کرد مبنی بر اینکه یکی از سازمان های بین المللی آمار دقیق کشته شدگان اعتراض های آبان ماه در ایران را 304 نفر اعلام نموده است. در گزارشی دیگر، رویترز تعداد کشته شدگان این حوادث را 1500 نفر بیان کرد.

میرزایی تاکید نمود: رسانه های خارجی علاوه بر اعلام آمارهای متناقض به منظور راه اندازی جنگ و عملیات روانی، قصد دارند مسوولان ما را مجبور به نشان دادن واکنش نمایند، بنابراین باید آنالیز کرد در مواجهه با این اخبار متناقض که منتشر می گردد، چه واکنشی باید نشان داد.

رئیس کمیته سیاسی فراکسیون امید مجلس همچنین شرح داد: در آبان ماه حوادث و نارضایتی های گسترده ای درپی افزایش قیمت بنزین در کشور رخ داد که هیچ یک از مقامات و مسوولان به دنبال کتمان این حقیقت نیستند و همگی به این امر اذعان دارند، ضمن اینکه راهپیمایی مسالمت آمیز حق مردم است، اما تخریب اموال عمومی را کسی تایید نمی کند.

این نماینده اصلاح طلب مجلس دهم با اشاره به اینکه اذعان به نارضایتی مردم و اینکه اعتراض حق شان است، از جمله اقدامات مهم دولت و حاکمیت به شمار می رود، گفت: حاکمیت این حق را برای مردم به رسمیت می شناسد، ولی خشونت و تخریب اموال عمومی به هیچ وجه مورد پذیرش نیست و از نظر همه محکوم و مذموم است.

میرزایی اظهار داشت: دولت قبول دارد که بعضی معترضان در این حوادث کشته، گروهی زخمی و تعدادی بازداشت شده اند، ولی درباره تعداد کشته ها ابهاماتی وجود دارد. البته درمورد کشته شدگان نه به صورت یک گزارش مستند، بلکه در قالب اظهارنظراتی ازسوی دستگاه قضایی و بعضی مراکز مسوول صحبت هایی مطرح شده است ولی درباره تعداد و چگونگی کشته شدن این افراد ابهاماتی در میان است.

رئیس کمیته سیاسی فراکسیون امید مجلس ادامه داد: اگر نیروی انتظامی کوتاهی نموده است صراحتا بیان کند تا از تکرار این اتفاقات پیشگیری گردد. قرار نیست هر تحصن و اعتراضی به خشونت کشیده گردد.

او اضافه نمود: اگر مقابله دقیق و هوشمندانه نداشته باشیم، هر بار این اعتراضات به چالشی برای نظام تبدیل می گردد. پس باید آسیب شناسی گردد که دستگاه امنیتی و انتظامی ما چه چیزی برای تجهیز و مواجهه کم هزینه با این اتفاقات احتیاج دارد.

این نماینده اصلاح طلب مجلس همچنین در پاسخ به اینکه چرا مسوولان مربوطه آمار دقیق و رسمی کشته شدگان این حوادث را دست کم با هدف جلوگیری از شایعه سازی ها اعلام نمی نمایند، گفت: مردم عادی دنبال آمار و تعداد کشته شدگان نیستند، بعضی نخبگان و افرادی که دغدغه مردم را دارند و فعالان سیاسی خواستار باز شدن این موضوع هستند و می خواهند علل و چگونگی کشته شدن معترضان را بدانند.

میرزایی تاکید نمود: کسانی که دنبال این موضوع هستند اهداف خاصی را دنبال می نمایند ولی پیگیری نمایندگان داخلی دنبال حقوق شهروندی هستند. به نظرم باید یک بازنگری در عملکرد نیروهای انتظامی صورت گیرد تا برای مواجهه با این شرایط با هزینه کمتری آمادگی لازم ایجاد گردد.

رییس کمیته سیاسی فراکسیون امید مجلس در خاتمه گفت: این نوع مدیریت ها پرهزینه است و از این منظر باید ورود کنیم و بهترین کسانی که می توانند این اتفاقات را تشریح نمایند دادستان کل کشور، فرمانده نیروی انتظامی و مسوولان امنیتی هستند که باید به مجلس بیایند و برای نمایندگان شرح دهند که چه اتفاقاتی افتاده است، چه میزان کشته و زخمی داشته ایم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 29 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 367

به "ابهام درباره تعداد کشته شدگان آبان ماه ، اگر نیروی انتظامی کوتاهی نموده صراحتا بیان کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابهام درباره تعداد کشته شدگان آبان ماه ، اگر نیروی انتظامی کوتاهی نموده صراحتا بیان کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید